Newsy

Duże zmiany obostrzeń od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni na czas wakacji?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji

TVN24

Newsy

Duże zmiany obostrzeń od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni na czas wakacji?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji

TVN24

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczą limitów miejsc na koncertach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych oraz w hotelach i kościołach. Jakie ograniczenia będą obowiązywały i co jeszcze ogłoszono? 

Premier i minister zdrowia przekazali podczas czwartkowej konferencji plan luzowania obostrzeń, który ma obowiązywać od 13 czerwca do końca wakacji. Zastrzeżono, że możliwa będzie modyfikacja ograniczeń w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.

Luzowanie obostrzeń na wakacje 2021 

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił o znoszeniu obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Poinformował, że od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach - dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych.

- Połowa miejsc w kościołach będzie mogła być zajęta - zapowiedział. Ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

Większość kolejnych nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca. - Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - powiedział Morawiecki.

Według deklaracji, od 26 czerwca, targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości, gdyż dotychczasowych limit - jedna osoba na 15 m2 - zostanie zmieniony na limit jednej osoby na 10 m2.

Także wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów. Od 26 czerwca będzie można zająć 50 proc. miejsc na takich wydarzeniach - zapowiedział premier.

W hotelach i obiektach wypoczynkowych limit dopuszczalnych miejsc zajętych przez gości będzie wynosił do 75 proc. Premier wyjaśnił, że do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia. - Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych - podkreślił Morawiecki. Premier zaapelował, aby zachować ostrożność i stosować się do ograniczeń. 

- Naprawdę pandemia na świecie niestety jeszcze się nie zakończyła, mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami; chociażby ostanie mutacje ze Wschodu i z Dalekiego Wschodu, mutacje indyjskie, które spowodowały, że z powrotem w Wielkiej Brytanii jest tak wiele rejestrowanych zakażeń, jak nie było od kilku miesięcy - mówił szef rządu podczas konferencji.

Luzowanie obostrzeń - zmiany od 13 czerwca 2021 r. 

Od 13 czerwca ponownie będą mogły funkcjonować strefy gastronomiczne. Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. W miejscach kultu religijnego możliwe będzie maksymalnie 50 proc. obłożenie. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. 

Luzowanie obostrzeń. Co się zmieni od 26 czerwca? 

Od 26 czerwca przejdziemy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Obostrzenia od 26 czerwca 2021 r.

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Miejsca kultu religijnego – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity osób nie dotyczą w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Przywileje dla osób zaszczepionych 

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o doprecyzowanie, czy do limitów związanych z sytuacją epidemiczną nie będą wliczane tylko osoby zaszczepione, czy także ozdrowieńcy do pół roku po przechorowaniu Covid-19.

- Na tę chwilę tylko osoby zaszczepione, taka będzie regulacja w rozporządzeniu - odpowiedział Niedzielski.

Na konferencji padło też pytanie, czy poza możliwością uniknięcia kwarantanny i niewliczaniem do limitu osób, rząd zastanawia się nad zwiększeniem przywilejów dla osób zaszczepionych.

- Jeśli chodzi o kwestię benefitów, czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną - uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa na zakażenie, przynajmniej w tym dużym stopniu, bo zawsze jakieś minimalne ryzyko istnieje - powiedział Niedzielski.

Dlatego - wskazał - benefity wiążące się z zaszczepieniem dotyczą przede wszystkim sfer, gdzie jest ryzyko bezpieczeństwa epidemicznego. 

Zobacz też:

Do kiedy będziemy nosić maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia ostrzega: "Epidemia się tli"

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

500 plus na wakacje dla seniora? Poznaj szczegóły nowej propozycji

Obejrzyj również: Siłownie, kluby fitness i baseny ponownie otwarte. "Ostatnie pół roku było dla nas psychicznie bardzo trudne. Odliczaliśmy godziny do tego dnia"

TVN 24/x-news


Źródło: PAP, gov.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0