Lodówki kiedyś i dziś
W 1862 roku James Harrison, będący z zawodu drukarzem, wynalazł prototyp lodówki. Choć jego urządzenie nigdy nie weszło na rynek, sam model był, jak na tamte czasy, imponujący. Zaprezentowany przez Ewę Drzyzgę i Krzysztofa Skórzyńskiego mebel pomylić można by z szafką.
Dawniej do przechowywania żywności w niskich temperaturach, jak zwróciła uwagę nasza prowadząca, wykorzystywano zagłębienia w ziemi. A dziś? Lodówka jest stałym, obowiązkowym elementem każdej kuchni od dziesiątek lat, a mimo to, jak się okazuje, większość z nas nie wie, jak poprawnie z niej korzystać. Natalia Sagan, Pani Złota Rączka, wytłumaczyła, na których półkach znaleźć powinny się konkretne produkty spożywcze.
Jak dbać o lodówkę?
Eksperta zaczęła od wyjaśnienia, w jaki sposób czyścić lodówkę. Brak regularnego sprzątania to pierwszy krok do powstawania brzydkiego zapachu, z którym tak wiele osób stara się walczyć.
Generalne porządki w lodówce powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. A jakich środków użyć?
- Ocet jest najlepszy, dlatego że jest dezynfekujący, bakteriobójczy - mówiła Natalia Sagan. Dodała, że po czyszczeniu lodówkę należy zostawić otwartą na 10-15 minut, żeby całkowicie odparowała. - Jednak wilgoć wchodzi we wszystkie rowki - podkreśliła. Właśnie z uwagi na to "wietrzenie" urządzenie należy odłączyć od prądu.
Gościni Dzień Dobry TVN zaproponowała również przygotowanie własnego środka czyszczącego. W tym celu należy zmieszać alkohol izopropylowy, szare mydło i wodę. Inny przepis to mieszanka sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń i, naturalnie, wody.
Jak układać produkty w lodówce?
Większość osób wstawia artykuły spożywcze na te półki i do tych przegródek w lodówce, które, zwyczajnie, nie są jeszcze zajęte. To błąd. Jak wskazywała Natalia Sagan, temperatura w urządzeniu nie rozkłada się równomiernie.
- Najcieplej jest na górze, około 7-8 stopni. Na środku mamy około 4-5 stopni, na dole mamy najchłodniej, czyli od 0 do 2 stopni. I, o dziwo, w szufladach na owoce, warzywa, bo te musimy trzymać osobno, jest ok. 7-8 stopni - mówiła. Co ciekawe, na drzwiach temperatura jest najwyższa.
Na najwyższej półce powinniśmy więc kłaść garnki z jedzeniem oraz zamknięte wędliny i kiełbasy. A co z resztą artykułów? Tego dowiecie się z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Zbyt suche może być przyczyną wielu dolegliwości
- Jak wybrać odpowiedni dywan do sypialni? Porady i wskazówki
- Elżbieta II, Melania Trump i Jan Paweł II jadali z ćmielowskiej porcelany. "Ponadczasowy design"