Araukaria – wyjątkowe drzewo wprost z Andów. Jak wygląda jej uprawa w domu i ogrodzie?

photo_8920928
Źródło: HGTV
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?

Araukaria – drzewo gigant

Araukaria to egzotyczne drzewo iglaste o dużych rozmiarach. Pochodzi z Australii, jednak występuje niekiedy na terenach Ameryki Południowej.

Z racji swych rozmiarów drzewo iglaste araukaria określane jest przez niektórych gigantem. Wynika to z tego, że araukaria potrafi osiągnąć nawet sześćdziesiąt metrów wysokości, a średnica pnia tego iglaka potrafi dochodzić do dwóch metrów. Araukarii naprawdę warto się przyjrzeć, choćby ze względu na wiekowość tego gatunku – iglak istniał już za czasów dinozaurów.

Nazwa drzewa wywodzi się natomiast od plemienia Indian – Araukanów, którzy zamieszkiwali tereny obecnego Chile i Argentyny. Inną ciekawostką na temat drzewa araukaria jest fakt, że poza określeniem “gigant”, bywa również nazywana małpim drzewem. Powodem jest to, że dojrzałe araukarie mają długie i zwisające gałęzie, które mogą kojarzyć się z małpimi ogonami.

Araukaria – pielęgnacja

Araukaria jest niełatwa w uprawie. Rośnie też dość długo, a dodatkowo na jej rozwój i wygląd wpływa negatywnie suche powietrze w mieszkaniach oraz nieodpowiadające jej warunki atmosferyczne na zewnątrz.

Araukaria w domu: od mieszkań w bloku roślina ta woli nieco bardziej przestronne wnętrza kamienic, dużych domów lub oranżerii. Najlepsza temperatura dla tych roślin to temperatura umiarkowana. Poza tym, że powietrze w pomieszczeniu, w którym hodowana jest araukaria, powinno być wilgotne i umiarkowanie ciepłe, warto też, aby było ono widne, ale nie nazbyt słoneczne. Najlepsza dla araukarii jest ziemia żyzna, próchnicza, kwaśna oraz przepuszczalna. Dobrze sprawdzi się ta dedykowana iglakom. Latem należy roślinę często podlewać, ale nie wolno dopuścić do przelania. Istotne jest także nawożenie. Zimą araukaria przechodzi w stan spoczynku, dlatego powinniśmy zapewnić jej miejsce chłodne oraz w miarę słoneczne. W tym czasie nie powinno się zbyt często podlewać rośliny. Jak widać pielęgnacja w domu araukarii nie jest łatwa. Latem możemy przenieść roślinę z domu na taras lub balkon. Konieczne jest natomiast wstawienie iglaka do domu na zimę, gdyż nie przetrwa on mrozów. Wyjątkiem jest co prawda araukaria chilijska , ale nie jest ona przeznaczona do hodowania w naszym klimacie, w którym dominują bardzo mroźne zimy.

Araukaria – gatunki

Mimo że istnieje około dwudziestu gatunków tego iglaka, to głównie uprawia się dwa gatunki araukarii. Są to:

· araukaria wyniosła,

· araukaria chilijska.

W naturalnych warunkach oba typy rośliny są bardzo wysokie, osiągają wysokość wynoszącą nawet sześćdziesiąt metrów. Jednak araukaria hodowana w domu, araukaria doniczkowa zwana araukarią pokojową, nie będzie wyższa niż półtora do dwóch metrów. Taka wysokość też nie pojawi się od razu, iglaki te rosną bardzo wolno. Obie odmiany są podobne do siebie z racji stożkowego kształtu, natomiast różni się bardzo wygląd ich igieł. U araukarii wyniosłej igły są miękkie, zielone, gęsto rozłożone na gałęzi, u araukarii chilijskiej natomiast igły są sztywne, trójkątne, sztywne, przypominające kolce.

Wiemy już, że Polska nie jest najlepszym krajem do uprawy araukarii. Natomiast araukaria chilijska cieszy się dużym powodzeniem w Niemczech, Holandii i Danii. Co warto o niej wiedzieć?

Araukaria chilijska – co warto wiedzieć?

Już wspominaliśmy, że iglaki te rosną bardzo wolno. Araukaria chilijska wyhodowana z nasion dopiero po około trzech, czterech latach osiąga czterdzieści centymetrów wysokości. Warto dodać, że wydawane przez roślinę nasiona, rozwijające się w szyszkach, są bardzo smaczne.

Araukaria chilijska: uprawa

Araukaria to drzewo, które lubi miejsca nasłonecznione, ciche, osłonięte przed wiatrem. Najlepiej jest ją sadzić wiosną. Bezwzględnie należy chronić roślinę przed mrozem, który jest dla niej zabójczy. Araukaria ta lubi ziemię gliniastą, kwaśną. Przez kilka pierwszych lat lepiej jest hodować roślinę w donicy lub pojemniku, a dopiero później, gdy będzie już dojrzała, przesadzić do ziemi.

Araukaria – choroby

Araukaria jak każda roślina narażona jest na choroby. Najczęściej spotykana w przypadku tego iglaka jest choroba grzybowa – antraknoza. Objawia się ona w postaci brązowych plam na iglaku. Chora roślina gubi igły. Aby zapobiec rozwojowi grzyba, należy usuwać zarażone gałęzie. Innym sposobem jest zastosowanie środka grzybobójczego. Niekorzystne dla araukarii bywa także przelanie oraz zastała woda w donicy. Zbyt długi kontakt korzeni z wodą może doprowadzić do ich gnicia, a co za tym idzie – uszkodzenia rośliny. Objawem tego zjawiska jest u araukarii brązowienie igieł , niekiedy także ich żółknięcie.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości