Jak urządzić pokój dla chłopca – inspiracje, wskazówki, trendy i pomysły na wyjątkowe wnętrze

Dziecko
Pokój dla chłopca
Źródło: GettyImages/Thomas Barwick
Urządzanie przestrzeni dla dziecka to nie lada wyzwanie. Szczególnie pomocne mogą okazać się inspiracje na pokój dla chłopca i dziewczynki, które mogą ułatwić cały proces. Wiele przykładów można znaleźć w sieci i w specjalistycznej prasie. Co warto wiedzieć o urządzaniu pokoju dla chłopca?

Jakie inspiracje na pokój dla chłopca będą pomocne przy urządzaniu ciekawego wnętrza? Co warto wiedzieć o trendach w projektowaniu wnętrz dziecięcych? Jak powinien wyglądać pokój chłopca?

Pokój dla chłopca – inspiracje

Na poddaszu, w mieszkaniu, czy może pokój-studio w piwnicy? W zależności od lokalizacji, budżetu i wieku dziecka można urządzić wiele różnych atrakcyjnych i niezwykłych przestrzeni. Pokój dla chłopca warto urządzić na podstawie jego własnych upodobań. Jeśli ma jakieś hobby, niech to miejsce będzie umożliwiało mu jego rozwijanie. Inaczej powinien być urządzony mały pokój dla chłopca, a inaczej trzeba będzie podejść do wnętrza bardziej przestronnego.

Piękne wnętrza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim

Chłopcy zazwyczaj lubią sport, a zatem dobrym pomysłem będzie pokój urządzony w stylu ulubionej dyscypliny sportowej. Coraz częściej, jeśli oczywiście pozwala na to metraż pokoju, ustawia się w nim mini siłownię czy drabinki, a nawet małe ścianki wspinaczkowe, które pozwalają na ćwiczenia nie tylko na specjalnych zajęciach, ale także w domu. Świetnym pomysłem są pokoje urządzone przy pomocy mebli-modułów, które można przestawiać, za każdym razem uzyskując innych efekt. Wiele mebli na rynku można także regulować, tak by dopasować ich wysokość i długość do wieku dziecka. To dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy i czasu.

W pokoju dla chłopca nie powinno zabraknąć półek i szafek, które pomieszczą kolekcje zabawek i innych sprzętów. Dobrze by było, gdyby w pokoju dla chłopca znalazło się miejsce do zabawy, ale i odrabiania lekcji. Dostępna kolorystyka jest zdecydowanie bardziej urozmaicona niż jeszcze kilka lat temu. Zarezerwowany dla chłopców błękit zastąpiła zieleń, żółć, a nawet czerwień. Ciągle popularne są motywy marynarskie, motoryzacyjne i naukowe.

Pokój dla niemowlaka chłopca – inspiracje

Pokój dla chłopca niemowlaka urządza się stosunkowo łatwo. Na tym etapie życia dziecko ma niewiele do powiedzenia i w związku z tym to rodzice decydują na to, w jakim stylu ma być urządzone to pomieszczenie. Warto postawić na stonowane, łagodne kolory, które nie będą zbytnio stymulować dziecka, a pozwolą mu spokojnie się rozwijać. Najmodniejszy dla niemowlaków jest obecnie kolor biały, uzupełniony akcentami w kolorze niebieskim, szarym lub zielonym. Oprócz łóżeczka w pokoju powinno znaleźć się miejsce do karmienia i przewijania malucha. Nie wolno zapominać o zabawkach i subtelnym oświetleniu.

Pokój dla małego chłopca – inspiracje 

Kilkuletni chłopiec będzie czuł się dobrze w nieco bardzo kolorowym otoczeniu. Na tym etapie życia dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, poznaje świat wszystkimi zmysłami, uczy się mówić i dlatego pokój dla małego chłopca powinien uwzględniać wszystkie te potrzeby. Powinien być przede wszystkim bezpieczny. Meble należy przymocować do ścian, łóżko nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ maluchom zdarza się w nocy z niego spaść. Warto zabezpieczyć także rogi mebli i drzwi, tak by nie dopuścić do przytrzaśnięcia palców. Kontakty powinny być zasłonięte, a firany czy zasłony być zawieszone na tyle wysoko, by dziecko nie zaczęło się na nich wspinać.

Pokój dziecięcy dla chłopca – inspiracje

Pokój dla chłopca, który chodzi już do szkoły ma przede wszystkim służyć nauce. Ważne jest przygotowanie miejsca do pracy z wygodnym fotelem i blatem dopasowanym do wzrostu dziecka. Potrzebne będą także półki na książki, ale nie należy zapominać o zabawkach, które także są ważne. Na tym etapie życia może być już potrzebny komputer i inne naukowe pomoce, takie jak globus czy różne mapy. Zdrowy sen to podstawa prawidłowego rozwoju, zatem łóżko powinno być wygodne i dobrane do wzrostu chłopca.

Pokój młodzieżowy dla chłopca – inspiracje

Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto pozwolić mu urządzić swoje wnętrze według jego upodobań. W tym wieku często dokonuje się wyboru przyszłej ścieżki życiowej, więc powinna to być przestrzeń, która pozwoli odciąć się od reszty świata, by stworzyć miejsce do poszukiwań własnej tożsamości. Pokój dla nastolatka powinien być prosty i urządzony w stonowanych barwach. Odcienie granatu, szarości, koloru czarnego i białego, z kilkoma dodatkami w silniejszych kolorach zazwyczaj dobrze się sprawdzają.

Mały pokój dla chłopca – inspiracje

Prawdziwe wyzwanie to urządzenie małego pokoju. Tutaj, oprócz wyglądu, ważna jest także funkcjonalność każdego przedmiotu. Łóżko na podwyższeniu pozwoli zyskać dodatkowe miejsce na przykład na garderobę lub sprzęt sportowy. Dobrym pomysłem jest także łóżko z dodatkowymi szufladami. Urządzanie pokoju dla chłopca na poddaszu także wymaga pomysłowości i sprytu. W tym przypadku trzeba dobrze wykorzystać miejsca, w których znajduje się naturalne światło – najlepiej na miejsce do pracy z blatem i krzesłem. Różne wnęki można zaadaptować na praktyczne schowki. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Thomas Barwick

podziel się:

Pozostałe wiadomości