Sukces polskiego naukowca. Jego odkrycie może przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków na Covid-19

Duże osiągnięcie wirusologa i biotechnologa z Gdańska. Dr Łukasz Rąbalski uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać Polskę pod uwagę w swoich badaniach związanych z epidemią COVID-19. Jak się to przełoży na prace nad szczepionką?

Dr Łukasz Rąbalski to wirusolog molekularny i biotechnolog. Jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sekwencja genetyczna koronawirusa SARS-CoV-2

Naukowiec uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.

Pierwsza sekwencja uzyskana na terytorium Polski pochodzi z laboratorium dr. Krzysztofa Pyrcia w Krakowie. Różnica między nimi polega na tym, że tamta jest od wirusa hodowanego.

Moja sekwencja była izolowana bezpośrednio od pacjenta. Wcześniejsze dane, które uzyskaliśmy, pochodziły z linii komórkowej, ale jest to też bardzo ważny krok. Teraz kolejnych informacji o materiale genetycznym wirusa jest coraz więcej i w tym kierunku zmierzamy

- wyjaśnia dr Rąbalski w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

W jakim celu się to robi?

Przede wszystkim, żeby dowiedzieć się, czy wirus, który występuje w Polsce jest taki sam, jak w Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Druga informacja - czy ten wirus się zmienia, jeżeli tak, to w jakim kierunku. Te wszystkie informacje są po to, aby ustalić, czy zespoły pracujące nad szczepionkami w Stanach, Niemczech czy gdziekolwiek indziej, jeżeli w końcu im się uda tę szczepionkę znaleźć, wyprodukować i przetestować, czy ona również będzie skuteczna w Polsce. To samo dotyczy leków

- tłumaczy naukowiec.

Koronawirus - polskie badania nad szczepionką

Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5 tys. sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta.

Czy ten koronawirus sam zginie?

Możemy mu w tym pomóc i tego się trzymajmy. Wielu wirusologów twierdzi, że z nami zostanie, dlatego potrzebujemy szczepionki i leku

- podsumowuje dr Łukasz Rąbalski. Jego zdaniem, na szczepionkę będziemy musieli poczekać ok. 18 miesięcy , leki powinny być szybciej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości