Zdrowie

"Choroba nerek skraca życie". Ekspert radzi, co można zrobić, aby nie zachorować

Zdrowie

Wszystko co warto wiedzieć o przewlekłej chorobie nerek

Ogromna grupa Polaków nie wie, że choruje na przewlekłą chorobę nerek. Na jakie niepokojące objawy powinniśmy zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Ryszardem Gellertem, Konsultantem krajowym ds. nefrologii.

Jak rozpoznać, że nerki chorują?

Badania pokazują, że przewlekła choroba nerek dotyka nawet 4 milionów Polaków. Co gorsza, ogromna większość nie ma pojęcia, że choruje. To, czy nerki pracują prawidło można stwierdzić tylko dzięki badaniom. - Dwa badania. Badanie ogólne moczu i stężenie kreatyniny w surowicy - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Ryszard Gellert, Konsultant krajowy ds. nefrologii.

Warto dodać, że kreatynina znajduje się w pakiecie badań dostępnych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tym samym każdy pacjent po 40. roku życia - np. dzięki programowi profilaktycznemu 40 plus - ma szansę sprawdzić poziom tego wskaźnika. Badanie może zlecić również sam lekarz.

Choroby nerek. Co powinno nas zaniepokoić?

Przy oznaczaniu kreatyniny sprawdza się również wskaźnik eGFR. Jeśli jego wartość jest mniejsza niż 60 - konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zaniepokoić powinna nas również dynamika zmian. Badanie trzeba powtarzać co 2-3 lata w przypadku ludzi młodych. Osoby starsze powinny wykonywać je znacznie częściej. - Jeśli rośnie kreatynina, spada eGFR, to znaczy, że coś jest nie tak i wtedy trzeba zacząć się interesować, co z tymi moimi nerkami jest nie tak. Wtedy jest pogłębiona diagnostyka, trzeba być pod opieką nefrologa - powiedział.

Należy podkreślić, że choroby nerek można bardzo skutecznie leczyć. - Można zapobiegać progresji, nawet jeśli ktoś już ma zaawansowaną chorobę nerek - dodał. W ocenie eksperta nerki powinniśmy badać profilaktycznie. - Dlaczego? Bo choroba nerek skraca życie - powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Czat z ekspertem

Corka ma ⁶ lat i dalej moczy się w nocy jakie badania nalezy wykonać aby wiedzieć czy ma jakieś choroby nerek?co może być przyczyną

Ryszard Gellert Należy odwiedzić nefrologa dziecięcego. To on zleci właściwe badania. Przyczyn jest tak wiele, że trzeba zebrać więcej informacji.

Po leczeniu kamicy nerkowej dalej nie mige wrócić do pełnej formy stale odczuwam bol nerek najbardziej rano w nocy musze wstawac sikac...

Ryszard Gellert Tak nie powinno być. Należy wykonać badanie ogólne moczu i powtórzyć USG nerek. Mogły zostać złogi.

Od kilku lat cierpię na nawracające zapalenia pęcherza (raz w tygodniu). Po serii porażek w próbie zatrzymania na stale tych nawrotów, zaczynam wierzyć, ze „taka moja uroda”. Czy branie furaginum raz w tygodniu kilka tabletek i codziennie d-mannozy jest do zaakceptowania?

Ryszard Gellert Tak. Jeżeli organizm dobrze toleruje ten lek to można go przyjmować codziennie. Warto zapytać o dawkowanie lekarza rodzinnego, który pomoże tez określić sposoby zapobiegania nawrotom zakażeń układu moczowego.

Dzień dobry. Mąż 5 tydzień meczy się z kamica nerkowa, lekarze twierdzą ze nic nie da się zrobić. Jedyne rozwiązanie to „urodzenie” kamienia… czy są jakieś nowe metody pozwalające na rozbicie kamienia który jest w układzie moczowym? Ewentualnie poleci Pan doktor jakiegoś fachowca bądź klinikę w tej dziedzinie? Region: Rzeszów, Kraków, Lublin

Ryszard Gellert Nie mogę nikogo polecić. Każdy urolog powinien sobie poradzić w taki czy inny sposób z obecnością kamienia w drogach moczowych. Kilkutygodniowe dolegliwości to stanowczo zbyt długo. Są różne metody terapeutyczne, które można dobrać do konkretnej sytuacji.

Dzień dobry.Tydzień temu zrobiłam wyniki z krwi. Mam podwyższone ALT -151, AST- 85, GGTP -108. Zrobiłam wczoraj test anty HCV i Antygen HBs wyszło-niereaktywny. Czy to tylko problem z wątrobą czy to jakieś kamienie w nerkach. Dodam że nic mnie nie boli. Czuję się dobrze

Ryszard Gellert Z całą pewnością problem dotyczy wątroby, a nie nerek. Przyczyną może być kamica żółciowa, albo zapalenie wątroby nie wirusowe. Jeśli sytuacja trwa dłużej konieczna jest specjalistyczna diagnostyka, którą może zlecić lekarz rodzinny. Dzień dobry moja córka od urodzenia choruje na hiperkalcemię ma teraz 19 lat .Moje pytanie czy cały czas musi podlegać opiece nefrologa czy z czasem choroba zanika.Dodam że ostatni raz była na wizycie dwa lata temu .Proszę o odpowiedź

Ryszard Gellert Absolutnie tak. Wymagane są coroczne wizyty.

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wyników. GGT 113.Mocznik 49.4. Kreatynina 1.05.GFR 54.30.kwas moczowy 7.8..proszę pokierować i wyjaśnić.

Ryszard Gellert Najprawdopodobniej jest to przewlekła choroba nerek faza 3A. Chyba, że ma Pan/Pani ponad 70 lat. Trzeba powtórzyć badanie za 3 miesiące. Jeśli sytuacja się pogorszy konieczne jest leczenie przewlekłej choroby nerek. Lekarz rodzinny wyznaczy częstość badań i ewentualnie skieruje do nefrologa.

Dzień dobry, u mojego 12 letniego syna podczas badania usg w obu nerkach stwierdzono pojedyncze punktowe zwapnienia lokalizacji brodawek wielk 1,5-2 mm. Rok temu podczas badania usg było tylko jedno zwapnienie w nerce prawej. Czym może być spowodowany obecny stan? Czy jesli syn w diecie ma dużo wapnia (jogurty, mleko) dodatkowo miewa wysypkę skórną mogąca świadczyć o alergii pokarmowej to czy może być to spowodowane nieodpowiednią dietą czy inną chorobą? Syn będzie dalej diagnozowany, ale martwi mnie pojawienie się kolejnych zwapnień.

Ryszard Gellert Jest powód do niepokoju. Sytuacja wymaga głębszej diagnostyki, bo jedną z przyczyn może być gąbczastość rdzenia nerki. Dieta z dużą zawartością wapni nie powinna dawać zwapnień w tkance nerkowej w warunkach prawidłowych. Witam,jestem po operacji tarczycy rok temu,caly czas uzupelniam wapń Calperos 3×1 1000 +Alfadiol i ciagle jest ponizej normy.W DZM ciągle jest powyżej normy,wdrożono mi 5 miesięcy temu Tialorid 1 rano i nadal brak poprawy.Wydalam i nie wchlaniam wapnia,dodam ,że w nocy 4-5 razy oddaję mocz,wiem że tak działa Tialorid ale tak miałam już zanim wdrożono mi Tialorid. Pozdrawiam,KATARZYNA ZC

Ryszard Gellert Jednym z powikłań po operacji tarczycy bywa niedoczynność tarczycy. Wtedy trzeba przyjmować wapń i analogii witaminy D. Przyczyny poliurii należy wyjaśnić osobno. Proponuję udać się do nefrologa. Dzień dobry U mojego taty stwierdzono Submikroskopowe zapalenie kłębuszków nerkowych i zespół nerczycowy w przebiegu choroby w trakcie remisji . Czy ta choroba jest do wyleczenia ,czy jednak już do końca życia będzie musiał się leczyć sterydami ? Pozdrawiam

Ryszard Gellert W tym wieku choroba zmian minimalnych w nerkach jest zwykle wtórna do innych chorób. Warto wykonać odpowiednią diagnostykę. Najprawdopodobniej potrzebny będzie pobyt w szpitalu. Jeśli usunie się przyczynę choroba może już nawracać nigdy w życiu.

