Zakaz hodowli zwierząt w klatkach. Przełomowa decyzja Komisji Europejskiej: "To historyczny moment"

zakaz hodowli zwierząt w klatkach, kury zamknięte w klatce, ptaki
materiały prasowe/Compassion Polska
W całej Unii Europejskiej zostaną wycofane klatki w hodowli zwierząt. Stanie się to do 2027 roku. Tak zdecydowała Komisja Europejska. Wszystko dzięki obywatelskiej inicjatywie "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age".

Komisja Europejska. "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age"

Ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach, co powoduje ich ogromne cierpienie. Nie mogą wyrażać w nich swoich podstawowych i naturalnych zachowań, a poza tym często nie są w stanie nawet się obrócić czy rozpostrzeć skrzydeł. Zwróciło to uwagę wielu ludzi, w tym organizacji Compassion in World Farming oraz Compassion in World Farming Polska. Ich inicjatywę obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age", której postulatem był zakaz stosowania klatek w chowie zwierząt hodowlanych, podpisało 1,4 mln obywatelek i obywateli we wszystkich państwach członkowskich UE. Jest to pierwsza tego typu udana inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych .

- Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy znowu do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie – powiedziała prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej", Małgorzata Szadkowska.

Zakaz hodowli zwierząt w klatkach

Komisja planuje wprowadzić zakaz stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych. Datę ich wycofania przewidziano na rok 2027, co na konferencji prasowej 30 czerwca ogłosiły komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Věrą Jourovą.

Już do 2023 roku jednak Komisja Europejska zamierza "przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w Inicjatywie". Poza tym władze planują zająć się kwestią produktów importowanych z państw spoza UE, zobowiązując się do rozważenia "wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE".

Na tej fermie mieszkają wyłącznie szczęśliwe kury. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości