Gwiazdy

Michał Cessanis o sytuacji osób LGBT+: "Pierwszy hejt otrzymują w domu, od własnych rodziców"

Gwiazdy

Autor:
Karolina
Kalatzi
Reporter:
Karolina Kalatzi
Michał Cessanis o wsparciu osób LGBT+
Michał Cessanis o wsparciu osób LGBT+
wideo 2/20

Anja Rubik wydała kolejną książkę. "SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" jest kontynuacją publikacji z 2018 roku. Podczas premiery książki Michał Cessanis powiedział nam, co dla niego w dorastaniu było najważniejsze i jak to wpłynęło na to, jakim dziś jest człowiekiem. 

Michał Cessanis - kim jest?

Michał Cessanis jest dziennikarzem i podróżnikiem. Widzowie Dzień Dobry TVN znają go z cyklu, w którym odkrywa różne zakątki świat i opisuje ich atrakcje. Na co dzień jest partnerem Pawła Rabieja. Para w mediach społecznościowych pokazuje urywki swojego życia i dzieli się kadrami ze wspólnych wyjazdów. Coming outu dokonali już kilka lat temu i udowodnili, że miłość nie ma płci.

Podczas wystawy zdjęć do książki fundacji Anji Rubik "Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu" porozmawialiśmy z Michałem o tym, czym dla niego są te słowa.

- Dla mnie to są najważniejsze słowa, które miałem w swojej rodzinie i chyba dlatego jestem tym, kim jestem. Nigdy mi niczego nie narzucano, dawano mi we wszystkim wolną rękę, kochano ponad wszystko (...) Ale myślę, że dzisiaj poczucie bezpieczeństwa i dla osób hetero, i dla osób LGBTQ+ jest ogromnie ważne w rodzinach - myślę, że cierpienie takich osób bierze się przede wszystkim z braku miłości w domu, braku zrozumienia, zaufania i uwierzenia we własne dziecko. Według mnie to jest najgorsze. Ja takich rzeczy na szczęście w swoim życiu nie przeżyłem, ponieważ jestem z szalenie kochającej, otwartej i akceptującej rodziny. To jest najważniejsze - powiedział MIchał Cessanis.

Jednak nie każdy ma tak ogromne szczęście jak dziennikarz i niestety nie znajduje zrozumienia wśród najbliższych. - Myślę, że te osoby straszliwie znoszą odrzucenie przez własną rodzinę. To jest najgorsze, co spotyka ich na pierwszym etapie, bo mówimy o ludziach młodych, nastolatkach, którzy czasami są wyrzucani z domu i właściwie nie mają się gdzie podziać (...) I to jest ogromny problem, bo pierwszy hejt ci ludzie otrzymują w domu, od własnych rodziców, własnego rodzeństwa, od dziadków, od osób najbliższych i wydaje mi się, że to jest najbardziej tragiczne w całej tej historii - stwierdził dziennikarz.

Kolejna książka fundacji SEXEDPL

Anja Rubik od kilku lat realizuje się już nie tylko jako modelka, ale również aktywistka. Wraz z fundacją SEXEDPL zajmuje się edukacją seksualną nastolatków. Na księgarskie półki trafiła właśnie druga książką poruszająca ważną tematykę seksualności i cielesności, która wciąż pozostaje w sferze społecznego tabu.

Najnowsza publikacja składa się z wywiadów ze specjalistkami m.in z dziedziny psychologii, seksuologii czy pedagogiki. Pytania specjalistom zadawali znani rodzice: Michał i Ola Żebrowscy, Maciej Stuhr z żoną, Martyna Wojciechowska, Marcin Prokop oraz Piotr Jacoń.

- Moja mama wzięła tę książkę, przeczytała i z łezką w oku powiedziała: "Żałuje, że tej książki nie było, jak dorastałaś, bo nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważne są pewne tematy, szczególnie takie związane ze świadomą zgodą, budowaniem granic, uczuciami, emocjami" - powiedziała Anja Rubik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Karolina Kalatzi

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olszanka/East News

Pozostałe wiadomości