Dziękuję. Proszę odp jeszcze na pytanie odnośnie wyników nerki podkowiastej.

Ryszard Gellert Nerka podkowiasta nie jest chorobą. Jest wadą wrodzoną wymagającą okresowej kontroli. Dzień dobry! Właśnie po raz kolejny choruję na odmiedniczkowe zapalenie nerek. Po poprzednich zapaleniach mam czynną już tylko jedną nerkę. Co robić, żeby uniknąć zachorowania?

Ryszard Gellert Najwyższy czas rozpocząć leczenie u nefrologa. Przyczyn jest wiele. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Dzień Dobry, mam podwyższony kwas moczowy o czym wiem od roku obecnie 7,2, stosuję dietę ale mało skutecznie. Nefrolog poleca Millurit 1x1, ale jestem po usunięciu tarczycy i biorę leki. Millurit może podwyższyć stężenie TSH i tego sie boję co robić wtedy. Co wybrać uregulowane TSH czy leczenie niewydolności nerek.Bardzo trudna decyzja. Proszę o radę.

Ryszard Gellert Sugeruję zastosować się do wskazań nefrologa i dobrać dawkę leków tarczycowych w drugiej kolejności. Dzień dobry, W badaniu USG została wykryta u mnie torbiel nerki o rozmiarze 2 cm, natomiast w drugiej nerce AML - naczyniakomięśniakowłókniak wielkości do 1 cm. Czy to groźne i jaki ma wpływ na nerki?

Ryszard Gellert Sama torbiel nie wymaga interwencji, ale konieczna jest kontrola USG co roku. AML też wymaga obserwacji, a w niektórych sytuacjach interwencji chirurgicznej. W obu sprawach kompetentny będzie urolog.

mam 69 lat i od dawna mam kłopoty z oddawaniem moczu, skąpo mocz a jeśli to muszę wymuszać i napinać się, a 9 lat temu było zatrzymanie moczu i 3 tygodnie byłam zacewnikowana - ostatnie wyniki to kreatynina 1.050, kwas moczowy 6.500, eGFR 54.321 wyniki z listopada br. proszę o komentarz - dziękuję Elżbieta

Ryszard Gellert Nawracające zatrzymania moczu mogą nasilić chorobę nerek i wymaga interwencji urologa.

Witam. Kobieta lat 30, ciągle nawracające zapalenia pęcherza przy tym ból nerek, podbrzusza i lędźwi, żadne leki nie działają, mimo zrobionego posiewu, nic nie jest w stanie pomóc w wyleczeniu tej bakterii (e. coli). Parę lat temu epizot kolki nerkowej, następnie zrobił się mały torbiel. Lekarze są bezradni bo jak złapie zapalenie pęcherza, zaraz bolą nerki i przez pół roku potrafię się tak męczyć, mimo antybiotyków, szczepionki itp. Czym może być to spowodowane?

Ryszard Gellert Sprawa wymaga szczegółowego omówienia z nefrologiem. Zwykle udaje się taką sytuację opanować. Witam. Jeżeli miałam refluks nerek w dzieciństie. Lekarze leczyli mi farmakologicznie . Cały czas jak robię badania moczu to zawsze są jakieś bakterie. Czy powinnam to w inny sposób skontrolować niż badanie moczu?

Ryszard Gellert U dorosłych u których bakterie w moczu nie powodują dolegliwości żadne leczenie nie jest konieczne. Nerka podkowiasta wydolność ::Lewa nerka P-A 22℅ . A-P 27℅.srednia 24.5℅ . Nerka prawa P-A 78℅.A-P 73℅.srednia 75.5℅.

Ryszard Gellert Konieczna stała opieka nefrologiczna. Choroba będzie postępować i zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Są leki, które temu zapobiegną. Proszę zgłosić się niezwłocznie do nefrologa.

Witam. Jak radzić sobie z kolką nerkową. W ostatnim czasie miałam dwa ataki, które kończyły się zastrzykami gdyż ból był nie do wytrzymania. Porównywalny do bóli porodowych. Z bólu wymiotowałam. USG nic nie wykazało. Co robić żeby kolka nie wracała?

Ryszard Gellert Konieczne jest zrobienie tomografii komputerowej.

Dzień Dobry do której poradni urologicznej w Warszawie lub okolicsch mogę się zgłosić jako osoba po URK z pęcherzem neurogenny i przewlekłym zapaleniem dróg moczowych w tym patogenami alarmowymi. Niestety bylam juz pare razy odsyłana z tego powodu że jeżdżę na wózku I nie leżał mój przypadek w kompetencjach poradni w których do tej pory bylam ale bez wskazania gdzie konkretnie mogłabym się leczyć. Dziekuje

Ryszard Gellert Na tym etapie powinna być Pani pod opieką nefrologa.

Czy częste oddawanie moczu to normalne, są dni że częściej i też w nocy wstaje co 15 min. Lekarz powiedział że taka moja uroda, badanie moczu, usg nic nie stwierdziło. Pozdrawiam

Ryszard Gellert Sugeruje wykonanie badania cystografii mikcyjnej w gabinecie urologicznym.

Dzień dobry Krwinki czerwone w moczu, nie w osadzie, 50 w kolejnych trzech badaniach,tomografia niczego nie wykazała,objawy pieczenie, częste bóle w okolicy lewej nerki,lekarz urolog niczego niepokojącego nie zauważa,jakie badania jeszcze wykonać, gdzie się udać.Maria 57 lat

Ryszard Gellert Konieczna dalsza diagnostyka. Czas na nefrologa.

Ja już rok jestem po przeszczepie nerki. O chorobie dowiedziałam się przez przypadek gdy miałam zrobić kreatyninę do rezonansu głowy w 2019 roku i wtedy zaczęły się badania . W lipcu 2020 dializy ale nie poddalam się ,robiłam badania do przeszczepu i w sierpniu 2021 zostałam wpisana na listę a za 3 miesiące otrzymałam ten telefon i dar życia. Teraz cieszę się każdym dniem a każdemu będę mówić badaj się bo nikomu nie życzę tego przez co musiałam przejść.

Ryszard Gellert Bardzo się cieszę. Proszę dbać o swoją nową nerkę i dzielić się wiedzą z jak największą liczbą osób. Są wśród nich nieświadome osoby.

Ponoć jest coś nie tak jak po zjedzeniu buraków mocz Jet zabarwiony, co może być przyczyną i jakie badania należy wykonać

Ryszard Gellert Wszystko jest ok. Po burakach mocz powinien być czerwonawy. Po rydzach też. Dziękuję... Raz w roku kontrola jest. Te wyniki są z przed 2 lat jak problem został zdiagnozowany.

Ryszard Gellert Ok.

A jak często wykonuję sie scyntografie nerki podkowiastej?

Ryszard Gellert Raz w życiu.

Dzień dobry. Bardzo często zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zmagam się z zapaleniem pęcherza. Czy jestem bardziej zagrożona przewlekłą chorobą nerek czy to nie ma związku?

Ryszard Gellert Tak. Proszę nie dopuszczać do nawracających zakażeń. To nie jest takie trudne. W razie czego trzeba długotrwale stosować farmakologiczną prewencje zakażeń układu moczowego.

Dzień dobry, czy problem z nerkami może być powodem bólu z przodu z lewej strony pod brzuchem?

Ryszard Gellert Rzadko. Wskazana kontrola USG tej okolicy.

Czasem po porannym oddaniu moczu odczuwam ból jakby w nerce, po jednej stronie w dole pleców po boku. Ból nasila się przy wyprostowaniu się, mija po kilkunastu minutach. Co może być przyczyną? Jakie badania diagnostyczne powinnam wykonać?

