Już dziś Ameryka podejmie decyzję, kto zasiądzie w Białym Domu na kolejne cztery lata. O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat demokratów. Ten temat rozgrzewa media do czerwoności. O tym, jak są zorganizowane wybory relacjonował Jan Pachlowski. Kto ma największe szanse na prezydenturę? O to zapytaliśmy naszego eksperta, czyli Bartka Węglarczyka.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.
Siedmiomiesięczna Maja Kwiatkowska z Łodzi cierpi na rdzeniowy zanik mięśni w jego najcięższej postaci. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na najdroższy lek świata, aby ratować dziecko. Zobaczcie, jak można im pomóc.
Krzysztof Gonciarz umieścił na swoim kanale na Youtube cover hitu Tomasza Lipińskiego, zatytułowanego "Jeszcze będzie przepięknie". Klip do utworu powstał ze zdjęć i filmów dokumentujących Strajk Kobiet.
13 stycznia 1993 roku z portu w Świnoujściu wypłynął prom Jan Heweliusz. Nie dotarł do miejsca docelowego. To była największa katastrofa polskiej żeglugi handlowej. Minęło prawie 30 lat, a sprawa wciąż budzi wiele pytań. W programie gościem był kapitan Mirosław Lewko, który uczestniczył w akcji ratowniczej.
Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.
Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.
Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.
Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?
Dla producentów i sprzedawców chryzantem 1 listopada to najważniejszy dzień w roku. Jednak tuż przed Dniem Wszystkich Świętych rząd zdecydował, że cmentarze zostaną zamknięte. Dla kwiaciarzy był to duży cios. Murem za nimi stanęli Polacy, którzy - w ramach wsparcia - masowo zaczęli kupować chryzantemy.
Pandemia koronawirusa nie traci na sile. By zmniejszyć liczbę zakażeń możliwe są kolejne restrykcje. Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że będziemy musieli zostać w domach. Jak miałby wyglądać kolejny lockdown w Polsce?
Dotychczas słyszeliśmy, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych z chorobami współistniejącymi. Jednak według najnowszych badań, prawdopodobieństwo, że u osoby otyłej rozwinie się ciężki COVID-19, jest wysokie niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i obecności chorób współistniejących. Co ważne, to właśnie otyłość potęguje ciężki przebieg COVID-19 u młodych pacjentów. O tym mówił w naszym programie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariatra.
Pandemia trwa, koronawirus szaleje, z dnia na dzień informacji o kolejnych zakażonych jest coraz więcej. Niedługo każdy z nas będzie miał blisko siebie kogoś chorego na COVID albo sam będzie chory. Nie każdy będzie jednak wymagał hospitalizacji. Jak walczyć z wirusem w domu? O tym mówił w naszym programie dr Paweł Grzesiowski - immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń.
Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle kultywowany przez Polaków. Tym razem musieliśmy jednak pozostać w domach przez trwającą pandemię i związaną z nią decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy. W jaki inny sposób można w takim razie uczcić pamięć zmarłych? Czy nieobecność na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych jest grzechem?
Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?
31 października odbył się kolejny "strajk" niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem miał on zupełnie inny charakter. Ludzie ze świata kultury wzięli udział w performance "Dziady na Mickiewicza". Na czym on polegał?
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy tych których z nami już nie ma. W 2020 roku musieliśmy pożegnać się z wieloma wybitnymi osobistościami ze świata artystycznego, sportowego czy politycznego. Poniżej przypominamy nazwiska niektórych z nich.
Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.
W piątek premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jak poinformował, cmentarze będą zamknięte 31 października, a także 1 i 2 listopada. Decyzja ta na pewno odbije się na sprzedawcach zniczy, wiązanek i kwiatów, którzy w te dni odnotowują największe obroty w roku. Nasz reporter, Michał Nobis, ale i cała redakcja Dzień Dobry TVN apelują o to, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie.
Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.
Trwa proces beatyfikacji doktor Wandy Błeńskiej, która przez kilkadziesiąt lat swojej pracy wśród trędowatych - uczyniła wiele dobra. Ksiądz Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej oraz dr n. med. Norbert Rehlis, przyjaciel pani doktor opowiedzieli w naszym studiu o tej niezwykłej kobiecie.
W nocy z 15 na 16 października przy ul. Górczewskiej w Warszawie wybuchł pożar. Mieszkańcy nad ranem musieli uciekać na ulicę. Dzięki życzliwości osób mieszkających w pobliżu, mieli, gdzie spędzić najbliższe godziny, a niektórzy nawet tygodnie.
W całej Polsce trwają manifestacje koordynowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Największa odbędzie się w piątek w Warszawie. To reakcja na decyzję TK, który uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak ojcowie wspierają swoje córki? O tym rozmawiali w naszym programie piosenkarz i prezenter Robert Janowski, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc oraz bloger Kamil Nowak.
W Lesznowoli pojawiło o się nowe przejście dla pieszych. Wygląda jednak nieco inaczej, niż inne. Sprawia wrażenie, jakby pasy nie leżały na drodze, ale na niej stały. To powoduje, że kierowcy automatycznie zwalniają. I taki jest właśnie ich cel, o czym mówiła naszemu reporterowi Karolina Sobolewska z miejscowego Urzędu Gminy.
Zygmunt Jerzy Nowak zmarł 22 października. Widzowie pamiętają go głównie jako Fabiana Bohatyrowicza w "Nad Niemnem" w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego. Aktor miał 80 lat.
Księdzu z Czernikowa (Kujawsko-Pomorskie) nie odpowiadał protest, który przechodził w pobliżu parafii. Miał przy sobie broń, którą groził policjantom. 53-letni Piotr S. najprawdopodobniej w czwartek usłyszy zarzuty. Jaka kara grozi duchownemu?
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W proteście kobiety w całej Polsce wyszły na ulice i robią to nadal - z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Sprzeciw wobec orzeczenia TK wyrazili też śląscy ginekolodzy, którzy żądają przywrócenia kompromisu aborcyjnego. Jednym z inicjatorów listu otwartego w tej sprawie jest dr Maciej Jędrzejko - ginekolog i położnik oraz ojciec trójki dzieci - z którym rozmawialiśmy w naszym programie.
Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?
Strajki trwają. Kobiety wyszły nie tylko na ulice polskich miast, ale także manifestowały w światowych stolicach. O sytuacji w Londynie opowiedziała nam Ania Senkara. Zaś w naszym studiu gościł Szymon Hołownia, dziennikarz i działacz polityczny, który w tym roku kandydował na urząd prezydenta RP.