Szczepionka Pfizera najlepsza dla dzieci? "Na tę chwilę tylko ona została przebadana na tej grupie wiekowej"

dziecko na szczepieniu
Morsa Images/Getty Images
Źródło: Digital Vision

Od 7 czerwca na szczepienia mogą być zapisywane dzieci powyżej 12 roku życia. Nastolatki będą otrzymywały szczepionkę opracowaną przez firmę Pfizer. Czy ten preparat jest dla nich najlepszy? Jakie powikłania mogą się u nich pojawić? Wyjaśnił nam to dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. Dlaczego dzieci otrzymują preparat firmy Pfizer?

Od poniedziałku, 7 czerwca, przeciwko COVID-19 mogą być szczepione wszystkie dzieci powyżej dwunastego roku życia. Zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji ds. Leków, nastolatki w Unii Europejskiej będą szczepione preparatem opracowanym przez firmę Pfizer. Dlaczego akurat ona, skoro do użytku zostały dopuszczone aż cztery preparaty? Okazuje się, że odpowiedź jest bardzo prosta.

- Na tę chwilę tylko szczepionka Pfizer została przebadane na tej grupie wiekowej. Badania pokazały, że jest bezpieczna i to właśnie nią będą szczepione nastolatki. Nie jest ona w niczym lepsza ani gorsza od innych szczepionek - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Niewykluczone, że już niedługo kolejni producenci przedstawią swoje szczepionki, które będą mogły być podawane nastolatkom. Warto dodać, że amerykańska FDA zezwoliła na podawanie dzieciom szczepionki firmy Moderna.

Czy szczepionka jest bezpieczna?

Mimo że szczepionka została przebadana i dopuszczona, to wielu rodziców ma obawy przed zapisaniem dziecka na szczepienie. Boją się, że u ich pociech pojawią się powikłania, które obserwowano u dorosłych. Czy słusznie?

- Proszę pamiętać, że dzieci są dużo zdrowsze niż dorośli. W przeciwieństwie do nich nie są obciążone chorobami przewlekłymi. Nie przechodzą zawałów serca, zdecydowanie rzadziej chorują też na cukrzycę czy choroby układu krążenia - podkreślał dr Paweł Grzesiowski.

Zdaniem specjalisty zakrzepy czy zatory, które zdarzały się u osób dorosłych po przyjęciu szczepionki, u dzieci nie powinny mieć miejsca. Jednak po samym szczepieniu u dziecka mogą się pojawić ból ręki w miejscu wkłucia czy bóle mięśni, gorączka, biegunka czy powiększenie węzłów chłonnych. - To typowa reakcja układu immunologicznego na szczepienie. Takie dolegliwości mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Nie tylko tym przeciwko COVID-19 - zaznaczył ekspert.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na szczepienie?

Aby dziecko mogło zostać zaszczepione, niezbędna jest zgoda przynajmniej jednego rodzica. Dobrze, aby dziecko do punktu szczepień zabrało ze sobą także legitymację szkolną.

- Taki dokument ułatwi identyfikację dziecka. Warto podkreślić, że nie musi to być akurat legitymacja szkolna. Każdy dokument ze zdjęciem, np. karta pływacka, który pozwoli potwierdzić tożsamość dziecka będzie dobry - wyjaśniał dr Grzesiowski.

Dzieci od 12 do 17 roku, tak samo jak dorośli, szczepione są w istniejących już punktach szczepień. Dodatkowo szczepienia nastolatków mają być prowadzone w szkołach oraz mobilnych punktach szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19 już dla 12-latków

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Choroba między szczepieniami przeciw COVID-19. Czy całą procedurę trzeba zaczynać od nowa? Ekspert wyjaśnia

Duże zmiany obostrzeń od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni na czas wakacji?

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Autor: Katarzyna Oleksik

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie