Ogród

Jak wygląda uprawa lewizji?

Ogród

Autor:
Adam
Barabasz
Lewizja
Akchamczuk / Getty ImagesLewizja - jak wygląda uprawa?

Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.

Uprawa niezwykłego kwiatu, jakim jest lewizja, wiąże się z odpowiednią ochroną przed wodą, za którą roślina nie przepada. Lewizja najlepiej czuje się w towarzystwie skał lub murku. Ważne jest, aby miejsce uprawy lewizji nie było mocno nasłonecznione, ponieważ wpływa to niekorzystnie na jej wzrost.

Czym charakteryzuje się kwiat lewizja?

Lewizja to roślina wieloletnia o szczególnych wymaganiach hodowlanych. Obszar jej naturalnego występowania to Ameryka Północna. Jest wyjątkowym kwiatem nie tylko ze względu na kształt kwiatów i kolorystykę, lecz także przez swoje ograniczone potrzeby odnośnie zasobów wody. Roślina jest polecana osobom, które lubią hodować sukulenty, czyli rośliny rosnące w miejscach suchych, mało wilgotnych.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Kwiat lewizja najładniej prezentuje się w ogrodach skalnych. Dobrze poradzi sobie nawet na murkach i skarpach. Lewizja nadaje się także do uprawy doniczkowej. Można ją sadzić pojedynczo, ale uprawiana w grupach będzie wyglądać bardzo naturalnie.

Jak wygląda lewizja?

Kwiat lewizja jest niewielką rośliną, która wolno rośnie. Może osiągnąć maksymalnie 40 cm wysokości. Na smukłej łodydze osadzony jest kwiatostan złożony z zaokrąglonych płatków w formie płaskiej rozetki. Liście rośliny są grube i nie opadają na zimę. Kolorystyka lewizji jest bardzo różnorodna, można spotkać okazy różowe, białe, żółte lub pomarańczowe. Najładniej prezentują się odmiany, które posiadają płatki z kontrastowym obramowaniem (np. różowy środek i białe brzegi). Lewizja kwitnie późną wiosną i wczesnym latem (maj-czerwiec), niektóre rodzaje nawet dłużej.

Jak uprawiać lewizję?

Jeśli wybieramy dość specyficzną roślinę, taką jak lewizja, uprawa musi przebierać wedle ściśle określonych reguł. Jeśli kwiat ma rosnąć obficie i zdrowo, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Lewizja lubi stanowiska półcieniste, ewentualnie słoneczne. Uprawianie na mocnym słońcu działa na nią niekorzystnie. Dobrą lokalizacją będzie np. północna strona kamienia, gdzie promienie docierają rano i popołudniu, a bliżej południa nastaje cień.
  • Roślina preferuje glebę kwaśną, przepuszczalną, najlepiej kamienistą, z dobrym odprowadzeniem wody. Górną warstwę podłoża można wykonać ze żwiru czy kamyków, co zmniejszy prawdopodobieństwo gnicia korzeni spowodowanego nadmiarem wody. Podobne wymagania glebowe ma lewizja w doniczce.
  • Ze względu na to, że naturalnym środowiskiem dla rośliny są góry, lubi ona towarzystwo skał i kamyków. Kwiat można zasadzić na murku, skarpie albo kompozycji skalnej, gdzie nie grozi jej nadmierna wilgoć w podłożu. Niekiedy sadzi się lewizję w pozycji prawie pionowej, by na kwiatostanie nie zalegała woda np. z opadów.
  • Należy zachować umiar w podlewaniu. Wystarczy, gdy gleba jest lekko wilgotna. Lewizję podlewa się co kilka dni tylko w okresie suszy.
  • W miarę możliwości rośliny nie powinno się przesadzać, ponieważ korzeń lewizji jest podatny na uszkodzenia i źle znosi zmianę miejsca.

Gatunki lewizji

Najczęściej występującym gatunkiem jest lewizja liścieniowa. Innym typem jest lewizja sina. Ten gatunek wyróżnia się długimi, lekko uginającymi się pędami, rośnie od maja do czerwca. Lewizja zagłębiona posiada z kolei grube i szerokie liście, osiąga maksymalnie 25 cm wysokości. Gatunkiem o niewielkim pokroju jest lewizja newadeńska. Rośnie do 10 cm wysokości na przełomie lata (od czerwca do sierpnia). Warta wyróżnienia jest też lewizja trwała. Posiada szerokie liście, które mają tendencje do zanikania w czasie kwitnienia (okres maja i czerwca). Ma duże kwiaty i niskie łodygi.

Jak zimuje lewizja?

Roślina dobrze znosi mrozy, jest zimozielona. W okresie zimowym jest jednak narażona na mocne słońce i dużą wilgoć, czyli czynniki, przed którymi należy ją chronić. Zimowanie lewizji powinno przebiegać pod specjalnym okryciem – daszkiem, plastikowym okryciem czy większym tunelem.

Jak rozmnaża się lewizja?

Jeśli chcemy, aby lewizja wydała nowe okazy, poleca się rozmnażanie. Wykonuje się je poprzez wysiew nasion w okresie wiosny. Należy je umieścić w pojemnikach z ziemią wilgotną i ciepłą (do 20˚C) oraz przechowywać w pomieszczeniu. Po wyrośnięciu pierwszych listków pikujemy zalążki i wiosną przesadzamy do gruntu. Inną metodą rozmnażania jest podział roślin, możliwy w przypadku wielorozetkowych okazów.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Akchamczuk / Getty Images

Pozostałe wiadomości