Gorące tematy

Jak ubiegać się o odszkodowanie? Adwokat radzi, co warto przygotować

Gorące tematy

Autor:
Maria
Czarniecka
Jak walczyć o odszkodowanie?

310 tys. zł musiał zapłacić Łódzki Urząd Miasta seniorce, która potknęła się na nierównym chodniku. Zima to czas, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa czyhające praktycznie za każdym rogiem. Upadki, potknięcia i poślizgnięcia to tylko niektóre z wypadków, które mogą przytrafić się w tym okresie. Jak ubiegać się o odszkodowania po tego typu zdarzeniach? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Eliza Kuna.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

- Wyrok, który zapadł w sprawie 87-latki, która potknęła się na łódzkim nierównym chodniku, był precedensowy - przyznała mecenas Izabela Kuna. Nigdy wcześniej sąd nie zasądził tak wysokiej sumy odszkodowania i zadośćuczynienia. Mowa tu jednak o osobie starszej, która doznała poważnych urazów (w tym urazu mózgu), przez co musiała przejść dwie operacje. Mimo to miasto nie wypłaciło odszkodowania dobrowolnie, a poszkodowana kobieta musiała przejść przez trwający kilka lat proces sądowy. Czy ten precedens ułatwi innym walkę o odszkodowania?

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Sprawa ta może otworzyć oczy obywatelom, by mieć jednak pewne wymagania w stosunku do skarbu państwa i gminy - mówiła ekspertka. - To właśnie gmina odpowiada za zdatne do użytku drogi czy chodniki, tak samo gmina powinna odpowiadać za ewentualne niedopatrzenia: nieoznakowane place budowy czy brak płyt chodnikowych - dodała.

Prowadząca program Anna Kalczyńska spytała, czy idziemy w stronę USA, gdzie powodów do odszkodowań można szukać wiele, nawet po oblaniu się napojem z sieci fast food tylko dlatego, że nie był podpisany jako gorący. Zdaniem gościni Dzień Dobry TVN do tego etapu zapewne nie dojdziemy, choć zwróciła uwagę na to, o czym wielu Polaków może nie wiedzieć.

- Sąd zasądził jeszcze jedno roszczenie - rentę. Wiele osób o tym nie wie, że oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia można domagać się dodatkowej renty niezależnej od świadczeń z ZUS-u - tłumaczyła mecenas Kuna.

Dodatkowa renta może być zasądzona, gdy w wyniku wypadku poszkodowany musi przechodzić dodatkową rekonwalescencję. Mowa tu o rehabilitacji czy potrzebach takich jak pomoc pielęgniarki i gosposi. Seniorce z Łodzi sąd przyznał 5 tys. zł. miesięcznie dodatkowej renty, dzięki czemu do końca życia ma zapewnione środki na leczenie i opiekę powypadkową.

Odszkodowanie - potrzebne dokumenty i dowody

Odszkodowania są uznaniowe, dlatego - wstępując na drogę sądową - potrzebne są dowody. Bardzo ważni są świadkowie oraz wezwanie pomocy medycznej. Wezwanie karetki jest kluczowe zarówno dla naszego zdrowia (nawet, jeśli chwilę po zdarzeniu czujemy się pozornie dobrze), jak i dla dokumentacji medycznej, którą później można przedstawić w sądzie jako dowód w sprawie.

- Odszkodowanie to część szkody, którą ponieśliśmy, min. rachunki, faktury za leki, rehabilitacje oraz wycena stałego uszczerbku na zdrowiu - wyliczała prawniczka.

Odszkodowanie w przypadku śmierci

W przypadku tragicznych wypadków czy to podczas pracy, na drodze lub w innych sytuacjach wypłacane odszkodowanie należne jest bliskim ofiary. Jak wyjaśniała Eliza Kuna, tego typu zadośćuczynienie jest wyceną cierpienia psychicznego rodziny. Zaznaczyła przy tym, że - biorąc pod uwagę wymiar tragedii - ta wycena nie jest szczególnie wysoka. Waha się od 50 tys. do ok. 150 tys. zł. Co w przypadku, gdy na utrzymaniu tragicznie zmarłego były dzieci?

- Dzieci mogą się domagać renty, bo to nie one zawiniły, że nie mają kogoś, kto przestaje je utrzymywać. Zależy, kto jest odpowiedzialny za szkodę. Jeśli sprawca nie ma ubezpieczyciela, obowiązek spada bezpośrednio na niego. Warto też pamiętać, że renta ta nie jest w przypadku dzieci przyznawana dożywotnio, tylko do czasu usamodzielnienia się - wskazała specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: fot. Paweł Wodzyński

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości