Trzeci stopień zagrożenia lawinowego. "Warunki są bardzo trudne"

Tatry
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne"
Źródło: Ewa Cie_likiewicz / Aurora Photos/Getty Images
W Tatrach miejscami leży ponad 100 centymetrów śniegu. W górach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Zostało ono podniesione ze względu na intensywne opady śniegu w ostatnich dniach. O czym należy pamiętać?

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) apeluje o rezygnację z wyjść w góry na szlaki, które położone są powyżej tatrzańskich schronisk. Lawinowa "trójka" obowiązuje od wysokości 1700 metrów nad poziomem morza. Obecnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi 104 cm. 

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa na wielu stromych stokach jest słabo lub umiarkowanie związana z podłożem i wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Warto pamiętać, że w pewnych sytuacjach duże lawiny mogą schodzić samoistnie, rzadziej dotyczy to również bardzo dużych lawin. 

Niekorzystne warunki w Tatrach

TOPR w komunikacie podał, że "W związku z prognozowanymi opadami śniegu (10-20 cm) przy bardzo silnym wietrze, warunki lawinowe ulegną pogorszeniu. Dodatkowo ocenę sytuacji pogorszy słaba widoczność. Świeżo nawiane śniegi zostaną odłożone na stare zmrożone podłoże tworzące warstwę poślizgową".

TOPR określił warunki jako niekorzystne. Poruszanie się wymaga od turystów dużego doświadczenia, umiejętności, a także posiadania bardzo dużych umiejętności oceniania lokalnego zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają, że "Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa". Osoby wybierające się w góry powinny unikać stromych stoków. 

Także Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne". Na wszystkich szlakach zalega świeżo spadły śnieg, który zmniejsza ich widoczność, a pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Dodatkowo wiatr tworzy miejscami głębokie zaspy, zwłaszcza w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Warunki pogodowe nie sprzyjają również kierowcom - na drogach jest ślisko i nie nadążano z odśnieżaniem. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Ewa Cie_likiewicz / Aurora Photos/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości