Zwierzęta

"Opcja adopcja". Dior ze schroniska znalazł rodzinę. Jak się czuje w nowym domu?

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
E. Marcinowska, S. Kowalska
Opcja adopcja - Dior
Opcja adopcja - DiorDzień Dobry TVN
wideo 2/3

"Opcja adopcja" to nowy cykl Dzień Dobry TVN. W premierowym odcinku poznaliśmy historię Diora, pieska ze schroniska, który znalazł nowy dom. Jak wygląda proces adopcyjny? Dlaczego warto przyjąć pod swój dach adopciaka?

"Opcja adopcja" - nowy cykl Dzień Dobry TVN

Widzowie Dzień Dobry TVN zobaczyli pierwsze dwa odcinki z serii "Opcja adopcja". Projekt powstał z potrzeby serca redakcji naszego programu, której los zwierząt nie jest obojętny. Istotnym elementem cyklu jest aspekt edukacyjny - krąży wiele mitów na temat czworonogów ze schroniska. To stereotypy, które powodują, że ludzie zamykają się na adopcję, zakładając że nie sprostają temu zadaniu. Właśnie dlatego warto je obalić i pokazać, jak naprawdę wygląda proces przyjęcia adopciaka, co się z tym wiąże i jak odpowiednio zaopiekować się pupilem, któremu dajemy drugą szansę na szczęśliwe życie.

- Adoptowanie psa to jest trening cierpliwości i akceptacji. Musimy dać mu wsparcie, być i czekać na to, co będzie chciał nam o sobie powiedzieć. Być gotowymi na to, że pewne rzeczy będą się otwierały, jak posklejane kartki w książce. A niektórych fragmentów nigdy nie przeczytamy. To będzie jego tajemnica i my musimy uczyć się to uszanować - powiedział Radek Ekwiński, behawiorysta.

Adopcja psa

W premierowym odcinku "Opcji adopcji" przedstawiono losy niespełna rocznego Diora, który trafił do schroniska. Jest bardzo radosny, kontaktowy i uwielbia się przytulać. Z niecierpliwością czekał na dzień, kiedy ktoś okaże mu serce, pokocha go i zaprosi do swojego domu.

- Zawsze mówię adoptującym, że właśnie zmienili świat, bo cały świat takiego psa się zmienia. Świat z takiej klatki jak tutaj zmienia się na dom. Na ręce, które głaszczą, a nie biją. Na miskę, która jest z dobrym jedzeniem, a nie jakimiś resztkami. Po prostu ratując takiego psa, ratuje się jego świat - podkreśliła Bożena Urawska, wolontariusza w schronisku, opiekunka Diora.

Diora zaadoptowała Dorota Rotowska. Dlaczego zdecydowała się przyjąć adopciaka? - Mamy dwa psy w domu, a zawsze były trzy. Półtora roku temu pożegnaliśmy naszego seniora i przyszła pora na trzeciego. Brakuje nam psiaka ze schroniska, ponieważ zawsze w naszym życiu były psy ze schroniska - tłumaczyła Dorota.

Jak z jej doświadczenia wygląda procedura adopcyjna? - Wiąże się z co najmniej dwoma spotkaniami z potencjalnym psiakiem. Mieliśmy również wizytę wolontariuszy ze schroniska w domu. Sprawdzone były warunki, w jakich piesek będzie mieszkał. Wizyta była razem z Diorem, więc psy mogły się obwąchać, zobaczyć i można było sprawdzić, jak rokuje to zestawienie - opowiedziała nasza rozmówczyni.

"Opcja adopcja" - Dior w nowym domu

Piesek w nowej rodzinie przeszedł fantastyczną metamorfozę - nie tylko wyglądu, bo został ostrzyżony, ale również zmieniono mu imię. Dior stał się Sentim. W nowym domu Senti poznał swoich psich współlokatorów - Marleya i Eliota. Jak czworonogi się dogadały?

- Eliot i Marley jedzą dwa razy dziennie, a Sentiego musimy trochę podtuczyć, więc dostaje trzy razy. Dla bezpieczeństwa jedzą na razie oddzielnie. Senti je u mnie w pokoju - powiedział Staszek Rotowski, opiekun Diora.

Adopciak ma swój kojec w pokoju Staszka. To jego bezpieczne miejsce, w którym może się wyciszyć. - To, że on je w twoim pokoju i że ty jesteś przy tym, bardzo fajnie i mocno buduje waszą więź i jego zaufanie do ciebie, do miejsca. To jest ten okres, kiedy to się rozwija najmocniej. Ale jestem przekonany, że po kilku miesiącach będzie można powoli wrócić do karmienia wszystkich trzech psów w kuchni. Psy jeżeli mogą jeść razem i jest to bezpieczne, nie dochodzi do awantur, to jest to po prostu ważne dla nich - podkreślił Radek Ekwiński, behawiorysta.

Marley i Eliot każdego dnia coraz bardziej akceptują nowego przyjaciela i oswajają się z nim, przyjmując do swojego grona.

Radek Ekwiński w Dzień Dobry TVN opowiedział o nowym, edukacyjnym cyklu "Opcja adopcja".

- Po to jest ten program, żebyśmy odczarowali wiele mitów i dla ludzi zrobili tę adopcję taką psio-ludzką i bardziej pozytywną. My wszyscy nosimy w sobie taki mit schroniska, jako miejsca, gdzie cierpienie płynie betonowymi rynsztokami i nie da się tego przeżyć. Ale to jest mit. Dzisiaj schronisko to jest cała masa wolontariuszy, którzy każdego dnia przyjeżdżają tam wyprowadzać psiaki i mają z nimi świetny kontakt. Schronisko to też strony internetowe, które dają nam masę informacji o tym, jaki pies mógłby być dla nas fajny, taki wchodzący w nasze życie bez zbyt dużego rozgardiaszu i dający nam coś tą swoją obecnością - podkreślił Ekwiński.

Jak przygotować się do procedury adopcyjnej psa ze schroniska? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: E. Marcinowska, S. Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości