Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie nie znajduje się ani w Paryżu, ani w Rzymie czy w Nowym Jorku. Zlokalizowany jest w Chorzowie, gdzie udał się reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik. Dziennikarz porozmawiał z architektem Maciejem Frantą, który zaprojektował tę niepowtarzalną wielorodzinną willę.
Chorzów. Najpiękniejszy budynek na świecie
Umiejscowiona na terenie Parku Redena w Chorzowie willa zdobyła w jednym roku kilkanaście prestiżowych nagród na całym świecie. Zyskała między innymi tytuł najpiękniejszego budynku mieszkalnego. Czym się charakteryzuje i jakie trudności napotkały architekta podczas jej projektowania?
- Budynki jednorodzinne zawsze mają tę fantastyczną cechę, że są projektowane indywidualnie. Tutaj musieliśmy się zmierzyć z zadaniem budynku wielorodzinnego, który musi być też sprzedany na rynku, co nie było najłatwiejsze - wyjaśnia autor projektu Maciej Franta.
Architekt przekonuje, że jego głównym założeniem było wykorzystanie do budowy willi jedynie niezbędnych materiałów. Budynek składa się z ośmiu doświetlonych mieszkań, do których przyłączone są wyjątkowe tarasy.
- Cały pomysł polegał na tym, żeby się trochę zatrzymać w tym szale budowania takich mieszkań wyłącznie pod inwestycje. Tak naprawdę chcieliśmy zrobić krok do tyłu, (...) po to, żeby się przyjemnie mieszkało. Odarliśmy budynek ze wszystkich niepotrzebnych materiałów, a postawiliśmy na to, co człowiekowi jest do życia potrzebne: światło, przestrzeń, odpoczynek - wymienia projektant.
Najpiękniejsza willa w Chorzowie. Jak wygląda?
Maciej Franta zaznacza, że zadbanie o to, by willa świetnie komponowała się z okoliczną naturą, było jego głównym celem.
- Niewątpliwie kontekst miejsca jest bardzo ważny. Tutaj akurat mieliśmy fantastyczną lokalizację - Park Redena, ten piękny starodrzew, mgła tych pięknych liści poruszających się na wietrze. (...) No i ten kontekst najbliższy, czyli budynek zabytkowy, który mamy obok, kościółek drewniany, zabudowa z lat 70 - tłumaczy ekspert.
Architekt dodatkowo zauważa, że charakterystyczna bryła budynku nie sprawia, że jest on zbyt udziwniony i niepraktyczny. - To, że jest obła, nadaje jej jakiegoś dynamizmu, natomiast tak naprawdę jest zwarta, prosta i nie przekrzykuje tutaj krajobrazu - dodaje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbudował bajkowy dom z gliny, słomy i różnych gatunków drzew. "To wszystko ręczna robota"
- Nowa Huta – perła socjalistycznej architektury
- Zbudował dom w kształcie dzbanka do herbaty. "Cała aranżacja zaplanowana jest w kierunku gliny i drewna"