Czy słonie lubią wodę?
Bartek Jędrzejak prognozę pogody dla widzów Dzień Dobry TVN przedstawiał już z wielu, fascynujących miejsc. Tym razem wybrał się do orientarium w łódzkim zoo. Na miejscu zastał niezwykłą scenę - dwa słonie indyjskie, ojciec z synem, okazywały sobie uczucia, zakładając na siebie trąby.
- To są te słynne słonie, które lubią pływać w basenie - mówił Ireneusz Dąbrowski, opiekun. Dodał, że to zamiłowanie nie jest rzadkie w przypadku tego gatunku. - Mamy szczęście, bo ci trzej panowie, którzy biegają teraz tutaj po wybiegu, są relatywnie spokojni najczęściej, rzadko się zdarza, żeby pokazali pazury, choć pazurów nie mają, a kopyta - mówił.
Kąpiele słoni w łódzkim orientarium
Kąpiele słoni odbywają się o godzinie 11 i 17 - wówczas przy wybiegu zbierają się prawdziwe tłumy. Tak też było i w czasie, kiedy miejsce odwiedzał Bartek Jędrzejak.
Orientarium - budynek, wybiegi i woliery - zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich! Same słonie indyjskie mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen. ZOO tworzy stado liczące od 8 do 10 osobników tego gatunku.
Orientarium w zoo w Łodzi
Bartek Jędrzejak miał również okazję przyjrzeć się mieszkającym w orientarium orangutanom. Choć zwierzęta te bardzo nas przypominają, są znacznie sprawniejsze fizycznie od ludzi. - Jeden orangutan ma siłę 6 dorosłych mężczyzn - powiedział Bartek.
Niestety, te majestatyczne istoty są zagrożone wyginięciem. - Człowiek jest tutaj powodem. Wycinamy lasy naturalne na Borneo i Sumatrze, na wyspach, na których żyją orangutany, to jest ich największy problem. A wycinane są głównie pod plantacje palm olejowych. Cały świat wykorzystuje olej palmowy. Wielka prośba, żebyśmy rozsądnie konsumowali, nie używali zbyt dużo tego oleju palmowego, kupowali certyfikowany olej palmowy, produkty wyprodukowane z niego - mówił Michał Krause, opiekun.
Jakie jeszcze zwierzęta możemy spotkać w orientarium? M.in. krokodyle gawialowe, niedźwiedzie malajskie, wydry olbrzymie i psy leśne.
Łódzkie orientarium to nie tylko miejsce, w którym mieszkają zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. To również bardzo ekologiczna przestrzeń. Więcej w kwestii ekologii i klimatu dowiecie się już 18 maja w Łodzi podczas Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Gęsia mama" o swojej pasji. "To szalenie mądre ptaki"
- Zakaz hodowli zwierząt w klatkach. Przełomowa decyzja Komisji Europejskiej: "To historyczny moment"
- Stara szkoła z gęsim piórem. Tu poczujesz się jak w ławce za dawnych lat
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN