Ogród

Jak uprawiać araukarię chilijską w Polsce?

Ogród

Aktualizacja:

Araukaria chilijska przykuwa uwagę, gdziekolwiek się pojawi. Choć jest drzewem iglastym, to zdecydowanie różni się wyglądem od gatunków u nas popularnych. Każdy, kto choć raz ją zobaczy, nie będzie mógł o niej zapomnieć.

W Polsce araukarie chilijskie nie są gatunkiem często spotykanym. Te rośliny mają specjalne wymagania, należy wziąć je pod uwagę, jeśli chce się posadzić araukarię w swoim ogrodzie. Uprawa araukarii chilijskiej w Polsce nie jest łatwa, nie oznacza to jednak, że jest zupełnie niemożliwa.

Araukaria chilijska – co to takiego?

Jak sama nazwa araukarii chilijskiej ( Araucaria araucana ) wskazuje, pochodzi ona z Ameryki Południowej. Do Europy trafiła w XVIII wieku. Nazwa ‘araukaria’ pochodzi od plemienia Indian Mapuche, które niegdyś zamieszkiwało południową część Andów – Araucano – będące jej naturalnym środowiskiem. Tam rośnie na wysokości od 800 do 1600 m n.p.m., dorastając do 50 metrów wysokości i żyjąc nawet powyżej 1000 lat. W Europie jej wymiary są znacznie mniejsze (wysokość dochodzi do 12 metrów, a szerokość do 6). Araukaria chilijska rośnie powoli, w ciągu 5 lat dorasta do 4 metrów . Ma stożkowaty pokrój, który z wiekiem zanika. Młode liście araukarii są cienkie, układają się na pędzie luźno i skrętolegle. Starsze przypominają łuski, są sztywne i ściśle do siebie przylegają. Araukarie są drzewami wiecznie zielonymi i dwupiennymi. Męskie szyszki są podłużne i mogą osiągać nawet 25 centymetrów długości. Natomiast szyszki żeńskie są okazałe, kuliste i ciężkie. To w nich znajdują się nasiona araukarii chilijskiej. Kwiaty są wiatropylne. W wyglądzie tego drzewa szczególną uwagę zwracają pędy, które przypominają nieco małpie ogony. Stąd jej potoczna nazwa – małpie drzewo. Obcowanie z tymi drzewami jest jak podróż w czasie. Gatunek istnieje bowiem na Ziemi od 200 milionów lat!

Uprawa araukarii chilijskiej

Do uprawy kupujemy sadzonki araukarii chilijskiej dobrej jakości, najlepiej, aby pochodziły z zaufanej hodowli czy szkółki. Warto przed wysadzeniem roślin do gruntu uprawiać je przez kilka lat w domu, wynosząc latem na zewnątrz. Sadzenie najlepiej wykonać wiosną, dzięki temu araukaria będzie miała czas, by się zaaklimatyzować i umocnić swoją bryłę korzeniową.

Wykopujemy dół większy od bryły korzeniowej, na dno którego wsypujemy około 10 centymetrów tłucznia lub żwiru. Następnie stawiamy na nim roślinę i zasypujemy ziemią, którą wykopaliśmy, wymieszaną w równych proporcjach z gliną i torfem. Do uprawy wybierajmy stanowiska słonecznie, zaciszne, osłonięte od wiatrów .

W naszym klimacie hodowla tego drzewa może być nieco kłopotliwa. Młode okazy mogą przemarzać w temperaturze -15°C. Najlepiej sadzić je w częściach Polski o łagodniejszym klimacie, na przykład na terenach nadmorskich czy na zachodzie kraju. Może się to wydawać nieco dziwne, ponieważ w Andach temperatury dochodzą do -20oC, a opady sięgają 600 milimetrów rocznie. Okazuje się, że zgubą araukarii chilijskich w Polsce są zimowe wiatry, które działają na nią wysuszająco, a także zbyt mała wilgotność powietrza i słabe nasłonecznienie . By lepiej znosiły ten trudny dla nich czas, warto obsypać je na zimę 5-centymetrową warstwą kory i dodatkowo owinąć agrowłókniną i słomianą matą.

Araukaria chilijska – pielęgnacja

Roślina nie wymaga cięcia. Wiosna warto zastosować nawóz wieloskładnikowy dla iglaków o spowolnionym działaniu. Pamiętajmy także o systematycznym i obfitym podlewaniu araukarii od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego . Choroby araukarii chilijskiej nie są czymś bardzo uciążliwym. Roślinom uprawianym w gruncie może zagrażać opieńka miodowa. Ten pasożyt wywołuje opieńkową zgniliznę korzeni, która przyczynia się do obumarcia drzewa i powoduje białą zgniliznę. Egzemplarze uprawiane w pomieszczeniach są narażone na atak wełnowców.

Zastosowania araukarii chilijskiej

Araukaria to wyjątkowe drzewo, na które od razu zwraca się uwagę. Sprawdzi się jako soliter w ogrodzie. Dobrym miejscem dla niej są te części ogrodu, które mają być dla nas reprezentatywne, np. przy wejściu do domu. Jako że araukarie śmiało można hodować w pojemnikach, są chętnie ustawiane na balkonach czy tarasach, a także we wnętrzach domów i mieszkań.

Drewno araukarii chilijskiej jest twarde i było wykorzystywane m.in. w budownictwie okrętowym. Z kolei nasiona araukarii chilijskiej są jadalne i uchodzą za smaczne oraz pożywne . Używa się ich także do produkcji ekskluzywnych i bardzo drogich olejków. Indianie uważali to drzewo za święte.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości