Materiał promocyjny

Najnowocześniejsze orientarium w Europie znajduje się w Łodzi. Dlaczego warto je odwiedzić?

Orientarium w ZOO w Łodzi. Dlaczego warto je odwiedzić?
Najnowocześniejsze ZOO w Europie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Razem z kamerami Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do łódzkiego orientarium - mieszczący się w tamtejszym zoo pawilon, poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, jest najnowocześniejszym budynkiem tego typu w Europie. Dlaczego warto go odwiedzić?

Czy słonie lubią wodę?

Bartek Jędrzejak prognozę pogody dla widzów Dzień Dobry TVN przedstawiał już z wielu, fascynujących miejsc. Tym razem wybrał się do orientarium w łódzkim zoo. Na miejscu zastał niezwykłą scenę - dwa słonie indyjskie, ojciec z synem, okazywały sobie uczucia, zakładając na siebie trąby.

- To są te słynne słonie, które lubią pływać w basenie - mówił Ireneusz Dąbrowski, opiekun. Dodał, że to zamiłowanie nie jest rzadkie w przypadku tego gatunku. - Mamy szczęście, bo ci trzej panowie, którzy biegają teraz tutaj po wybiegu, są relatywnie spokojni najczęściej, rzadko się zdarza, żeby pokazali pazury, choć pazurów nie mają, a kopyta - mówił.

Kąpiele słoni w łódzkim orientarium

Kąpiele słoni odbywają się o godzinie 11 i 17 - wówczas przy wybiegu zbierają się prawdziwe tłumy. Tak też było i w czasie, kiedy miejsce odwiedzał Bartek Jędrzejak.

Orientarium - budynek, wybiegi i woliery - zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich! Same słonie indyjskie mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen. ZOO tworzy stado liczące od 8 do 10 osobników tego gatunku.

Orientarium w zoo w Łodzi

Bartek Jędrzejak miał również okazję przyjrzeć się mieszkającym w orientarium orangutanom. Choć zwierzęta te bardzo nas przypominają, są znacznie sprawniejsze fizycznie od ludzi. - Jeden orangutan ma siłę 6 dorosłych mężczyzn - powiedział Bartek.

Niestety, te majestatyczne istoty są zagrożone wyginięciem. - Człowiek jest tutaj powodem. Wycinamy lasy naturalne na Borneo i Sumatrze, na wyspach, na których żyją orangutany, to jest ich największy problem. A wycinane są głównie pod plantacje palm olejowych. Cały świat wykorzystuje olej palmowy. Wielka prośba, żebyśmy rozsądnie konsumowali, nie używali zbyt dużo tego oleju palmowego, kupowali certyfikowany olej palmowy, produkty wyprodukowane z niego - mówił Michał Krause, opiekun.

Jakie jeszcze zwierzęta możemy spotkać w orientarium? M.in. krokodyle gawialowe, niedźwiedzie malajskie, wydry olbrzymie i psy leśne.

Łódzkie orientarium to nie tylko miejsce, w którym mieszkają zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. To również bardzo ekologiczna przestrzeń. Więcej w kwestii ekologii i klimatu dowiecie się już 18 maja w Łodzi podczas Samorządowego Kongresu Klimatycznego.

DD_20230515_Pogoda_REP
Pachną już białe bzy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości