Kotik – jak wygląda, gdzie żyje i czym się charakteryzuje duży ssak morski?

Kotik
Photo by Benjawan Sittidech/Getty Images
Źródło: Moment RF
Morza i oceany skrywają wiele ciekawych gatunków zwierząt. Jednym z nich jest kotik – ssak, drapieżnik, który wyglądem przypomina nieco fokę z uszami. Kotiki cenione były niegdyś za futro, przez co padały łupem kłusowników. Do dziś duże zagrożenie stanowią dla nich sieci rybackie i zanieczyszczenia wód.

Kotik to rodzaj ssaka morskiego, który obejmuje gatunki żyjące głównie u wybrzeży Ameryki i Afryki, a także w basenie Morza Beringa, Japońskiego czy Ochockiego (kotik zwyczajny, rodzaj: koticzak). Należy do rodziny uchatkowatych. Samce mają zwykle od 150 do 230 cm i ważą od 60 do nawet 360 kg. Samice są mniejsze – mają od 110 do 170 cm, a ich waga waha się od 22 do 110 kg. Noworodki mierzą około 40–80 cm i ważą 3–12 kg. Wygląd kotików może się różnić w zależności od rodzaju zwierząt.

Jak wygląda kotik?

Kotik to duży ssak morski, który przypomina nieco fokę. Różni się jednak od niej widocznymi małżowinami usznymi. Ma stosunkowo małą głowę i krótki pysk z wąsami czuciowymi.

Kotiki mają pokrytą gęstym futrem skórę o różnym odcieniu – od szarego po brązowy. Spód ciała kotików ma barwę rudą. Pod skórą znajduje się gruba warstwa tłuszczu. Sylwetka tych morskich ssaków ma kształt opływowy, a przednie kończyny przekształcone są w płetwy.

U kotików pojawia się wyraźny dymorfizm płciowy – samice są znacznie mniejsze od samców. Młode rodzą się czarne.

Do kotików podobne są np. uszanki kalifornijskie czy lwy morskie.

Kotik afrykański, meksykański, koticzak zwyczajny i inne – czym się różnią i gdzie żyją kotiki morskie?

Kotiki występują w wielu wodach na całym globie. Poszczególne rodzaje różnią się nieco od siebie. Oto najważniejsze cechy kotików:

  • Kotik antarktyczny – inaczej uchatka antarktyczna. Żyje na wyspach wokół Antarktydy. Samice mają szare futro, ważą około 50 kg i mierzą 130 cm. Samce mają futro ciemnobrązowe, 190 cm długości i ważą około 150 kg.
  • Kotik chilijski – żyje na obszarze Archipelagu Juan Fernández, na zachód od Santiago (Chile). Ich liczba rośnie. Samce kotików chilijskich mają do 2 m długości i ważą około 140 kg. Samice mają około 1,4 m i ważą 50 kg.
  • Kotik karłowaty – występuje na obszarze południowo-wschodniego Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego (południowe wybrzeża Afryki), a także w południowo-zachodnim Oceanie Spokojnym (u wybrzeży Australii i Tasmanii). Wyróżnia się 2 podgatunki, którymi są kotik afrykański i australijski . Samce mają około 2,3 m długości i ważą od 200 do 300 kg. Samice mierzą przeciętnie 1,8 m i ważą średnio do 120 kg. Kotiki karłowate są szare lub czarne, a ich umaszczenie jest jaśniejsze pod spodem ciała.
  • Kotik subantarktyczny – żyje w rejonie sąsiadującym z Antarktyką. Samce mają około 2 m i ważą 160 kg, samice natomiast – 1,4 m i 50 kg. Pysk kotika subarktycznego jest kremowo-pomarańczowy. Brzuch ma barwę brązową, a grzbiet od ciemnoszarej do czarnej. Samice są szare.
  • Kotik nowozelandzki – żyje u południowych wybrzeży Australii i wokół Nowej Zelandii. Samce mają od 1,5 do 2,5 m, samice – od 1,3 do 1,5 m. Samce ważą od 120 do 150 kg, a samice od 40 do 70 kg. Kotiki nowozelandzkie mają odcień szarobrązowy.
  • Kotik południowy – nazywany jest także kotikiem południowoamerykańskim lub kotem morskim. Występuje u wybrzeży Ameryki Południowej – od Peru do Ziemi Ognistej, u wybrzeży Argentyny i Urugwaju. Samce mierzą do 200 cm i ważą do 200 kg. Samice są znacznie mniejsze – mają 100–140 cm i ważą zaledwie 35–50 kg.
  • Kotik meksykański – występuje u wybrzeży Gwadelupy, Wysp Normandzkich oraz w środkowo-wschodnim Pacyfiku. Samce mają 2 m i ważą 140 kg. Samice mierzą około 1,4 kg i ważą 50 kg.
  • Kotik galapagoski – jak nazwa wskazuje, zamieszkuje wyspy archipelagu Galapagos. Samce nie są duże w porównaniu do innych kotików – mają około 1,5 m i ważą około 64 kg. Samice są jeszcze mniejsze – przy 120 cm ważą około 24 kg.

Na uwagę zasługuje także koticzak niedźwiedziowaty, czyli kotik zwyczajny. Zamieszkuje głównie obszary na północy Oceanu Spokojnego, w Morzu Beringa, Japońskim i Ochockim. Najdalej na południe można spotkać je u wybrzeży Korei Południowej i Japonii, a także w południowej Kalifornii w Ameryce Północnej. Na północy mogą występować do Cieśniny Beringa.

Kotik – odżywianie i tryb życia

Kotiki prowadzą zwykle wodno-lądowy tryb życia, ale większość czasu spędzają na otwartym oceanie i w morzach. Na stały ląd wychodzą w okresie rozrodczym. Samce spędzają tam średnio 35 dni w roku, a samice 45. Pojedyncze osobniki można spotkać podczas dryfowania. Kotiki mogą żyć pojedynczo, w parach lub stadach.

Te ssaki morskie żywią się drobnymi kręgowcami i bezkręgowcami. Ich pożywieniem są przede wszystkim ryby, mięczaki i skorupiaki. Polują zwykle w nocy i w wodzie.

Zobacz wideo: Hel - wszystkie foki są w ciąży

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Pinczer miniaturka jako pies rodzinny. Charakter, odżywianie i hodowla

Jak wejść na Ślężę? Trasy, ciekawostki, historia góry

Jak rozpoznać alergię u swojego pupila? Objawy, przyczyny, leczenie

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!