Styl Życia

Światowy Dzień Choroby Parkinsona. "Musimy odnaleźć w sobie siłę"

choroba

gettyimages.com/ LPETTET

Styl Życia

Światowy Dzień Choroby Parkinsona. "Musimy odnaleźć w sobie siłę"

choroba

gettyimages.com/ LPETTET

Światowy Dzień Choroby Parkinsona obchodzimy 11 kwietnia. Wielkanoc to czas, kiedy zwalniamy, zatrzymujemy się, a w tym roku zbiega się z dniem cierpiących na chorobę neurodegradacyjną. Warto pamiętać o nich nie tylko w tym szczególnym czasie.

Na czym polega choroba parkinsona?

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl po usłyszeniu o chorobie Parkinsona, jest drżenie rąk. Ale to nie jest jedyny objaw, a tylko jedna ze składowych. W samej Polsce dolegliwość ta dotyka około 100 tysięcy osób. Niestety społeczeństwo się starzeje i chorych będzie przybywało, a na razie o tym schorzeniu wciąż wiemy niewiele. Najczęściej przejawia się u osób w wieku od 40 do 70 lat jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. W wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikaniu ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu – istocie czarnej. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję dopaminy. Jej znaczny ubytek powoduje wystąpienie objawów ruchowych choroby Parkinsona. Do nich mogą należeć miedzy innymi spowolnienie ruchowe, sztywność mięśniowa czy drżenie spoczynkowe.

Choroba parkinsona - przebieg i leczenie

Niestety, nie ma leku, który powoduje zatrzymanie postępu choroby. Natomiast właściwa terapia pozwala chorym na kilka, może kilkanaście lat w miarę normalnej aktywności, czasami pracy zawodowej. Zaawansowana Choroba Parkinsona często przychodzi niespodziewanie. Cechuje się objawami, które dzieli się na ruchowe i pozaruchowe. Do tych pierwszych zalicza się dwie fazy: ON i OFF, które występują naprzemiennie. Faza OFF to spowolnienie ruchów do bezruchu, a faza ON to okresy względnie prawidłowego funkcjonowania ruchowego, ale także momenty, w których występują ruchy niekontrolowane. Do objawów pozaruchowych zaliczane są zaburzenie poznawcze, czy otępienia. Może to być też depresja, zaburzenia snu i zmniejszenie masy ciała. Choroba dddziałuje na całe życie i sama wybiera godziny. 

Neurolodzy, którzy pracują z cierpiącymi na parkinsona, opracowali schemat tej choroby: 5-2-1. 5 odpowiada liczbie razy, kiedy pacjent musi przyjąć leki w ciągu doby, 2 odpowiada liczbie godzin, podczas których pacjent jest w fazie OFF, 1 odpowiada godzinie z kłopotliwymi dyskinezami, czyli samowolnymi ruchami.

Trudna sytuacja chorych na parkinsona

Oprócz problemu ze swobodnym dostępem do leków, wyzwaniem jest także dostęp do specjalistów. Wciąż zbyt mało neurologów specjalizuje się w tej dziedzinie. Dodatkowo obecna sytuacja w znacznej mierze uniemożliwia rehabilitację.

W tym momencie musimy odnaleźć w sobie siłę, by nie zwalniać, nie rezygnować z życia, rehabilitacji i walczenia z chorobą. Taką motywacją mogą być zbliżające się święta Wielkiej Nocy – symbol nowego życia i odradzania się, a także czas zaznawania radości, odnawiania w sobie nadziei, odpoczynku od codzienności – nieważne czy zabieganej, czy nieznośnie powolnej 

- tłumaczy Wojciech Machajek z Fundacji Parkinsona.

Niech więc ta radość i nadzieja trwają niezmiennie, nie tylko w te Święta. Pamiętajmy o chorych, których często mijamy i nie zauważamy.

Zobacz też:

Źródło: Fundacja Parkinsona |
Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0