Ogród

Nowoczesny ogród - jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?

Ogród

Aktualizacja:
Drewniane meble w oświetlonym słońcem ogrodzie

Mimo oszczędności formy ogród nowoczesny może być bardzo efektowny. Jeśli ogród w takim stylu będzie dobrze współgrał z twoim domem, dowiedz się, czym charakteryzują się ogrody nowoczesne i jakie rośliny w nim posadzić?

Rośliny do nowoczesnego ogrodu są zawsze zielone i łatwe w uprawie. Nie mogą dominować architektury ogrodowej.

Ogrody przydomowe nowoczesne - czym się charakteryzują?

Ogrody nowoczesne to odpowiedź na współczesne trendy wnętrzarskie zdominowane przez minimalizm i czystość formy. Najlepiej harmonizują ze współczesną zabudową, która charakteryzuje się prostą geometryczną formą. Nowoczesny ogród przed domem tradycyjnym czy dworkiem nie będzie z kolei dobrze się z nim komponował.

Nowoczesne ogrody przydomowe nie są łatwe w aranżacji, ale mogą być bardzo efektowne. Główną zasadą, jaką należy się kierować przy planowaniu takiego ogrodu, jest umiar. Ograniczona powinna być zarówno liczba gatunków roślin, jak i ozdób oraz mebli ogrodowych. Należy postawić przede wszystkim na wysokiej jakości materiały i zadbać o wyraziste detale.

Ogród w stylu nowoczesnym to także minimalistycznie urządzony taras, na którym powinny znaleźć się proste meble ogrodowe. Dobrze sprawdzą się meble wykonane z plastiku lub metalu w żywym kolorze, należy tylko uważać, by były jedynym wyrazistym elementem w ogrodzie. Równie dobrze będą się prezentować klasyczne leżaki z drewna, zawsze eleganckie i proste w formie.

Oświetlenie nie może dominować i powinno być wkomponowane w otoczenie. Nowoczesny ogród przydomowy z podkreślonymi przez dyskretne punkty świetlne kształtami roślin i detalami architektonicznymi będzie najbardziej efektowny. Można wykorzystać podświetlane kule lub donice.

Woda w ogrodzie nowoczesnym stanowi również ważny element, który powinien harmonizować z całością. Zbiorniki wodne powinny być przede wszystkim oszczędne w formie, proste i geometryczne. Dobrym rozwiązaniem jest oczko wodne, ściana wody lub strumyk wypływający z prostej kuli z metalu czy betonu.

Ogród nowoczesny - rośliny

Rośliny do nowoczesnego ogrodu powinny odzwierciedlać jego minimalistyczny styl i nie wymagać zbyt wiele pracy, gdyż w takim ogrodzie mamy przede wszystkim odpoczywać. Dobrze sprawdzą się zatem gatunki wieloletnie i zimozielone, żeby ogród o każdej porze roku wyglądał efektownie. Warto pamiętać, że rośliny nie powinny zdominować przestrzeni, zatem ich liczba, rodzaj i kolorystyka musi być dobrana oszczędnie. Każdy kwiat czy krzew powinien mieć ustalone stanowisko - w ogrodzie nowoczesnym nie ma miejsca na chaos w stylu ogrodów angielskich. Ładnie zaprezentuje się równo skoszony trawnik, choć ze względu na żmudną konieczność koszenia można z niego zrezygnować na rzecz betonowych lub żwirowych nawierzchni, które podkreślą prostotę otoczenia.

Rośliny do ogrodu nowoczesnego - krzewy i drzewa

Krzewy i drzewa w ogrodzie nowoczesnym powinny być posadzone na jego obrzeżach, tworząc jego ramę. Do takiego ogrodu najkorzystniej wybierać krzewy i drzewa, które nie są gatunkami delikatnymi, wymagającymi dużo pracy. Gatunki wieloletnie i zimozielone będą zdobić ogród przez cały rok. Taki efekt gwarantują m.in. tuje, różaneczniki i robinie akacjowe .

Łatwa w uprawie tuja jest bardzo popularnym krzewem. Sadzi się ją od kwietnia do połowy października na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Najlepiej wzrasta w glebie żyznej, przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej. Dużą zaletą jest możliwość formowania krzewów.

Różaneczniki zwane rododendronami są ozdobą każdego nowoczesnego ogrodu ze względu na pięknie kwitnące kwiatostany i zielone przez cały rok liście. Dla różaneczników należy wybierać miejsca zacienione i osłonięte od wiatru. Lubią one lekko wilgotne i kwaśne podłoże, dlatego podczas sadzenia warto zastosować mieszankę dla roślin wrzosowatych.

Robinia akacjowa to drzewo, które jest bardzo dekoracyjne przez cały rok, dlatego świetnie nadaje się do ogrodu nowoczesnego. Mimo, że zrzuca liście, to zimą zdobi strąkami, które charakterystycznie grzechoczą na wietrze. W czerwcu robinia wydaje okazałe, pięknie pachnące kwiaty. Robinie najlepiej przyjmują się na glebach gliniasto-piaszczystych, rosną dobrze na stanowiskach półcienistych.

Rośliny do nowoczesnego ogrodu - byliny

W ogrodzie nowoczesnym świetnie sprawdzą się byliny (np. trawy ozdobne, funkie i liliowce) , które są roślinami wieloletnimi. Nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi będzie atrakcyjny i nabierze lekkości. Trawy nie mają dużych wymagań i są długowieczne. Zależnie od rodzaju można je uprawiać na glebie wilgotnej i suchej, na stanowisku zarówno słonecznym, jak i cienistym, należy jedynie dobrać właściwy rodzaj do warunków naszego ogrodu.

Funkie to bardzo wytrzymałe i odporne na mróz byliny. Zdobią okazałymi zielonymi liśćmi i kwiatami latem i jesienią. Dobrze rosną w żyznej, wilgotnej glebie, na stanowiskach cienistych lub półcienistych.

Liliowce należą do bylin łatwych w uprawie i wieloletnich, jeśli tylko zapewni się im optymalne warunki do rozwoju. Dla liliowców należy wybrać glebę żyzną i wilgotną oraz słoneczne lub półcieniste miejsce. Będą niezwykle efektowną ozdobą ogrodu nowoczesnego ze względu na piękne i wspaniale pachnące kwiatostany.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości