Gorące tematy

Zamawiasz taksówki przez aplikację? Sprawdź, jak dbać o swoje bezpieczeństwo

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce?
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Powrót do domu taksówką zamówioną przez aplikację z pozoru wydaje się być lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż przejazd komunikacją miejską lub samotny spacer wieczorową porą. Jednak, co niepokojące, kobiety coraz częściej dzielą się traumatycznymi historiami, które wydarzyły się u przewoźników z popularnych apek na telefon. Jakie zachowania kierowców powinny wzmóc naszą czujność? Co zrobić, gdy znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji podczas podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Jak dbać o bezpieczeństwo w taksówce?

Zbaczanie z drogi i jazda w nieznanym kierunku, wulgarne komentarze, molestowanie, przemoc fizyczna, a nawet gwałty - o takich sytuacjach mówią kobiety, które padły ofiarami kierowców taksówek zamawianych przez aplikacje. Nie są to jednostkowe przypadki. O tego typu bulwersujących zdarzeniach niejednokrotnie mówiliśmy już w Dzień Dobry TVN. Sprawdź TUTAJ.

Trwa karnawał, więc z pewnością kobiety częściej będą samotnie wracać ze spotkań bądź imprez. Co można zrobić, by czuć się bezpiecznie w taksówce?

- To, co zalecamy, to przede wszystkim, by kobiety sprawdzały, wsiadając do taksówki, czy jest to właściwy numer (rejestracyjny - przyp. red,), ten, który zamówiły - powiedziała Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet. - Najczęściej przez aplikację dostajemy również zdjęcie kierowcy, jego imię. Sprawdzajmy zgodność zamówienia, o to powinnyśmy dbać. Taksówki mają GPS, więc to też ułatwia namierzenie taksówki, jeśli coś się dzieje. Warto korzystać z systemów bezpieczeństwa, które są w aplikacjach, gdzie można nacisnąć przycisk i skorzystać z numeru alarmowego, zawiadomić centrum bezpieczeństwa. Powinnyśmy śledzić trasę i udostępnić trasę swojego przejazdu zaufanym osobom - wskazała ekspertka.

Kiedy zachowanie kierowcy wzbudza niepokój bądź dyskomfort, warto reagować.

- Można się zastanowić, czy nie wysiąść pod jakimś pretekstem lub skorzystać z telefonu, zadzwonić do kogoś i powiedzieć, że jadę taksówką, za ile będę. To daje sygnał kierowcy, że nie jesteśmy same, że ktoś wie o naszej trasie i w każdej chwili to może spotkać się z reakcją, jeśli będzie się źle zachowywał. Zamawiając taksówkę, warto poprosić kogoś, żeby nas odprowadził do samochodu, zapamiętał numer rejestracyjny. Jeśli mamy jakieś nieprzyjemne odczucia czy sytuacje w taksówce, to warto to zgłaszać. Mamy też możliwość oceny tego taksówkarza - wyjaśniła Urszula Nowakowska.

Taksówki na aplikację - problemy prawne

Firmy przewozowe starają się ulepszać jakość swoich usług i sprawdzać kierowców, którzy realizują dla nich przejazdy. Jest jednak pewien problem prawny, który na razie nie został rozwiązany.

- Firmy zgłaszały to, że nie mogą się wymieniać informacjami. Kierowcy często jeżdżą w kilku firmach. Jeżeli w jednej firmie podpadnie, ma negatywne oceny i jest blokowany, to przechodzi do drugiej. To jest na pewno taka bariera instytucjonalna, którą warto zmienić w tej sytuacji - podkreśliła Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet. - Zgłaszajcie się do nas, jeśli macie nieprzyjemne sytuacje - podsumowała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości