Ogród

Pyszne, bo własne. Jak uprawiać własne warzywa i owoce?

Ogród

Moda na własne warzywa i owoce nie ustaje. I dobrze, bo czy jest coś smaczniejszego niż własnoręcznie wyhodowany pomidor z ogródka, posypany zielonymi ziołami z balkonu? Albo owoce z przydomowej szklarni lub tarasu? Oczywiście, że nie, jednak wiele osób wciąż myśli, że uprawa warzyw i owoców w domu jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wystarczy do tego naprawdę niewiele!

Przede wszystkim potrzebujesz miejsca, gdzie posadzisz swoje rośliny. Doskonale do tego nadają się ogródki lub przydomowe szklarnie. Co jeżeli nie posiadamy dostępu do takich miejsc? Nic straconego! Wystarczy taras lub balkon. Pamiętaj jednak, żeby miejsce na twój warzywniak nie było skierowane w północną stronę. Uprawa warzyw i owoców z ograniczonym dostępem do naturalnego światła słonecznego jest bardzo wymagająca, nie polecamy jej początkującym ogrodnikom.

Mamy już wybrane miejsce, teraz należy zdecydować, gdzie chcemy uprawiać nasze sadzonki. Popularnym rozwiązaniem są balkonowe doniczki, jednak polecamy skrzynie lub podwyższone rabaty, dzięki którym zabezpieczycie sadzonki przed energicznymi dziećmi i psami, które lubią kopać w ziemi. Skrzynie i rabaty bez problemu znajdziecie w każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym.

Podłoże do roślin Źródło: mat. prasowe

Miejsce wybrane? Skrzynki postawione? Czas przejść do ostatniej, najważniejszej części – przygotowania podłoża. Istnieją różne sposoby, jednak my szczególnie polecamy bardzo prosty i uniwersalny system BIO 1-2-3 firmy COMPO.

System składa się z 3 warstw, nakładanych jedna na drugą, jak w torcie. Na sam spód wysypujemy COMPO BIO Zrębki drewniane, które zapewniają odpowiedni drenaż oraz umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Zrębki mogą być również wykorzystane jako ozdobna wyściółka wokół roślin. 100% naturalnych składników oznacza, że warstwa drenażowa COMPO BIO może być używane w uprawach ekologicznych.

Podłoże dla roślin Źródło: mat. prasowe

Następnie, w środku układamy COMPO BIO Kompost, który znacząco zwiększa żyzność, podnosi biologiczną aktywność rabaty oraz optymalizuje gospodarkę pokarmową roślin. Środek znacząco poprawia właściwości gleby, ponieważ został wyprodukowany z przekompostowanych, zielonych części roślinnych. Kompost również jest w 100% ekologiczny.

Wreszcie na samą górę wysypujemy COMPO BIO Ziemię uniwersalną beztorfową, która zapewnia stabilność oraz dostęp do składników pokarmowych. Ziemia zawiera wyłącznie naturalne składniki bez sztucznych dodatków, a to oznacza, że jest doskonała dla upraw jadalnych roślin, czyli warzyw i owoców. Co ważne, ziemia COMPO BIO jest wyjątkowo żyzna dzięki wysokiej zawartości humusu.

Zadanie wykonane! Teraz nie pozostaje już nic innego jak tylko sadzić, pielęgnować oraz cieszyć się z pięknych i pysznych zbiorów. Udanych upraw!

https://www.compo.pl/produkty/podloza-do-sadzenia/ekologiczne

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości