Jak sadzić róże jesienią? "80 procent sukcesu to dobór miejsca"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaklinacz róż
Zaklinacz róż
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Na całym świecie wyhodowano 60 tysięcy odmian i gatunków róż. Wśród nich są te pnące i pienne, okrywowe i rabatowe, krzaczaste i krzewiaste. Żeby poznać ich tajemnice, Łukasz Skop spotkał się Łukaszem Rojewskim, hodowcą nowych odmian tego pięknego kwiatu.

Historia o różach

Łukasz Rojewski zainteresował się hodowlą róż, kiedy miał dwadzieścia lat. Na południu Burgundii zrobił swoją pierwszą krzyżówkę. Chciał pozyskać odmianę, która przetrwa trudne warunki zimowe. - Powstała seria takich róż i oparłem je na genach róży alba, czyli tej pierwszej róży jeszcze sprzed 1600. rokiem, która występowała tu naturalnie na starym kontynencie - wyjaśnił hodowca.

Cztery lata temu Rojewski zaczął odnosić pierwsze sukcesy, wówczas otrzymał wiele medali za swoje dokonania. Mężczyzna wyjaśnił Łukaszowi Skopowi, jak wygląda taki konkurs. - To jest ewaluacja dwuletnia. Wysyłam tam róże i jury, które jest na miejscu obserwuje tę odmianę przez dwa lata - tłumaczył.

Sadzenie róż jesienią

Jesień to dobry moment, żeby posadzić róże. Ich hodowca powiedział, jakich zasad przestrzegać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. - Trzeba zwrócić uwagę, czy róża nie jest wysuszona - podkreślił. Należy zanurzyć sadzonkę w wodzie na dwie doby i to powinno wystarczyć. Skracamy też pędy i korzenie, i nie boimy się tych czynności. Ziemia, w której posadzimy różę powinna mieć pH obojętne, po zasadzeniu bardzo obficie podlewamy.

- Lejemy około 5, 6 litrów - podkreślił hodowca i dodał, że doniczkę ustawiamy w miejscu, które jest osłonięte od wiatru. Przez całą zimę utrzymujemy lekką wilgotność ziemi. Co z sadzeniem w gruncie?

- 80 procent sukcesu to dobór miejsca. Musi być to miejsce słoneczne, jak już mamy to miejsce, to zobaczmy jaka jest ziemia - wyjaśnił. Dobre będzie podłoże gliniaste. Jesienią nie nawozimy, ale podlewamy bardzo obficie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Łukasz Kowalski, Łukasz Skop

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana