Styl Życia

Sztuka Wschodu na Wawelu. "To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich, poza Turcją, w całej Europie"

Styl Życia

Sztuka Wschodu na Wawelu. "To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich, poza Turcją, w całej Europie"

Łukasz Radwan udał się do Krakowa, by zobaczyć niezwykłą wystawę sztuki tureckiej. Skąd orientalne eksponaty znalazły się na Wawelu? Na to pytanie opowiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu - prof. dr hab. Andrzej Betlej.

Wystawa - Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie

Od września w Krakowie podziwiać możemy unikatową w skali świata kolekcję namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu. To autentycznie największy tego rodzaju zbiór w europejskich muzeach, którym interesują się także sami Turcy.

- Kolekcja sztuki orientalnej narastała od momentu kształtowania tzw. państwowych zbiorów sztuki. To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich poza Turcją w całej Europie - powiedział prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wśród społeczeństwa postał dawniej mit, że wszystkie orientalne zabytki, które zachowały się na Wawelu, pochodzą z odsieczy wiedeńskiej. Jak przyznała Magdalena Ozga, pracownik Zamku Królewskiego, wszystkie orientalia w Polsce mają legendarną metrykę.

- W naszych zbiorach jest owszem kilkanaście przedmiotów, które z całą pewnością możemy związać z odsieczą wiedeńską, ale nie wszystkie - podkreśliła Magdalena Ozga.

Co możemy zobaczyć na wystawie?

Na wystawie odwiedzający podziwiać mogą ekspozycję namiotów tureckich oraz przedmioty rzemiosła artystycznego, w tym dywany i makaty. Co więcej, zobaczymy także bogatą kolekcję militariów. Najcenniejszy jest jednak wspaniały rząd koński z osiodłaniem, który należał do Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego.

Mamy namiot, który został ofiarowany zamkowi w 1994 roku. Ponadto niezwykle interesującą pamiątką historyczną jest także głownia szabli, która w źródłach historycznych pojawia się po raz pierwszy w 1798 roku. Miała przypominać o zwycięstwie

- powiedziała Magdalena Ozga z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Najlepsze życzenia noworoczne – dla szefa, przyjaciół i drugiej połówki

Anna Lewandowska jest w trzeciej ciąży? Trenerka odpowiedziała na plotki

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020. Będzie śnieg!

Reporter: Stefania Kulik
Co sądzisz o tym artykule?
86
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0