26 października ukazała się kolejna książka Agnieszki Cholewiak-Góralczyk poświęcona pupilom. Tym razem autorka poruszyła temat chorób zwierząt i radzenia sobie z nimi. Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekunów? Kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
Objawy choroby u pupila
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk jest behawiorystką i zoodietetczyką. Ostatnio ukazała się na rynku jej książka pt. "Mam chorego zwierzaka. Poradnik dla opiekunów kotów i psów".
- Każdy opiekun zna swojego pupila, więc wie, jakie jego zachowania są normalne, co może się wydarzyć. Dlatego wszystko, co odbiega od normy, powinno wzbudzić naszą czujność. Nasz kot nigdy nie pił wody, a nagle widzimy go bardzo często przy misce - niedobrze, trzeba go zabrać do lecznicy i zbadać. Być może rozwija się cukrzyca, choroba nerek - tłumaczyła autorka książki w Dzień Dobry TVN.
Zdaniem naszej rozmówczyni symptomy rozwijającego się problemu zdrowotnego to m.in.:
- zmiana rutyny,
- spadek apetytu, bądź jego nadmierny wzrost;
- utrata masy ciała lub przybieranie na wadze bez zmiany żywienia czy stopnia aktywności zwierzęcia;
- zaparcia;
- biegunki, wymioty;
- wyciek z nosa, rzężenie, kaszel;
- zwiększony pobór wody/więcej oddawanego moczu.
- Są też niebezpieczne sytuacje, kiedy od razu trzeba się udać do lecznicy, jak np. nasz zwierzak nie może siusiać. Jak zwierzę nie siusia przez 24 godziny, to jest już sytuacja zagrożenia życia. Mało ludzi o tym wie. Zdarza się, że przychodzi do mnie pacjent na wizytę dietetyczną i mówi: "Chciałabym/chciałbym omówić jeszcze jedną sprawę, czyli mój zwierzak nie siusia od 24 godzin. Nie wiem dlaczego". To jest taki moment, że się przerywa konsultację dietetyczną i do lekarza jak najszybciej - przyznała specjalistka.
Jak dodała, chorobę zdecydowanie łatwiej jest poznać po psie niż kocie. - Koty bardziej ukrywają swoje objawy przez to, jaką rolę odgrywały w przyrodzie, czyli to jest jednocześnie drapieżnik i ofiara. One nie mogą pokazywać słabości, bo są pośrodku łańcucha - wyjaśniła Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.
Objawy cierpienia zwierzęcia
Aby ocenić skalę cierpienia zwierzęcia, Agnieszka Cholewiak-Góralczyk w swojej książce radzi, by odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- Czy zwierzę samodzielnie i sprawnie pobiera pokarm i wodę?
- Czy jest w stanie samodzielnie się załatwić?
- Czy jest w stanie samodzielnie się poruszać?
- Czy interesuje się otoczeniem i tym, co się dzieje?
- Czy ma chęć do zabawy?
- Czy śpi więcej niż zwykle i jest ciągle zmęczone?
- Czy jest wycofane, nieobecne?
- Czy okazuje ci swoje przywiązanie?
- Czy jego sen jest spokojny i przyjemny?
Jak często należy odwiedzać lekarza weterynarii? Jakie badania należy regularnie robić? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opieka nad zwierzętami to niełatwe zadanie. Jak wygląda praca w zoo "od kuchni"?
- Pudle, czyli rodzinne psy. "Kochają dzieci"
- Poznański ogród zoologiczny ratuje zwierzęta z Ukrainy. "Po ostatnich bombardowaniach Kijowa i okolic ucierpiał azyl"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News