Ryszard Gellert Możliwy refluks pęcherzowo-moczowodowy po tej stronie. Warto wykonać cystografię.

Dzień dobry. W ciągu każdego dnia wypijam ponad 2 litry płynów (woda, zielona herbata, zioła: czystek, pokrzywa, mieszanki roślinne na odporność) - niestety w ogóle nie chce mi się sikać (oddaję mocz 2-3 razy na dobę i to bardzo znikomo). Dodam, że jestem szczupła i nie widzę objawów zatrzymywania się tych płynów w organizmie. Co robić?

Ryszard Gellert Przy tej podaży płynów diureza powinna wynosić półtora-dwa litry. Jeśli nikcje są obfite to jest to ok. Choć wolałbym częstsze opróżnianie pęcherza – co dwie, trzy godziny. Proszę spróbować zmierzyć objętość pojedynczej porcji moczu.

Dzien dobry, 6.11 urodziłam synka i USG jamy brzusznej wykazało poszerzenie miedniczki do 13 mm (norma 4 mm). Czekamy na wizyte u nefrologa, scyntygrafie i poszerzenie diagnostyki ale chcialam zapytać czy z Panskiego doświadczenia wynika, czy jest szansa na cofnięcie się tej wady bez zabiegów chirurgicznych?

Ryszard Gellert Jeśli chodzi o synka – to prawdopodobnie konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Jeśli chodziłoby o Panią – to sprawa powinna ustąpić samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu tygodni. Syna proszę skonsultować z nefrologiem dziecięcym.

Dzień dobry, od ponad dwóch lat mam czasowy ból paraliżujący w okolicach nerek, przykładowo po dłuższym chłodzeniu wysiłku przy sprzątaniu, ostatnio miałam taki atak w tą sobotę, ból był tak silny że nie pozwolił mi wstać z pozycji siedzącej , musiałam do ubikacji iść po czterech... Czy to nerki czy coś innego? Pozdrawiam .

Ryszard Gellert Raczej kręgosłup.

Dzień dobry. Po krótce napisze bo tego jest dużo. Ogólnie mam kamice nerek obustronna ( ok w sumie 20kamieni) . 3 lata temu przeszłam usuwanie kamienia z moczowodu , zrobił się zator w nerce ( jedni lekarze widzieli kamienic inni w tym sor odesłali ze nic sie nie dzieje). Ostatni miesiąc był cały w bólu, byłam ba sorze przyjęli mnie na oddział ginekologiczny ( ze biby mam związane jajowody ) po 5 dniach nie byli pewni. A ja czułam ze to kamień. Na usg mi mówili że kamień nie schodzi ale mam kamienie i tyle. Po 3 tyg męczarni urodziłam 2 kamienie ( 8/9mm i 6mm) kanciaste i ostre . Kamienie dałam do analizy. Proszę powiedzieć czy jeżeli kamienie mam do 1 cm mogę je rozbić w jakiś sposób ? gdzie sie zgłosić bo od lat jestem zbywana, a chciałabym pozbyć się chodzić cześciowo. Pozdrawiam Iza Wilman

Ryszard Gellert Nawrotowa kamica moczowa wymaga diagnostyki nefrologicznej w oddziale nefrologii. Nefrolog pokieruje dalszym postępowaniem.

Czy częste wstawanie w nocy okolo 3 razy może być objawem problemów z nerkami? Jak zacząć profilaktyczną diagnozę zdrowia nerek? Mój 5 miesięczny syn ma miedniczki nerkowe na granicy normy 10mm i się nie obkurczają. Czy konieczne jest leczenie jeżeli tak to jakie?

Ryszard Gellert U syna konieczna jest diagnostyka, którą wykona pediatra, lub nefrolog dziecięcy. Jeśli chodzi o Panią trzykrotne oddawanie moczu w nocy wymaga z całą pewnością wyjaśnienia przez nefrologa. Jakie badania trzeba wykonać żeby zobaczyć czy wszystko jest dobrze z naszymi nerkami ?

