Chwasty nie kojarzą się nam najlepiej i zazwyczaj traktujemy je jak coś szkodliwego. Tymczasem rośliny te są źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji. Można je również wykorzystywać w kuchni. Co warto wiedzieć o chwastach? Którym warto przyjrzeć się bliżej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Ciemny, autor książek, który propaguje chwasty w kuchni.
Nawłoć kanadyjska to niejedyny chwast, który przeszkadza nam w uprawach.
Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?
Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.
Mówią o niej "zemsta Stalina". Ta roślina została sprowadzona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. Jest niebezpieczna, bo olejki, które wydziela, w kontakcie ze słońcem, są toksyczne i powodują poparzenia. O Barszczu Sosnowskiego rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem. Jak leczy się poparzenia Barszczem Sosnowskiego? Czy kontakt z tą rośliną może powodować choroby nowotworowe skóry?