Aranżacje wnętrz

Willa w Chorzowie okrzyknięta najpiękniejszym budynkiem świata. Jak wygląda?

Aranżacje wnętrz

Autor:
Berenika
Olesińska
Najpiękniejszy budynek świata jest w Polsce
Najpiękniejszy budynek świata jest w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie nie znajduje się ani w Paryżu, ani w Rzymie czy w Nowym Jorku. Zlokalizowany jest w Chorzowie, gdzie udał się reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik. Dziennikarz porozmawiał z architektem Maciejem Frantą, który zaprojektował tę niepowtarzalną wielorodzinną willę.

Chorzów. Najpiękniejszy budynek na świecie

Umiejscowiona na terenie Parku Redena w Chorzowie willa zdobyła w jednym roku kilkanaście prestiżowych nagród na całym świecie. Zyskała między innymi tytuł najpiękniejszego budynku mieszkalnego. Czym się charakteryzuje i jakie trudności napotkały architekta podczas jej projektowania?

- Budynki jednorodzinne zawsze mają tę fantastyczną cechę, że są projektowane indywidualnie. Tutaj musieliśmy się zmierzyć z zadaniem budynku wielorodzinnego, który musi być też sprzedany na rynku, co nie było najłatwiejsze - wyjaśnia autor projektu Maciej Franta.

Architekt przekonuje, że jego głównym założeniem było wykorzystanie do budowy willi jedynie niezbędnych materiałów. Budynek składa się z ośmiu doświetlonych mieszkań, do których przyłączone są wyjątkowe tarasy.

- Cały pomysł polegał na tym, żeby się trochę zatrzymać w tym szale budowania takich mieszkań wyłącznie pod inwestycje. Tak naprawdę chcieliśmy zrobić krok do tyłu, (...) po to, żeby się przyjemnie mieszkało. Odarliśmy budynek ze wszystkich niepotrzebnych materiałów, a postawiliśmy na to, co człowiekowi jest do życia potrzebne: światło, przestrzeń, odpoczynek - wymienia projektant.

Najpiękniejsza willa w Chorzowie. Jak wygląda?

Maciej Franta zaznacza, że zadbanie o to, by willa świetnie komponowała się z okoliczną naturą, było jego głównym celem.

- Niewątpliwie kontekst miejsca jest bardzo ważny. Tutaj akurat mieliśmy fantastyczną lokalizację - Park Redena, ten piękny starodrzew, mgła tych pięknych liści poruszających się na wietrze. (...) No i ten kontekst najbliższy, czyli budynek zabytkowy, który mamy obok, kościółek drewniany, zabudowa z lat 70 - tłumaczy ekspert.

Architekt dodatkowo zauważa, że charakterystyczna bryła budynku nie sprawia, że jest on zbyt udziwniony i niepraktyczny. - To, że jest obła, nadaje jej jakiegoś dynamizmu, natomiast tak naprawdę jest zwarta, prosta i nie przekrzykuje tutaj krajobrazu - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości