Tęczowy Piątek - co to za święto?
Tęczowy Piątek to szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się w szkole bezpiecznie. W tym dniu w niektórych szkołach organizowane są specjalne zajęcia, a na szkolnych korytarzach wiszą plakaty wyrażające poparcie dla osób LGBT. W tym roku Tęczowy Piątek obchodzony jest po raz 6. Wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska mówi, że do akcji można przyłączyć się na wiele sposobów - może to być założenie tęczowej przypinki, skarpetek, a można też zadzwonić do bliskiej osoby i powiedzieć, że może na nas liczyć.
Społeczność LGBT
Zgodnie z aktualnymi ustaleniami aż 39% uczniów to osoby LGBT, które ukrywają swoją tożsamość. W tym roku jest to szczególnie ważna akcja w związku z rosnącą liczbą młodych osób, które mają myśli samobójcze - KPH podaje, że jest to około 70% wszystkich nastolatków.
- To jest bardzo istotne, bo szkoła stała się takim polem bitwy, gdzie trochę zapomina się o uczniach i uczennicach, a my chcemy, żeby w ten ostatni piątek października to o nich był ten dzień i żeby młode osoby LGBT, które uczęszczają do szkoły, czuły się w niej bezpiecznie, mogły być sobą, mogły się dzielić swoimi emocjami, radościami i marzeniami na równych zasadach - powiedziała Cecylia Jakbuczak z KPH dla TVN24.
Tęczowy Piątek - edycje kampanii
W 2022 roku Tęczowy Pątek odbywa się 28 października, a Organizacja postanowiła nie publikować listy szkół, które biorą w wydarzeniu. Wszystko z obawy "przed nagonką". Według badań 65% młodych osób LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy, a 75% ma myśli samobójcze - takiej młodzieży należy się wsparcie. Tegorocznym hasłami tęczowego piątku są: "Jesteś okej!" i "Będzie dobrze!".
Pierwsza edycja kampanii miała miejsce 28 października 2016 roku. Od tego momentu co roku organizowana jest w ostatni piątek października. Ta międzynarodowa akcja jest koordynowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii. W pierwszej edycji udział wzięło 75 szkół, w 2018 roku już ponad 200 szkół. W kolejnych latach kampania nabierała rozmachu, jednak nie ma oficjalnych danych, gdyż od 2019 roku szkoły nie musiały oficjalnie zgłaszać tego, że chcą wziąć udział w akcji.
Akcja co roku wspierana jest przez polskich artystów, aktywistów, a nawet duchownych. Osoby popierające wydarzenie mogą skorzystać ze specjalnej nakładki na portalu społecznościowym Facebook, która cieszy się dużą popularnością.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Michał Cessanis o sytuacji osób LGBT+: "Pierwszy hejt otrzymują w domu, od własnych rodziców"
- Praca aktywisty LGBT+ bywa niebezpieczna. "Możesz wylądować na dołku"
- Prowadząca gejowski program jest załamana sytuacją osób LGBT w Polsce. "Ludzie nie potrafią zobaczyć człowieka w osobie homoseksualnej"
Źródło: Wprost/TVN24
Autor: Gaba Kopyto/Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Catherine Falls Commercial / Getty Iamges