Ogród

Rogownica pospolita – niepozorny chwast. Co warto o niej wiedzieć?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rogownica pospolita

Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?

Rogownica pospolita powszechnie rośnie na pastwiskach, łąkach, skrajach lasów i polach. Kwitnie od maja do listopada, a jej białe kwiatostany przypominają goździki. W zależności od terenu osiąga wysokość od 10 cm nawet do 50 cm. Pojawia się pojedynczo lub w małych skupiskach. Rogownica znana jest we wszystkich krajach o umiarkowanym klimacie.

Uprawa i pielęgnacja rogownicy

Rogownica jest delikatną byliną o drobnej budowie. Jej łodyga jest prosta i sztywna, zakończona małym białym kwiatem, który przypomina goździk. Niekiedy na końcu łodygi można znaleźć kilka kwiatów ułożonych w mały pęczek. Liście na łodydze rogownicy są rozmieszczone dość rzadko i pokryte charakterystycznym meszkiem. Kwiaty w okresie kwitnienia wydzielają słodki, miodowy zapach, co przyciąga owady, a w szczególności pszczoły. Co ciekawe, w okresie kwitnienia, już na początku maja, łodyga rogownicy cała pokrywa się kwiatami.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Rogownica lubi lekkie, przepuszczalne i niezbyt wilgotne podłoże. Do wzrostu nie potrzebuje składników odżywczych ani żyznej gleby. Preferuje stanowiska nasłonecznione i otwarte przestrzenie. Doskonale czuje się w sąsiedztwie roślin uprawnych. Jest rośliną silnie ekspansywną, dlatego stanowi realne zagrożenie dla plonów.

Kwitnienie i rozmnażanie rogownicy – co musisz wiedzieć?

Roślina rozmnaża się samoistnie poprzez wypuszczanie korzeni, z których kiełkują nowe pędy. Kwiaty są bogate w nasiona, które rozsiewając się z wiatrem, tworząc nowe skupiska występowania rośliny. Rogownica pospolita to bylina, która rozmnaża się bardzo szybko i nie potrzebuje w tym pomocy. Dostępne są jednak jej nasiona, które rozrzucone po podłożu szybko wypuszczą pierwsze pędy.

Rogownica pospolita – niepozorny chwast

Jak już wspomniano, rogownica pospolita to chwast często występujący na terenach uprawnych. Rośnie pomiędzy warzywami, owocami i zbożami. Jest realnym zagrożeniem dla jakości plonów, gdyż jej duże skupiska mogą hamować prawidłowy wzrost roślin uprawnych. Co prawda, nie jest uznawana za roślinę niebezpieczną, ale stanowi niemały problem dla rolników, ponieważ psuje jednolitość upraw. Zwalczanie rogownicy pospolitej nie jest łatwe, chociażby ze względu na jej bogate ukorzenienie, dzięki któremu się rozmnaża. Przeszkodą w pozbyciu się rośliny są również nasiona, które produkuje w dużych ilościach i które rozsiewane są z wiatrem. Jak walczyć z rogownicą pospolitą? Wyrywanie rośliny nie ma sensu i nie przyniesie korzyści. Rogownica pospolita ma zdolność zapuszczania bardzo długich i krętych korzeni, które kolejno rodzą nowe pędy. Nawet wyrywając roślinę z korzeniami, nigdy nie mamy pewności, czy usunęliśmy cały system korzeniowy. Z tego względu skuteczniejsze będzie mechaniczne odchwaszczenie terenu i dokładne oczyszczenie z możliwych pozostałości korzeni i nasion. Rozwiązanie to może być skuteczne w przypadku terenu, który dopiero przygotowujemy pod uprawę. Kiedy jednak mamy do czynienia z już plonującymi zbożami czy warzywami, jedynym skutecznym sposobem będą środki chemiczne. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające dikwat, który zaaplikowany miejscowo skutecznie poradzi sobie z uciążliwym chwastem.

Rogownica ozdobna

Rogownica to pospolita roślina, która obejmuje aż 200 gatunków. Rodzinę tworzą rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Wszystkie występują w klimacie umiarkowanym. Cechują się różnym miejscem występowania: od skał i terenów górskich po wydmy i łąki. Większość gatunków z rogownicą pospolitą na czele uznaje się za chwasty. Niektóre jednak są uprawiane jako rośliny ozdobne. Rogownica kutnerowata to gatunek porastający głównie tereny Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. W Polsce jest chętnie uprawianą rośliną ozdobną, którą ogrodnicy wkomponowują w rabaty ogrodowe. Zimnozielone, srebrzyste łodygi zakończone są pięknymi, rozłożystymi białymi kwiatami, które przypominają dzwonki. Rogownica kutnerowata ma gęste i duże liście, osiągające długość około 5 cm. Podobnie jak jej siostra rogownica pospolita, nie ma szczególnych wymagań glebowych. Dobrze się czuje w towarzystwie innych kwiatów i nie jest ekspansywna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: aga7ta / Getty Images

Pozostałe wiadomości