Pokój dla chłopca należy urządzić w taki sposób, aby umiejętnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Warto wydzielić w nim trzy odrębne strefy: zabaw i rozrywki, nauki oraz odpoczynku. Dzięki nim każdy kąt pokoju zostanie wyposażony w odpowiednie meble i sprzęty. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Pokój dla chłopca powinien być estetyczny, funkcjonalny, a jednocześnie pozytywnie nastrajający. Należy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka niezależnie od jego wieku – dla niego pokój to w końcu najważniejsze miejsce na świecie. O ile w pokoju małego chłopca za wystrój odpowiadają głównie rodzice, o tyle w pokoju nastolatka przestrzeń aranżuje przede wszystkim on sam.
Pokój dziecięcy dla chłopca – funkcjonalność i bajkowe dodatki
Już dla przedszkolaka warto przygotować strefę nauki – dziecko będzie mogło w niej malować, rysować i lepić z plasteliny. Biurko warto ustawić tuż przy samym oknie. Istotny jest także dobór oświetlenia. Warto zrezygnować z żarówki energooszczędnej, aby oczy dziecka się nie męczyły. Tradycyjna żarówka również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewnia jednolitego światła. Najlepszą propozycją na rynku jest żarówka LED-owa, która gwarantuje stały, jednakowy dopływ światła. W pobliżu okna warto zorganizować strefę zabawy – dzięki temu będzie w niej wystarczająco jasno. Należy również zadbać o obecność odpowiednich mebli: w pokoju warto postawić dwa rodzaje regałów – wiszący i stojący – a w nich umieścić kosze z zabawkami oraz pomocami edukacyjnymi. Jeśli chłopiec wykazuje się szczególną kreatywnością, jedną ścianę w pokoju warto pomalować farbą tablicową, np. w czarnym kolorze. Tego typu dodatek sprawi dzieciom dużo radości, a przy okazji pozwoli zapisywać ważne informacje w widocznym miejscu.
Pokój dla chłopca warto wyposażyć także w podwieszane, miękkie siedzisko – taki fotel spodoba się dzieciom niezależnie od ich wieku, stanowi również fantastyczne miejsce do odpoczynku.
W jakim stylu urządzić pokój dla chłopca? Inspiracje znajdują się poniżej:
- piłkarski pokój dla chłopca – jeśli dziecko jest miłośnikiem piłki nożnej, będzie zachwycone dodatkami w tym stylu; motywy związane z tą dziedziną sportu warto wyodrębnić np. w postaci piłki przymocowanej do ściany czy też wygodnego pufu – również w kształcie piłki,
- pokój piracki dla chłopca – urządzony w odcieniach błękitu, bieli i czerwieni, z marynistycznymi akcentami w postaci kotwic, statków, piratów oraz innych elementów będzie się kojarzyć dziecku z morską żeglugą,
- pokój z motywem superbohatera – jeżeli chłopiec ma swojego komiksowego lub bajkowego idola, warto to wykorzystać i umieścić w pokoju poduszki, naklejki, obrazki lub inne przedmioty z jego wizerunkiem.
Pokój młodzieżowy dla chłopca – prostota i minimalizm
Podobnie jak w przypadku kilkulatka również dla nastolatka należy przygotować strefę nauki, a biurko umieścić w pobliżu źródła światła. Szczególnym przypadkiem jest pokój dla chłopca na poddaszu – biurko można wówczas ustawić np. we wnęce pod skosem – takie rozwiązanie zapewni nastolatkowi dodatkową ilość dziennego światła. W strefie nauki musi się znaleźć także komfortowe krzesło dopasowane do wzrostu chłopca. Jeśli chodzi o strefę rozrywki, warto wziąć pod uwagę zainteresowania nastolatka. Pokój dla chłopca powinien odzwierciedlać tak naprawdę jego osobowość. Każdy dorastający człowiek doceni jednak wygodną sofę, na której będą mogli usiąść również jego goście. Wybierając łóżko dla nastolatka, warto pamiętać o tym, że jego szerokość powinna wynosić minimum 90 cm. Przy samym miejscu do spania dobrze jest postawić regulowaną lampkę oraz szafkę nocną – nastolatkowie często uczą się i czytają właśnie w łóżku. Na samą szafkę przed snem można dodatkowo odłożyć telefon, książki oraz zeszyty. Łóżko warto wyposażyć w miękki, tapicerowany zagłówek, który spełni dodatkowo funkcję dekoracyjną. Jak urządzić pokój dla chłopca? Poniżej znajdują się przykładowe aranżacje:
- nowoczesny pokój dla chłopca – połączenie funkcjonalnych mebli i modnego wzornictwa; warto ograniczyć się w aranżacji do trzech kolorów,
- pokój dla chłopca z motywem kosmosu – pomieszczenie z wiodącym motywem galaktycznym w postaci księżyca i planet spodoba się wszystkim fanom astronomii,
- skandynawski pokój dla chłopca – minimalistyczny pokój w jasnych barwach, przełamanych kolorowymi akcentami w postaci dodatków np. na tapecie czy pościeli.
Zobacz także:
- Jak przygotować pokój dla ucznia? Porady Uli Chincz
- Jak zrobić girlandę do pokoju dziecięcego? 5 pomysłów na piękne dekoracje
- Urządzamy pokój dla rodzeństwa – porady, wskazówki, inspiracje