Zwierzęta

Charakterystyka i gatunki ślimaków. Czym się żywią i jak się rozmnażają?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ślimak na zielonym liściu. Zwierzęta. Gatunki ślimaków.

Ślimak może kojarzyć się ze szkodnikiem niszczącym uprawy. Jednak to zwierzę ma bardzo korzystny wpływ na cały ekosystem. Ślimaki lądowe typu ślimak winniczek ułatwiają rozkład materii organicznej i tym samym użyźniają glebę. Co jedzą ślimaki? Większość z nich jest roślinożerna, choć zdarzają się i gatunki drapieżne.

Coraz więcej osób decyduje się na hodowanie ślimaka w domu. Z tego powodu często spotyka się ślimaki w akwarium - pomagają oczyścić wodę z glonów i utrzymać ją w dobrej kondycji. Gatunki ślimaków różnią się od siebie głównie pod względem wyglądu i miejsca występowania.

Ślimak – co to za zwierzę?

Ślimak należy do gromady mięczaków, która jest bardzo różnorodna. Na całym świecie jest wiele tysięcy gatunków. W Polsce występuje ponad 250 rodzajów. Środowisko życia ślimaków zmienia się w zależności od konkretnego gatunku. W całej gromadzie można wyróżnić ślimaki wodne i lądowe. Gatunki żyjące w wodzie dzieli się na słodkowodne i ziemnowodne. Jednak najliczniejszą grupę stanowią ślimaki lądowe. Wśród nich największym okazem w Polsce jest ślimak winniczek. Kiedyś popularny w całym kraju, współcześnie objęty został częściową ochroną z powodu nadmiernego eksportu jako zagranicznego przysmaku.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Znaczenie ślimaków nie ogranicza się jedynie do ich działalności pasożytniczej. Zwierzęta te mają zdolność rozkładania materii organicznej, dzięki czemu przyczyniają się do użyźniania gleby. Dodatkowo uwalniają do podłoża pierwiastki m.in. wapń, które następnie mogą pobierać inne gady czy płazy. Ślimaki są pokarmem dla zwierząt i przysmakiem dla ludzi już od starożytności. Są cenione za swoje walory smakowe oraz za bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych składników mineralnych (wapń, magnez, potas). Do gatunków jadalnych zalicza się głównie ślimaka winniczka i europejskiego ślimaka brązowego.

Ślimak w akwarium

Ślimak w domu ma dobroczynny wpływ na hodowlę ryb w akwarium, wykorzystywany jest głównie do poprawy jakości wody. Ślimaki do akwarium przeznaczone są do usuwania glonów i dbania o czystość środowiska wodnego. Z ich odchodów powstają pierwotniaki, czyli pokarm dla młodych rybek. Są też elementem dekoracyjnym w akwarium. Mimo korzystnego wpływu ślimaków na środowisko wodne ryb, zwierzęta trzeba hodować w sposób kontrolowany, aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu populacji. 

Jak wygląda ślimak?

Tryb życia ślimaków w dużej mierze wpływa na ich ostateczny wygląd. Większość z nich ma muszlę, jednak istnieją gatunki pozbawione tej części. W muszli znajduje się wątrobotrzustka, płuco, odbyt, żołądek, nerka, serce i nasieniowód. Zęby ślimaka są bardzo niewielkie i liczne, niekiedy ich liczba dochodzi do 20000. Przybierają formę tarki, która rozdrabnia pokarm i transportuje go do przełyku. Gdzie ślimak ma oczy? Znajdują się na końcu czułek i pełnią funkcje czuciowe.

Jak długo żyją ślimaki? Zwykle kilka lat, choć niektóre okazy dożywają nawet 10 lat. Ślimaki często jednak zostają zjedzone przez inne zwierzęta np. ptaki lub dżdżownice.

Co jedzą ślimaki?

Mając do czynienia z odmianami ogrodowymi, nietrudno zauważyć, co je ślimak. Gatunki roślinożerne zajadają się zielonymi lub gnijącymi częściami roślin, młodymi pędami, liśćmi, bulwami, owocami, grzybami, a nawet jajami innych ślimaków. Czym żywią się ślimaki drapieżne? Lubią jeść dżdżownice lub padlinę (skorupiaki, ryby). Pokarm ślimaków wodnych to głównie glony i rozkładająca się materia organiczna.

Jak rozmnażają się ślimaki?

Rozmnażanie ślimaków odbywa się na różne sposoby - poprzez zapłodnienie zewnętrzne lub wewnętrzne. Zależy to od konkretnego gatunku, ponieważ niektóre z nich są rozdzielnopłciowe, a inne są obojnakami. Osobniki mogą się rozmnażać po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Po kopulacji składają jaja (niektóre gatunki składają nawet po 400 jaj), z których po około miesiącu wykluwają się młode ślimaki.

Gatunki ślimaków

Duża różnorodność ślimaków utrudnia wyszczególnienie wszystkich typów. Do tych najpopularniejszych gatunków ślimaków w kraju zalicza się:

  • ślimak winniczek - w Polsce występuje pospolicie, można go spotkać w ogrodach, parkach i lasach. Lubi jeść liście, zimuje w ściółce. Jest zaliczany do największych ślimaków w kraju (muszla o średnicy do 5 cm). Jest gatunkiem jadalnym, eksportowanym szczególnie do Francji;
  • błotniarka stawowa - duży, słodkowodny ślimak żyjący na terenie całego kraju, poza terenami górskimi. Ma smukłą muszlę zakończoną ostrym czubkiem, która ma kolor szary lub brązowy. Zjada resztki roślinne, śluz i padlinę. Gatunek ten jest odporny na zanieczyszczenie wody;
  • pomrów wielki - jeden z największych nagich ślimaków w Polsce, który występuje na obszarze całego kraju. Ma na ciele charakterystyczne, ciemne plamy. Zamieszkuje tereny podmokłe, wyrządza wiele szkód w uprawach;
  • bursztynka pospolita - występuje w całym kraju, szczególnie przy zbiornikach wodnych. Jest ślimakiem ziemnowodnym i wszystkożernym. Posiada małą muszlę w odcieniu bursztynu;
  • ślimak gajowy - jest pospolity w Polsce. Występuje w lasach, na łąkach i w ogrodach. Zjada rośliny i owoce, na zimę zabezpiecza muszlę wapienną warstwą. Ma charakterystyczny czarny lub brązowy pasek wokół otworu muszli.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: xu wu/Getty Images

Pozostałe wiadomości