Ogród

Rośliny płożące – zimozielone, kwitnące i wieloletnie. Jakie odmiany sadzić w ogrodzie?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rośliny płożące to nie tylko dekoracja. Poznaj ich zastosowanie oraz odmiany, które nadają się do cienia i na słońce.

Rośliny okrywowe płożące to jedne z najchętniej wybieranych roślin uprawnych. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza odmiany zimozielone, które znajdują szerokie zastosowanie w polskich ogrodach i na tarasach jako rośliny doniczkowe. Nie wiesz, jak wybrać rośliny płożące na skalniak i na skarpę? Poznaj najłatwiejsze w uprawie gatunki, dowiedz się, gdzie je sadzić oraz jak je pielęgnować.

Rośliny płożące to liczna grupa roślin, które oprócz właściwości typowo dekoracyjnych, mają również szereg zastosowań ułatwiających pielęgnację ogrodu oraz uprawę innych roślin. Wymagania poszczególnych gatunków nie są zbyt wygórowane, a różnorodność odmian i środowiska, w którym mogą być sadzone sprawia, że zasługują one na szczególną uwagę. Zwłaszcza w miejscach trudnych do obsadzenia popularnymi polskimi roślinami. Podstawowym krokiem przed umieszczeniem gatunków płożących na swojej działce jest zapoznanie się z klasyfikacją ze względu na stanowisko uprawy oraz zasadami pielęgnacji.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rośliny płożące – gdzie je sadzić?

Zastosowanie roślin płożących jest bardzo szerokie. W niektórych ogrodach są to rośliny wykorzystywane wyłącznie w celach dekoracyjnych, które pięknie komponują się z innymi gatunkami, a czasem stanowią dla nich tło. Większość z nich jest niewymagająca w uprawie, dlatego też polecane są jako pierwsze rośliny dla osób niedoświadczonych w ogrodnictwie.

Oprócz funkcji dekoracyjnych, można wyróżnić również inne zastosowanie roślin płożących. Dzięki wykorzystaniu ich jako element ogródka skalnego, można w łatwy sposób stworzyć trwałe i mrozoodporne kompozycje roślinne, które przetrwają całe lata. Rośliny płożące, posadzone na skalniak z rozbudowanym i silnym systemem korzeniowym mają jedną, przeważającą zaletę – zapobiegają rozwojowi chwastów, a tym samym ograniczają liczbę zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba wykonywać w ogrodzie.

Karłowe odmiany krzewów płożących są również ciekawą alternatywą dla trawnika, szczególnie w tych miejscach, gdzie nie mogą rosnąć typowe dekoracyjne gatunki traw. Z kolei rośliny płożące na skarpy sadzi się najczęściej w celu zahamowania erozji gleby.

Rośliny płożące – jak je uprawiać?

Najmniej wymagającą grupą roślin płożących są rośliny płożące zimozielone. Zalicza się do nich wszystkie egzemplarze, które nie zrzucają na zimę liści lub igieł i przez cały rok cieszą oko kolorową koroną. Ich głównym wymaganiem uprawowym jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na korzenie i umieszczanie pojedynczych okazów w odpowiednich odstępach. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o rośliny płożące szybko rosnące, których późniejsze przesadzenie może być skomplikowane lub zupełnie niemożliwe. W bezpośrednim towarzystwie najlepiej jest sadzić gatunki o podobnym poziomie wzrostu, a rośliny płożące kwitnące umieszczać na rabatach i skalniakach razem z jednokolorowymi odmianami, które będą dla nich tłem. Rośliny płożące wieloletnie z kolei warto sadzić wyłącznie w towarzystwie innych gatunków wieloletnich, co zapobiegnie zagłuszaniu nowych roślin w przyszłości.

Gatunki roślin płożących

W zależności od możliwości ogrodu, wyróżnia się trzy podstawowe grupy roślin płożących. Głównym czynnikiem decydującym o sposobie dzielenia roślin płożących jest stanowisko, czyli stopień nasłonecznienia lub zacienienia miejsca, w którym powinny zostać zasadzone.

· Rośliny płożące do cienia, które najlepiej rosną w miejscach całkowicie oddalonych od bezpośredniego działania promieni słonecznych to: pragnia syberyjska, bluszcz, barwinek, jasnota plamista oraz tojeść rozesłana.

· Rośliny płożące, które można sadzić w półcieniu to: fiołki, miodunka, bodziszek, krwawnik, koniczyna biała i skalnica cienista.

· Rośliny płożące na słońce, które dobrze znoszą nawet silne upały, a czasem także długotrwałe susze to: żagwin, goździk alpejski, acena drobnolistna, macierzanka tymianek.

Kolejną kategorią są rośliny płożące iglaste, wyróżniające się dużą mrozoodpornością, przynależące do grupy roślin zimozielonych. Można zaliczyć do nich: jałowca płożącego, jałowca pospolitego, jałowca rozesłanego, choinę kanadyjską, mikrobiotę syberyjską.

Pielęgnacja roślin płożących – o czym warto wiedzieć?

Rośliny okrywowe płożące charakteryzują się bardzo małymi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Podstawowa pielęgnacja opiera się na usuwaniu uszkodzonych części rośliny, wycinaniu ewentualnych zniszczeń oraz leczeniu w przypadku choroby. Dotyczy to, przede wszystkim, roślin płożących wieloletnich, których celem jest dekorowanie ogrodu przez wiele lat.

Elementem pielęgnacji roślin płożących może być również dodatkowe nawożenie, które zwiększy ich kwitnienie oraz przyspieszy wzrost. W większości przypadków nie jest to jednak zabieg konieczny do prawidłowego rozwoju, a jedynie sposób na wzmocnienie poszczególnych gatunków (szczególnie tych, które źle znoszą zimę lub przesadzanie, a zostały poddane takiemu zabiegowi).

W zależności od stanowiska, warto pamiętać również o odpowiednim nawadnianiu roślin. Gatunki preferujące słońce wymagają zazwyczaj częstszego podlewania, które zapewni im odpowiedni poziom nawilżenia podłoża.

Rośliny płożące cieniolubne mogą być podlewane niezależnie od pory dnia, nie potrzebują jednak one jednak aż tak wilgotnego podłoża. Z reguły, są też bardziej odporne na suszę. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tom Wilde/Getty Images

Pozostałe wiadomości