Zwierzęta

"Gęsia mama" o swojej pasji. "To szalenie mądre ptaki"

Zwierzęta

Autor:
Martyna
Trębacz
Polska duma – gęś biała kołudzka

Dr inż. Halina Bielińska jest dyrektorką Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej. Na Kujawach odnalazła swoje życiowe przeznaczenie. Nie bez powodu jest nazywana "gęsią mamą" – te niezwykle mądre ptaki stały się jej miłością. Za co można pokochać gęsi, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, gdzie pojawiła się w towarzystwie gęsiora o imieniu Boluś. 

"Gęsia mama" - skąd wzięła się jej miłość do gęsi? 

Dr inż. Halina Bielińska, nazywana przez przyjaciół "gęsią mamą", trafiła na Kujawy przez przypadek. Wcześniej nie interesowała się tymi ptakami. Do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej przyjechała na staż. Dziś jest jego dyrektorką i jedną z najbardziej cenionych ekspertek od hodowli gęsi w Polsce.

- Miłość do gęsi wzięła się zupełnie przypadkowo. Jako stypendystka Instytutu Zootechniki z Krakowa trafiłam do Instytutu Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej odpracowując niejako stypendium i tak to się zaczęło. Były dwa działy i dyrektor, pan docent Bieliński skierował mnie do działu gęsi. Ja nic nie miałam wspólnego na moich studiach z gęsiami, zaczęło się od obserwacji, badań – mówiła dr inż. Halina Bielińska w Dzień Dobry TVN.

Co ciekawe, mimo wielu lat pracy, wciąż uważa, że nie wie o gęsiach wszystkiego. Ciągle je poznaje i uczy się o nich czegoś nowego.

- Uczę studentów czy innych młodych ludzi, którzy przyjeżdżają na praktyki do Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej obserwacji, poznawania gęsi. Behawior jest bardzo ciekawy, wspaniale opisany przez jednego z profesorów Konrada Lorenza. On poznał ich język, odruchy, ja znam je jeszcze nie do końca, bo ciągle je poznaję i odkrywam nowe. Ale pracuję z nimi już paręnaście lat, od samego początku – powiedziała nasza rozmówczyni.

Gęsior Boluś w studio Dzień Dobry TVN – "Jest szalenie mądrym ptakiem"

W naszym studiu razem z Haliną Bielińską pojawił się również gęsior Boluś. Jest wyjątkowo inteligentny i empatyczny.

- Boluś reaguje na głos, ponieważ jest ptakiem szalenie inteligentnym, empatycznym do ludzi, którzy wykazują również empatię do niego. Boluś obcuje z ludźmi, ponieważ mieszka w dużej rodzinie. Jest w dobrej kondycji psychicznej – zapewniała dr inż. Halina Bielińska.

Choć często można usłyszeć powiedzenie "głupi jak gęś" to okazuje się, że w rzeczywistości to bardzo mądre ptaki.

- To jest bardzo krzywdzące, bo rzeczywiście mówi się tak o osobach, które nie wykazują dużej inteligencji. Gęś jest szalenie mądrym ptakiem, inteligentnym. Gęsi uratowały od różnych perturbacji św. Marcina, który nie chciał zostać biskupem i uratowały Rzym - opowiadała dyrektor Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.

Mało kto wie, że gęsiory są bardzo opiekuńcze wobec swoich partnerek.

- Na pewno gęsior jest przewodnikiem w rodzinie, bardzo zajmuje się swoimi partnerkami. Mówi się nawet o behawiorze seksualnym u gęsiorów. Gęsior bardzo się potrafi zająć swoją partnerką i po spełnieniu swoich czynności seksualnych jest szalenie miły, sympatyczny. Gęsi potrafią być monogamiczne, ale w hodowli to jest niestety niemożliwe. Staramy się stosować taką ograniczoną poligamię, gęsior jest z tego zadowolony, koleżanki akceptują taki zestaw – mówiła dr Bielińska.

Co ciekawe, gęsi mają bardzo duże poczucie smaku, dlatego wybór pokarmu jest dla nich bardzo ważny.

- Boluś lubi wszystkie trawy, owoce, ziarno, owies. Jest takim szperaczem i dlatego pastwisko, łąka jest dla niego takim szwedzkim stołem. Wybiera sobie wszystko, co najlepsze łącznie z ziołami. Gęsi mają duże poczucie smaku, dlatego tak staramy się dobierać zestaw pasz naturalnych, żeby odpowiadało to im wymaganiom żywieniowym – wyjaśniała ekspertka. Jak dodała, gęsi są także świetnymi słuchaczami, więc można się im wyżalić i pośmiać.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości