Tęczowy piątek w szkołach - co to jest? Na czym polega ta kampania?

tęczowy piątek
Tęczowy piątek w szkołach - co to jest? Na czym polega ta kampania?
Źródło: Fot. Catherine Falls Commercial / Getty Iamges
Tęczowy piątek w szkołach odbędzie się w ostatni piątek października. Ta wyjątkowa akcja promująca równość i tolerancję odbędzie się w wybranych szkołach na terenie całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Kampania Przeciw Homofobii.

Tęczowy Piątek - co to za święto?

Tęczowy Piątek to szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się w szkole bezpiecznie. W tym dniu w niektórych szkołach organizowane są specjalne zajęcia, a na szkolnych korytarzach wiszą plakaty wyrażające poparcie dla osób LGBT. W tym roku Tęczowy Piątek obchodzony jest po raz 6. Wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska mówi, że do akcji można przyłączyć się na wiele sposobów - może to być założenie tęczowej przypinki, skarpetek, a można też zadzwonić do bliskiej osoby i powiedzieć, że może na nas liczyć.

Społeczność LGBT

DD_20220523_Sport_REP_OK
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn

Zgodnie z aktualnymi ustaleniami aż 39% uczniów to osoby LGBT, które ukrywają swoją tożsamość. W tym roku jest to szczególnie ważna akcja w związku z rosnącą liczbą młodych osób, które mają myśli samobójcze - KPH podaje, że jest to około 70% wszystkich nastolatków.

- To jest bardzo istotne, bo szkoła stała się takim polem bitwy, gdzie trochę zapomina się o uczniach i uczennicach, a my chcemy, żeby w ten ostatni piątek października to o nich był ten dzień i żeby młode osoby LGBT, które uczęszczają do szkoły, czuły się w niej bezpiecznie, mogły być sobą, mogły się dzielić swoimi emocjami, radościami i marzeniami na równych zasadach - powiedziała Cecylia Jakbuczak z KPH dla TVN24.

Tęczowy Piątek - edycje kampanii

W 2022 roku Tęczowy Pątek odbywa się 28 października, a Organizacja postanowiła nie publikować listy szkół, które biorą w wydarzeniu. Wszystko z obawy "przed nagonką". Według badań 65% młodych osób LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy, a 75% ma myśli samobójcze - takiej młodzieży należy się wsparcie. Tegorocznym hasłami tęczowego piątku są: "Jesteś okej!" i "Będzie dobrze!".

Pierwsza edycja kampanii miała miejsce 28 października 2016 roku. Od tego momentu co roku organizowana jest w ostatni piątek października. Ta międzynarodowa akcja jest koordynowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii. W pierwszej edycji udział wzięło 75 szkół, w 2018 roku już ponad 200 szkół. W kolejnych latach kampania nabierała rozmachu, jednak nie ma oficjalnych danych, gdyż od 2019 roku szkoły nie musiały oficjalnie zgłaszać tego, że chcą wziąć udział w akcji.

Akcja co roku wspierana jest przez polskich artystów, aktywistów, a nawet duchownych. Osoby popierające wydarzenie mogą skorzystać ze specjalnej nakładki na portalu społecznościowym Facebook, która cieszy się dużą popularnością.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Źródło: Wprost/TVN24

Autor: Gaba Kopyto/Teofila Siewko

podziel się:

Pozostałe wiadomości