Trzymasz garnki z jedzeniem na tej półce lodówki? To błąd. Sprawdź, jak rozkłada się temperatura

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak sprawnie i skutecznie umyć lodówkę?
Jak sprawnie i skutecznie umyć lodówkę?
Ekologiczne sposoby na czysty dom
Ekologiczne sposoby na czysty dom
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Sprzątanie last minute
Sprzątanie last minute
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na spaleniznę
W Dzień Dobry TVN zabraliśmy widzów w krótką, acz fascynującą podróż do przeszłości. Przyjrzenie się używanym przez naszych przodków lodówkom było pretekstem do rozmowy pełnej pytań, które zadaje sobie niemal każdy z nas. Zwłaszcza w okresie sezonowych porządków. Jak czyścić lodówkę? Jak przechowywać w niej żywność, aby wykorzystać pełen potencjał tego urządzenia? Na te pytania odpowiedziała Natalia Sagan, czyli Pani Złota Rączka.

Lodówki kiedyś i dziś

W 1862 roku James Harrison, będący z zawodu drukarzem, wynalazł prototyp lodówki. Choć jego urządzenie nigdy nie weszło na rynek, sam model był, jak na tamte czasy, imponujący. Zaprezentowany przez Ewę Drzyzgę i Krzysztofa Skórzyńskiego mebel pomylić można by z szafką.

Dawniej do przechowywania żywności w niskich temperaturach, jak zwróciła uwagę nasza prowadząca, wykorzystywano zagłębienia w ziemi. A dziś? Lodówka jest stałym, obowiązkowym elementem każdej kuchni od dziesiątek lat, a mimo to, jak się okazuje, większość z nas nie wie, jak poprawnie z niej korzystać. Natalia Sagan, Pani Złota Rączka, wytłumaczyła, na których półkach znaleźć powinny się konkretne produkty spożywcze.

Jak dbać o lodówkę?

Eksperta zaczęła od wyjaśnienia, w jaki sposób czyścić lodówkę. Brak regularnego sprzątania to pierwszy krok do powstawania brzydkiego zapachu, z którym tak wiele osób stara się walczyć.

Generalne porządki w lodówce powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. A jakich środków użyć?

- Ocet jest najlepszy, dlatego że jest dezynfekujący, bakteriobójczy - mówiła Natalia Sagan. Dodała, że po czyszczeniu lodówkę należy zostawić otwartą na 10-15 minut, żeby całkowicie odparowała. - Jednak wilgoć wchodzi we wszystkie rowki - podkreśliła. Właśnie z uwagi na to "wietrzenie" urządzenie należy odłączyć od prądu.

Gościni Dzień Dobry TVN zaproponowała również przygotowanie własnego środka czyszczącego. W tym celu należy zmieszać alkohol izopropylowy, szare mydło i wodę. Inny przepis to mieszanka sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń i, naturalnie, wody.

Jak układać produkty w lodówce?

Większość osób wstawia artykuły spożywcze na te półki i do tych przegródek w lodówce, które, zwyczajnie, nie są jeszcze zajęte. To błąd. Jak wskazywała Natalia Sagan, temperatura w urządzeniu nie rozkłada się równomiernie.

- Najcieplej jest na górze, około 7-8 stopni. Na środku mamy około 4-5 stopni, na dole mamy najchłodniej, czyli od 0 do 2 stopni. I, o dziwo, w szufladach na owoce, warzywa, bo te musimy trzymać osobno, jest ok. 7-8 stopni - mówiła. Co ciekawe, na drzwiach temperatura jest najwyższa.

Na najwyższej półce powinniśmy więc kłaść garnki z jedzeniem oraz zamknięte wędliny i kiełbasy. A co z resztą artykułów? Tego dowiecie się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana