Sól do zmywarki – czym różni się od zwykłej soli, po co i jak ją stosować?

Iryna Dobytchina Getty Images.jpg
Iryna Dobytchina Getty Images.jpg
Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojej zmywarki, musisz zainwestować nie tylko w dobrej jakości tabletki, które zmyją wszystkie zanieczyszczenia z naczyń, lecz także w dodatkowe środki czyszczące i sól do zmywarki – jej regularne stosowanie jest naprawdę ważne. Poznaj właściwości soli.

Zmywarki coraz częściej stają się obowiązkowym wyposażeniem kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Nic zresztą dziwnego, w końcu to właśnie ten sprzęt pozwala zaoszczędzić czas na myciu naczyń, a dzięki temu, że zużywa mniej wody – generuje mniejsze koszty. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że – podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia – właściciel zmywarki musi stosować pewne preparaty i techniki, które pozwolą jej na dłużej zachować sprawność. Oprócz tabletek do mycia naczyń czy nabłyszczaczy do sztućców warto zaopatrzyć się też w sól do zmywarki. Sprawdź, dlaczego należy regularnie ją stosować i jak robić to prawidłowo.

Sól do zmywarki – po co ją stosować?

W znaczącej części kraju woda doprowadzana przez wodociągi do kranów charakteryzuje się naprawdę wysokim stopniem twardości, a w dodatku jest bogata w sole mineralne. Nie ma to większego wpływu na zdrowie człowieka, jednak taka woda może prowadzić do częstego psucia się domowych sprzętów AGD. Sól do zmywarki zmiękcza wodę i likwiduje kamień, który najpierw osadza się tylko na urządzeniu, a później, przy każdym kolejnym myciu – osiada również na naczyniach, sprawiając, że matowieją i mają nieestetyczne zacieki.

Sól do zmywarki – gdzie ją wsypywać i jak często?

Pojemnik na sól w zmywarce znajduje się na samym dnie sprzętu, zazwyczaj niedaleko odpływu. To jedyne miejsce, w którym może znaleźć się ta substancja. Do zbiornika sól należy wsypywać regularnie – zaleca się, aby robić to przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zmywarka uruchamiana jest wyjątkowo często lub w okolicy występuje bardzo twarda woda, sól należy stosować znacznie częściej – nawet raz na dwa tygodnie. Jej ilość powinno się dobierać zgodnie z zaleceniami producenta produktu. W zależności od marki wartości mogą się różnić, dlatego warto zwracać na to uwagę, zwłaszcza jeśli kupuje się różne rodzaje tej substancji. To niezwykle istotne, ponieważ zbyt dużo soli wsypanej do pojemnika może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Często staje się przyczyną m.in. korozji metalowych części zmywarki, a nawet metalowych naczyń.

Należy pamiętać również o tym, aby raz na jakiś czas wyczyścić zbiornik na sól. Wystarczy zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki z odrobiną środka czyszczącego. Na koniec całość powinno się przetrzeć czystą ściereczką, która zetrze resztki preparatu.

Rozsypaną sól na dnie zmywarki można usunąć, włączając najkrótszy program mycia – w tym czasie wewnątrz nie mogą znajdować żadne naczynia. Dość często w pojemniku na sól w zmywarce zalega również woda, nie jest to jednak powód do obaw. Substancja wchłonie wodę i usunie ją przy kolejnym myciu.

Czy sól do zmywarki jest konieczna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zakup soli do zmywarki jest tak naprawdę konieczny. Oczywiście zmywarka będzie działać równie dobrze bez soli, jednak w niektórych przypadkach nie warto na tym oszczędzać. Najważniejszym czynnikiem, który powinien być wzięty pod uwagę przy rozważaniu zakupu soli do zmywarki, jest twardość wody. Choć tabletki do mycia naczyń zawierają substancje zmiękczające wodę, przy dłuższym stosowaniu nie sprawdzą się one w roli substancji odkamieniającej. Znacznie skuteczniej poradzi sobie z ochroną sprzętu sól. Warto skontrolować stan wody w swojej okolicy. Im twardsza woda, tym krótsza żywotność sprzętu i większe ryzyko konieczności wykonywania częstych napraw, których koszt może znacznie przewyższyć cenę soli do zmywarki kupionej w sklepie.

Zwykła sól do zmywarki – czy sól kuchenna sprawdzi się równie dobrze?

Sól do zmywarki ma w swoim składzie nie tylko sól kuchenną czy morską. Producenci dodają do niej dodatkowe substancje, które pozwalają lepiej radzić sobie z twardością wody i zwalczać osadzający się kamień. Sól, która na co dzień jest stosowana w kuchni, bardzo często zawiera również jod, który może wręcz negatywnie wpłynąć na jej stan techniczny. Sól do zmywarki z kolei wzbogacona jest o substancje przeciwzbrylające i nie ma formy sypkiej, co także ma związek z jej działaniem. Warto zatem pamiętać, że zwykła sól kuchenna i morska nie mogą być rozpatrywane jako zamienniki soli do zmywarki.

Zobacz też:

Zamienili się mieszkaniami w czasie pandemii. Jak wspominają ten eksperyment?

Jakie wybierać ekologiczne środki czystości?

Jak uratować przypalone garnki? Poznaj tanie i domowe sposoby Małgorzaty Świgoń

Zobacz wideo: Sprytne i proste sposoby na uporządkowanie przestrzeni

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości