Gorące tematy

Zmarła zakonnica zakażona koronawirusem. Trwa badanie, czy była pacjentką "zero" z indyjską mutacją

Nie żyje zakonnica

Anton Herrington/East News

Gorące tematy

Zmarła zakonnica zakażona koronawirusem. Trwa badanie, czy była pacjentką "zero" z indyjską mutacją

Nie żyje zakonnica

Anton Herrington/East News

Dramatyczna sytuacja pandemiczna w Indiach zaczyna niepokoić resztę świata. Niebezpieczną mutację patogenu wykryto już w kilku innych krajach poza ogniskiem. Są podejrzenia, że w Polsce pacjentką "zero" była zakonnica, która zmarła w piątek.

Zmarła jedna z zakażonych koronawirusem sióstr zakonnych ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, która posługiwała w Katowicach. Informację o śmierci zakonnicy, jedynej z tego zgromadzenia, która była hospitalizowana, przekazał portal misyjne.pl. Trwa badanie, czy chodzi o indyjską mutację. Powołując się na informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej, portal podał, że zmarła zakonnica pochodziła z Węgier.

Nie żyje zakonnica zakażona koronawirusem

W dalszym ciągu trwa weryfikacja, czy zakonnice z Katowic zostały zakażone indyjskim wariantem koronawirusa. Kilkanaście sióstr przebywa w kwarantannie, objęto nią również 10 osób bezdomnych, którymi się opiekowały.

Przedstawiciele śląskiego sanepidu nie chcą na razie potwierdzić informacji o śmierci zakonnicy; taka wiadomość - jak zaznaczyli - pochodzi ze źródeł kościelnych i jak dotąd nie ma odzwierciedlenia w oficjalnym dokumencie.

- Owszem, dotarła do mnie taka informacja, natomiast ja opieram się na karcie zgonu. Ta karta zgonu jeszcze nie została przekazana, więc oficjalnie nie mogę tego potwierdzić, dopóki tego dokumentu nie będę miał - powiedział w piątek wieczorem PAP dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Grzegorz Hudzik.

- Dla mnie kluczowa jest karta zgonu, wystawiona przez lekarza. Dopóki tego nie otrzymam, nie jestem w stanie tego potwierdzić - dodał.

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce

Badania potwierdziły 17 przypadków zakażenia koronawirusem w katowickim zgromadzeniu i 10 przypadków osób, którymi opiekowały się zakonnice. Nadal nie wiadomo, czy są to zakażania indyjskim wariantem koronawirusa. Badania w tym kierunku prowadzi Państwowy Zakład Higieny.

Jak w piątek przed południem przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, kiedy tylko resort dostanie wyniki dotyczące możliwej mutacji indyjskiej, to od razu o tym poinformuje. Pod tym kątem są badane także próbki pobrane od sióstr zakonnych z Warszawy – z tego samego zgromadzenia, co zakonnice z Katowic. W obu miejscach w izolacji przebywa po kilkanaście osób.

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił późnym popołudniem w Radiu Zet, że obecnie jeszcze nie ma w kraju potwierdzonego przypadku zakażenia wariantem indyjskim koronawirusa. Jak dodał, od kilku tygodni w kraju działa system, który monitoruje nowe mutacje koronawirusa, które mogą się w Polsce pojawić.

Zobacz też:

Dagmara Kaźmierska radzi: "Nie zabijajmy się tak o to siano". Fani podziękowali jej za szczery wpis

Odmieniona Paulla wraca na scenę. "W takiej odsłonie nikt mnie jeszcze nie słyszał"

Nie żyje Anne Douglas. Żona Kirka Douglasa odeszła rok po jego śmierci

Zobacz wideo: Bartek Jędrzejak zakolegował się… z zakonnicami. "W jego towarzystwie czujemy się jak rodzina"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
77
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0