Zwierzęta

Dieta BARF dla psa – na czym polega i jak ją wprowadzić?

Zwierzęta

iStockphotoZontica/Getty Imsages

Dieta BARF dla psa polega na stosowaniu żywienia zgodnego z dziką naturą zwierzęcia. Jadłospis składa się głównie z surowego mięsa, kości, warzyw oraz suplementów, a dania są w całości przygotowywane przez właściciela. Przed rozpoczęciem żywienia metodą BARF należy dokładnie poznać jej zasady i teoretyczne podstawy.

Podstawowym pokarmem żyjących na wolności przodków psa było mięso i kości. Układ pokarmowy czworonoga jest krótki, a dzięki temu biologicznie przystosowany do tego typu żywienia. Według zwolenników metody BARF powszechnie dostępne i stosowane gotowe karmy nie zapewniają zwierzęciu pełnej dawki witamin i minerałów koniecznej do prawidłowego funkcjonowania, co przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych.

Co to jest BARF?

Prekursorem diety i żywienia BARF jest australijski weterynarz, doktor Ian Billinghurst. Na podstawie obserwacji swoich zwierząt doszedł do wniosku, że psy karmione wyłącznie surowym mięsem są zdrowsze i mają więcej energii niż te, które spożywają gotową mieszankę suchej karmy. Opracowany przez niego model żywienia czworonogów jest zgodny z naturą mięsożercy oraz budową układu pokarmowego i działa prozdrowotnie na organizm.

BARF to akronim od angielskiego Biologically Appropriate Raw Food , co można przetłumaczyć jako "biologicznie odpowiednia surowa dieta". Pies jest karmiony nieprzetworzoną żywnością, która zawiera w odpowiednich proporcjach: surowe mięso, kości, podroby, warzywa, owoce, jaja i ryby, czyli produkty, do których jego organizm jest fizjologicznie i ewolucyjnie przystosowany.

Na czym polega dieta BARF dla psa?

Dziko żyjący przodkowie psa żywili się wyłącznie surowym pokarmem, który musieli sami zdobywać. Ich żołądek i jelita były w pełni przystosowane do trawienia tego typu pożywienia. W dodatku dostarczało im ono wszystkich niezbędnych do przetrwania i prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Badacze uważają, że mimo ewolucji i procesu udomowienia psa, jego układ trawienny nie zmienił się i nadal jest najlepiej zaadaptowany do spożywania surowego, nieprzetworzonego mięsa i kości.

Dieta BARF dla psa polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu naturalnego sposobu odżywiania się czworonogów. Dobrze skomponowany posiłek stanowi 2–5 proc. masy ciała zwierzęcia i powinien składać się z:

 • mięsa i kości lub ryb (60%),
 • podrobów zwierzęcych (15%),
 • warzyw (15%),
 • owoców (5%),
 • dodatków – jaj, nabiału, olejów (5%).

Wszystkie składniki powinny być surowe i nieprzetworzone. Obróbka termiczna niszczy obecne w pokarmie witaminy i minerały, przez co powstają groźne dla zdrowia zwierzęcia niedobory. Metoda BARF jest oparta na różnorodności. Podawane produkty mięsne powinny pochodzić od różnych zwierząt, a w jednym posiłku musi znaleźć się kilka rodzajów warzyw i owoców.

Jak wprowadzić żywienie BARF?

Najoptymalniejszym sposobem wprowadzenia i przyzwyczajenia psa do nowej diety jest stopniowe ograniczanie podaży dotychczasowej karmy i zastępowanie jej surowym mięsem lub podrobami. Po paru dniach można przejść na całkowite żywienie zgodne z zasadami BARF. Na początku można skorzystać z dostępnych w sklepach zoologicznych specjalnie opracowanych, gotowych karm BARF dla psa. Pozwoli to przywyknąć zwierzęciu do nowych smaków.

Dieta BARF dla psa – jadłospis

Przepisy BARF są dostępne w książkach oraz na stronach internetowych. Należy traktować je jedynie jako wskazówkę, ponieważ ilość pokarmu i zapotrzebowanie na poszczególne składniki zależy od stanu zdrowia, rasy, masy ciała i aktywności pupila. Można je obliczyć za pomocą bezpłatnych kalkulatorów BARF dostępnych w Internecie.

Przykładowy tygodniowy jadłospis dla dorosłego psa o wadze około 20 kg wygląda następująco:

 • mięso wołowe, cielęce i drobiowe wraz z kośćmi – 2 kg,
 • wątroba cielęca – 0,2 kg,
 • podroby wołowe i drobiowe – 0,4 kg,
 • warzywa i owoce: szpinak, marchew, buraki, jabłko, gruszka – 0,7 kg,
 • żółtko jaja, jogurt naturalny – 0,2 kg.

Większą część mięsa wraz z kośćmi należy zmielić, a pozostałą pokroić na kawałki. Do całości należy dodać suplementy BARF – olej rybny, algi morskie, drożdże piwne i zmielone skorupki jaj, zgodnie z obliczonym zapotrzebowaniem.

Dieta BARF dla szczeniaka opiera się na tych samych zasadach. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki jest obliczane indywidualnie. Należy je weryfikować i modyfikować wraz ze wzrostem pupila.

Zalety diety BARF

Według zwolenników pies na diecie BARF jest zdrowszy, ma więcej energii i nie odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunek, zaparć, wymiotów. Poza tym:

 • rzadziej zapada na choroby skóry i alergie,
 • ma zdrowsze zęby,
 • poprawia się wygląd i zapach sierści,
 • zachowuje na dłużej uczucie sytości,
 • musi pogryźć mięso i kości, dzięki czemu je wolniej.

Właściciel ma pełną kontrolę nad tym, co podaje do jedzenia swojemu pupilowi. Dieta BARF pozbawiona jest konserwantów, sztucznych barwników i innych substancji chemicznych.

Pies się mocno zdziwił, nie spodziewał się, że drzwi do domu są otwarte

Zobacz także:

Ubranka, drogie gadżety i catering dla psów. Dlaczego tak bardzo lubimy rozpieszczać nasze zwierzęta?

Pies zaczął kuleć, gdy jego właściciel złamał nogę. W jaki sposób zwierzęta okazują empatię?

Jak pies z kotem, czyli wspólne życie czworonogów pod jednym dachem. "Wymaga to od nas dużo cierpliwości, wiedzy i spokoju"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości