Ogród

Firletka wieńcowa – wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie. Gdzie sadzić roślinę?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Firletka wieńcowa

Firletki to dekoracyjne kwiaty, które uprawia się w polskich ogrodach. Jedną z popularniejszych bylin jest firletka kwiecista. Roślina przyciąga uwagę swoim pięknym zabarwieniem, a poza tym jest łatwa w pielęgnacji. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Firletka kwiecista od pozostałych gatunków firletek różni się głównie kolorem kwiatów oraz wysokością. Należy do roślin typowo ozdobnych, często sadzonych na rabatach. Dzięki swojej niewymagającej uprawie i pielęgnacji zyskuje coraz większe grono wielbicieli, którzy chcą wykorzystać ją w nasadzeniach rustykalnych i naturalistycznych. Można wyróżnić jeszcze więcej jej zastosowań, które pomogą odmienić ogród.

Gdzie występuje firletka?

Firletka to kwiat często uprawiany w polskim klimacie. W stanie dzikim można spotkać go w większości państw Europy oraz Azji Mniejszej. Naturalne siedliska, w których występuje roślina, to przede wszystkim torfowiska, bagna oraz łąki i lasy mieszane. Inną nazwą, pod którą występuje dany gatunek, jest firletka wieńcowa.

Jak wygląda firletka kwiecista? Opis gatunku

Firletka kwiecista może być uprawiana jako roślina dwuletnia lub wieloletnia. Ponieważ w polskim klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, niektórzy decydują się na zachowanie rośliny jedynie do pierwszego kwitnienia. Firletka wieńcowa jest gatunkiem dekoracyjnym. Ma piękne pojedyncze kwiaty, tworzące luźne kwiatostany. W zależności od odmiany, występują one w kolorach: czerwonym, purpurowym, fioletowym lub białym. Kilka odmian posadzonych na jednej rabacie tworzy niepowtarzalny efekt wizualny.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Roślina ma luźny pokrój oraz łodygi i liście w kolorze srebrzystym, co dodatkowo wzmacnia jej walory estetyczne. Liście są pokryte delikatnym, szarym owłosieniem.

Firletka kwiecista – uprawa i zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa firletki nie jest czasochłonna i skomplikowana. Kwiat nie wymaga systematycznego podlewania ani nawożenia, a jeśli zostaną spełnione jego podstawowe wymagania, będzie cechował się również dużą odpornością na choroby i szkodniki. W rzadkich przypadkach na liściach rośliny mogą pojawiać się ślimaki, które będą pozostawiać nieestetyczne dziury w ulistnieniu. Gatunek preferuje stanowiska słoneczne i dość ciepłe, dobrze znosi jednak również półcień. Lubi gleby żyzne i próchnicze, bogate w składniki pokarmowe. Najlepiej rozwija się na podłożu piaszczystym i przepuszczalnym. Roślina ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z niedoborem wody. Podlewanie jest konieczne tylko w przypadku długotrwałej suszy i wyraźnie widocznych pęknięć podłoża. Należy zwrócić szczególną uwagę na ilość wody, którą stosuje się do nawadniania, ponieważ zbyt wilgotna ziemia ma niekorzystny wpływ na wzrost i zdrowie gatunku. Uprawa firletki kwiecistej jest ściśle związana z miejscem, w jakim roślina została posadzona. Sadzonki ogrodowe mogą przemarzać, dlatego należy je zabezpieczać przed zimnem. Kwiaty uprawiane w pojemnikach można wnieść na zimę do cieplejszych pomieszczeń. W okresie wegetacji firletki należy regularnie przycinać. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów powoduje, że rośliny zaczynają wytwarzać nowe pąki kwiatowe i powtarzają kwitnienie, co z kolei sprawia, że przez dłuższy czas prezentują się atrakcyjnie.

Rozmnażanie firletki wieńcowej

Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym sposobem rozmnażania firletki wieńcowej jest wysiew nasion. Zabieg można przeprowadzać dwa razy w roku, raz na przełomie kwietnia i maja, a drugi raz – od sierpnia aż do końca października. Należy mieć na uwadze, że gatunek kwitnie dopiero w drugim roku po zasadzeniu. Jeśli w ogrodzie znajdują się wieloletnie egzemplarze z rozrośniętym systemem korzeniowym, to takie rośliny można rozmnażać również poprzez podział kęp. Co ciekawe, niektóre sadzonki mogą rozmnażać się przez samosiew. Przy czym warto zaznaczyć, że gatunek znacznie lepiej prezentuje się w większych grupach. Dla niektórych może być to duże ułatwienie, staje się to jednak problematyczne w momencie, kiedy na rabatach mają być posadzone inne rośliny. Żeby nie doprowadzić do zachwaszczenia danego miejsca w ogrodzie, należy unikać wrzucania firletki do kompostownika, w którym nasiona mogłyby przetrwać do kolejnej wiosny.

Zastosowanie firletki kwiecistej

Firletki kwieciste mają wiele zastosowań, związanych z ich dekoracyjną funkcją oraz niewielkimi wymaganiami dotyczącymi uprawy. Ze względu na nieduży rozmiar kwiatów, zaleca się sadzenie ich w większych grupach, po kilka egzemplarzy w danym miejscu. Przyjmuje się, że na metrze kwadratowym nie wolno sadzić więcej niż 10 roślin. Firletka kwiecista już od wielu lat uprawiana jest na niskich rabatach kwiatowych, w ogródkach skalnych oraz przy ścieżkach ogrodowych. Bylina bez problemu wyrasta między kamieniami. Najczęściej spotyka się ją na działkach o charakterze naturalistycznym, rustykalnym oraz wiejskim. Kwiaty firletki wieńcowej są wykorzystywane również w kompozycjach bukietowych, świetnie sprawdzają się jako pojedyncze kwiaty cięte. W wazonach dość długo zachowują świeżość.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nathan Griffith / Getty Images

Pozostałe wiadomości