Praca aktywisty LGBT+ bywa niebezpieczna. "Możesz wylądować na dołku"

Mateusz Sulwiński, Stonewall
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Mateusz Sulwiński ze Stonewall o aktywizmie
Mateusz Sulwiński ze Stonewall o aktywizmie
#BezCukru 28. Lara Gessler
#BezCukru 28. Lara Gessler
#BEZCUKRU 27. Mikołaj Krajewski
#BEZCUKRU 27. Mikołaj Krajewski
#BezCukru 26. Ola Boczek o życiu z zespołem Tourette'a
#BezCukru 26. Ola Boczek o życiu z zespołem Tourette'a
#BezCukru 25. Michał Kwiatkowski
#BezCukru 25. Michał Kwiatkowski
#BezCukru Mikołaj Krawiecki
#BezCukru Mikołaj Krawiecki
#BezCukru 23. Alexis Saint Pete
#BezCukru 23. Alexis Saint Pete
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 1. Łukasz Wala
#BezCukru 1. Łukasz Wala
Mateusz Sulwiński jest aktywistą z wieloletnim stażem. Dla społeczności LGBT+ zorganizował wiele kampanii, które mają na celu uświadamianie i edukowanie społeczeństwa w kwestiach związanych z mniejszościami seksualnymi. Nam opowiedział o kulisach swojej pracy.

Pride Month 2022 w TVN

W ramach obchodów Pride Month TVN został partnerem projektu "TRANSformacja: Poradnik dla organizacji dot. włączenia osób transpłciowych w miejsce pracy". Jego premiera odbędzie się 14 czerwca podczas konferencji online.

Na naszych antenach pojawi się także wiele materiałów związanych ze społecznością LGBTQ+, a na platformach Player, HBO Max i TVN24GO znajdziecie specjalne sekcje z kontentem pride’owym.

Mateusz Sulwiński i jego marzenie o aktywizmie

Mateusz Sulwiński do niedawna pracował dla dużych marek jako PR-owiec. Na początku 2020 r. odszedł z korporacji, aby skupić się na pracy w Grupie Stonewall, gdzie przez 3 lata pełnił funkcję prezesa. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym, organizowaniem pomocy psychologicznej dla osób LGBT+, kontaktem z mediami oraz projektami specjalnymi.

- Aktywizm był od zawsze moim marzeniem. Zrozumiałem, że będąc gejem, mam mniej praw niż osoby heteroseksualne. Wytworzyła się we mnie ochota, żeby to zmienić. Trafiłem na młodą rozwijającą się organizację, jaką jest Grupa Stonewall. To miejsce daje mi poczucie wspólnoty. Mam czasami kryzysy i momenty, że chciałbym to wszystko rzucić i zając się czymś bezpiecznym, niezwiązanym z moją tożsamością, żeby to nie wpływało tak na moją psychikę, jak aktywizm LGBT+, który nie jest najbezpieczniejszym zajęciem - powiedział aktywista.

Mateusz zrezygnował ze stanowiska prezesa, by zadbać o siebie. Przyszedł moment, w którym natłok emocji i zdarzeń, nie wpływał najlepiej na jego zdrowie psychiczne.

- Trochę mnie to przerosło. Mówię o tym otwarcie, bo powinno się o tym mówić, leczę się na depresję i borykam się z różnymi problemami psychicznymi. Funkcja prezesa mi w tym nie pomagała. Jeszcze przypadła na największą nagonkę polityczną osób LGBT+. Zorientowałem się, że nie robi mi to dobrze na głowę. Osiągnąłem moment, w którym zadbanie o siebie stało się dla mnie istotniejsze - stwierdził.

Na czym polega praca aktywisty?

W Polsce żyje ponad dwa miliony osób LGBT+. Fundacje rok w rok usiłują zmienić rzeczywistość mniejszości seksualnych. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie zajmują się aktywiści.

- Aktywizm to jest praca. Siedzisz przy biurku, piszesz raporty, wnioski. Robisz to samo, co w większości firm, ale w innym klimacie i na inne tematy. Różnica jest taka, że pracujesz z własną tożsamością i czasami możesz np. wylądować na dołku po jakiejś manifestacji. Warto mówić też o tym, że za każdą pracę należą się pieniądze - powiedział Mateusz Sulwiński.

- To nie jest wdzięczna praca. To nie jest gratyfikujące zajęcie. Czasami osoby mówią, że robimy super rzeczy, ale to rzadkie momenty. Nie robimy tego jednak, żeby ktoś nas pochwalił, tylko dla zmian rzeczywistości wokół siebie. (...) Kiedy pracujesz np. w dziale obsługi klienta i (...) ktoś zaczyna narzekać na twoją firmę, to nie dotyka to bezpośrednie ciebie. A zajmując się aktywizmem, to jest wszystko o tobie... Pracujesz na tym, kim jesteś. To czasami wyczerpujące. Trzeba wykształcić sobie odporność psychiczną - dodał.

Kto może zostać aktywistą?

Mateusz Sulwiński nie kryje, że jego praca jest wyjątkowo trudna i momentami wyczerpująca. Jednak kocha to, co robi i mimo wahań nie zamierza rezygnować z tego zajęcia.

- Nie można mówić, że nie interesujemy się polityką. Polityka to temat, który dotyczy każdego i każdej z nas. Byłoby super, gdyby ludzie złapali to połączenie, że aktywista to osoba, która chce wprowadzić w społeczeństwie jakąś pozytywną zmianę. To nie jest zawód jak strażak, ale aktywizm czasami też potrafi ratować życie - powiedział Sulwiński.

- Myślę, że każdy, kto tego chce może być aktywistą. Nie trzeba od razu przyklejać sobie tej łatki aktywistki, choć nie ma w tym nic złego. Narzędzia aktywistyczne to często proste rzeczy. Nawet wyoutowanie się może być aktywizmem - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!