Ogród

Róża wysokopienna i niskopienna – uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, co warto wiedzieć

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Róża

Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.

Róża pienna bywa nazywana także drzewkiem różanym. Nie jest oddzielnym gatunkiem uprawnym, a jedynie odmianą rośliny szczepioną na specjalnych podkładkach. Róże pienne są ciekawym urozmaiceniem i alternatywą dla standardowych róż. Dla stworzenia oryginalnych kompozycji w ogrodzie często wykorzystuje się również podpory do róż piennych. Ich różnorodność pozwala na dopasowanie kształtu i rozmiaru podpory do ogrodu dowolnej wielkości, a stworzone przy ich pomocy naturalne dekoracje na pewno zwrócą uwagę i uatrakcyjnią całą działkę. Poznaj zasady uprawy, przycinania oraz pielęgnacji róż piennych. Dowiedz się, na jakie ozdobne odmiany warto zwrócić uwagę.

Zobacz wideo: Ogród

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak przycinać róże pienne?

Przycinania wymaga zarówno róża wysokopienna, jak i róże półpienne oraz niskopienne. Ich rozmiar oraz rozrost korony nie mają wpływu na ten zabieg pielęgnacyjny. Cięcie róż piennych wykonuje się wczesną wiosną, na co najmniej 3 pąki powyżej miejsca, w którym roślina została zaszczepiona. Zarówno nowe górne przyrosty pędów, jak i boczne należy przycinać na 4 pąki. Silne cięcie wykonuje się tylko w pierwszym roku po zasadzeniu, w następnych latach z kolei przycinanie ogranicza się jedynie do usuwania chorych i uszkodzonych części rośliny. W razie potrzeby istnieje również możliwość cięcia pielęgnacyjnego. Zabieg należy jednak przeprowadzać ze szczególną ostrożnością – wycinać tylko te elementy, które naprawdę tego wymagają, czyli przekwitłe kwiaty oraz zbyt mocno zagęszczone gałęzie. Wszystkie przyrosty, które pojawiają się poniżej miejsca szczepienia, należy usuwać natychmiast po ich zauważeniu.

Kiedy i jak sadzić różę pienną?

Sadzenie róż piennych najlepiej przeprowadzać w okresie wiosennym, kiedy na zewnątrz będzie utrzymywać się dodatnia temperatura. Dzięki temu nie trzeba będzie zabezpieczać młodych roślin przed mrozem od razu po umieszczeniu ich w podłożu. Z tego też powodu o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup róży piennej zimą – w lutym lub na początku marca. Odmiany kupione jesienią powinno się odpowiednio przezimować, umieszczając je w zimnym pomieszczeniu i pilnując, aby nie wysuszyły się ich korzenie. Przed zasadzeniem róży piennej należy wykopać głęboki dołek tak, żeby zmieściły się w nim wszystkie korzenie i żeby się nie wyginały. Czop rośliny powinien znajdować się nieco nad powierzchnią ziemi. Warto pamiętać o tym, że kierunek jego wygięcia ma wpływ na ułożenie pnia w przyszłości. Różę umieszcza się pod odpowiednim kątem, który pozwoli zapobiec łamaniu się pędów. Sadząc róże na rabacie, należy zachować co najmniej 1 metr odstępu pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami rośliny.

Róże pienne – odmiany

Róże pienne szczepi się na pniu na następujących wysokościach: 90, 120, 140 cm. Oto najpopularniejsze odmiany róż piennych, polecanych do sadzenia w ogrodach lub donicach na tarasach:

  • biała róża "Polarstern" – odmiana o białych kwiatach, cechująca się dużą tolerancją na mrozy oraz odpornością na choroby;
  • "Ingrid Bergman" – klasyczna odmiana róży o czerwonych kwiatach;
  • "Ice Lady" – odmiana całkowicie mrozoodporna, wyróżniająca się białymi kwiatostanami;
  • "Queen Elizabeth" – odmiana wyjątkowo odporna na szkodniki oraz choroby. Ma kwiaty w intensywnie różowym odcieniu;
  • "The Fairy" – charakteryzuje się niedużymi kwiatami w kolorze różowym;
  • "Super Dorothy" – jedna z odmian róż piennych, która kwitnie dwa razy w roku. Wyróżnia się kwiatami w odcieniu ciemnoróżowym.

Jak zabezpieczyć róże pienne na zimę?

Zarówno odmiany sadzone bezpośrednio w gruncie, jak i każda róża pienna w donicy wymagają zabezpieczenia korzeni w okresie jesienno-zimowym. Mróz może wyrządzić nieodwracalne szkody, dlatego dla zachowania zdrowia rośliny już w październiku lub listopadzie należy przygotować okrywanie róż piennych na zimę.

Zobacz wideo: HGTV: Ogród różany. Jakie odmiany wybrać?

HGTV: Ogród różany. Jakie odmiany wybrać?
HGTV: Ogród różany. Jakie odmiany wybrać? Źródło: HGTV

Uprawa i pielęgnacja – jak dbać o róże pienne w ogrodzie?

Róże pienne są dosyć wymagające. Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja róż piennych jest dość czasochłonna i może przysporzyć wiele trudności, zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Roślina potrzebuje podłoża podobnego do tego, jakie przygotowuje się dla klasycznych gatunków. Preferuje glebę próchniczą, gliniasto-piaszczystą, odpowiednio spulchnioną jeszcze przed sadzeniem. Lubi ziemię o odczynie obojętnym. Róża pienna powinna być umieszczana na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od silnych wiatrów, które niekorzystnie wpływają na rozwój rośliny. Pielęgnacja róży piennej opiera się głównie na nawożeniu rośliny oraz na obfitym, a jednocześnie niezbyt częstym jej podlewaniu. Do wzbogacenia podłoża wykorzystuje się wieloskładnikowe nawozy mineralne, kompost lub obornik. Sadzonki róży piennej nie powinny znajdować się w bezpośrednim otoczeniu gatunków zbyt ekspansywnych, z którymi musiałaby walczyć o miejsce. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Takamitsu GALALA Kato/Getty Images

Pozostałe wiadomości