Ryszard Gellert Badanie ogólne moczu i stężenie kreatyniny w surowicy krwi.

Moja 3 letnia córka wieczorami bardzo mocno płaczę na szczypanie miejsc intymnych zrobilismy badanie moczu i wyszło bardzo dużo bakterii ponad 50000 drugim badaniem był posiew moczu wyszły też bakterie i dostała antybiotyk po kuracji wszystko wróciło teraz przyjmuje furagine czy to może być spowodowane jakąś horiba nerek??? Nie wiem jak jej pomóc żadne żele ani maści nie przynoszą jej ulgi

Ryszard Gellert Nie. To jest zakażenie dolnego odcinka układu moczowego. Co może w przyszłości zaszkodzić nerkom. Postępowanie jest właściwe, ale jest spore prawdopodobieństwo, że na tym się nie skończy.

Czy torbiel na nerce jest niebezpieczny i co trzeba z nim robić ?

Ryszard Gellert Obserwować co roku w USG. Dopóki jest to torbiel bez przegród i z cienkimi ścianami nie wymaga dalszego działania.

Okazało się ze mam marska nerkę skąd to się mogło wziasc. Mam 41 lat i dopiero teraz zdiagnozowali ten fakt czy może mieć to związek z anemia na która również się leczę?

Ryszard Gellert Przyczyn marskiej nerki jest wiele. Od choroby tętnic po zwężenie podmiedniczkowe moczowodu. Na tym etapie nic z tym nie da się zrobić. Jeśli druga nerka nie jest w pełni wydolna (kreatynina we krwi) to anemia nie ma związku z chorobą tej nerki.

Jakie są pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić i jakie należy wtedy zrobić badania?

Ryszard Gellert Pierwsze objawy to stanowczo za późno. Każdy powinien wykonywać badanie ogólne moczu i stężenie kreatyniny we krwi co 1-3 lata.

Mąż mój ma zdiagnozowane torbiele na nerkach.Co z tym zrobić?

Ryszard Gellert Obserwować – co roku USG nerek. To może być też dziedziczna wielotorbielowatość nerek. I wtedy konieczne jest leczenie, oraz przebadanie dzieci i rodzeństwa.

Dzień dobry. W badaniu usg 2 lata temu wyszly mi powiększone kielichy nerkowe. W tym roku w lewej nerce pojawiły sie 3 torbiele. Bez dolegliwości. Jestem pacjentką z licznymi chorobami współistniejącymi (m.in. zespol Ehlersa Danlosa, ct1). Jest się czym martwić czy tylko obserwować?

Ryszard Gellert Obserwować.

Witam, od ponad dekady mam zdiagnozowana torbiel na nerce która nie wykazuje żadnych objawow. Czy samo monitorowanie USG wystarczy? Czy jest to zmiana do zoperowania? Jak można '' pozbyć się '' tej zmiany? Pozdrawiam Patrycja

Ryszard Gellert Tak. Wystarczy powtarzanie USG.

Czy swędzenie skóry może być jednym z objawów niewydolności nerek? Jeśli tak to jak często się zdarza Pozdrawiam Malgorzata

Ryszard Gellert Tak. Zwłaszcza w zaawansowanych stadiach. Nie jest problemem ciężkim, ale uciążliwym.

W wieku 18 lat dowiedziałem się, że mam od urodzenia jedną nerkę. Nie odczuwam dolegliwości poza częstszym oddawaniem moczu. Jak często i jakie badania robić aby kontrolować jedną nerkę? - Kacper

Ryszard Gellert Badanie ogólne moczu i stężenie kreatyniny we krwi co roku. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa dopóki nie jest Pan otyły, lub w moczu nie pojawi się białko.

Dzień dobry. Jakie powinnam wykonać badania aby spr czy moje nerki są zdrowe? Jeśli coś w wynikach wyjdzie to do kogo się udać? Do Nefrologa? Pozdrawiam.

Ryszard Gellert Badanie ogólne moczu i stężenie kreatyniny we krwi co roku. Lekarz rodzinny poradzi sobie z tym problemem.

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości