Styl Życia

Rolnik ratuje zabytkową cerkiew. "To nasze dziedzictwo"

Styl Życia

Rolnik ratuje zabytkową cerkiew. "To nasze dziedzictwo"

Kamil Zubel to rolnik, który poświęcił się wyjątkowej misji. Wraz z lokalną społecznością ratuje zabytkową cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. Budynek to skarbnica historii - jakie skrywa tajemnice? 

Rolnik ratuje zabytkową cerkiew

Kamil Zubel czuje się bardzo związany ze swoim regionem. To tu się wychował, tu zapuścił korzenie. Od lat nurtowała go jednak sprawa pewnej zapomnianej cerkwi z Grabówki: 

Serce bolało, że taka świątynia niszczeje

- wyznaje. 

Wraz z lokalną społecznością podjął więc próbę ratowania zabytku. - To już ostatni gwizdek - zauważa. Jak przyznaje, początki nie były łatwe. Na drodze "ratowników" stanęły pewne przeszkody, a ich największą bolączką jest brak środków na odrestaurowanie tego niezwykłego budynku. W remont cerkwi zaangażowała się także etnolog Helena Urbańczyk, która jeszcze przed poznaniem Kamila interesowała się zabytkiem. - Chodziłam po sąsiadach i wypytywałam. Chciałam się dowiedzieć, czy ktoś pamięta czasy świetności cerkwi - opowiada. 

Wraz z Kamilem wkładają wiele trudu w to, by przywrócić budynek do dawnej świetności. Prace są żmudne, bo zrobić trzeba wszystko: polichromię, malunki, mury. Zaznaczają, że pomoc z zewnątrz jest bardzo potrzebna. 


Cerkiew w Grabówce przeżyła już wiele

Budynek powstał w 1864 r. w miejsce drewnianej,  XVIII-wiecznej cerkwi. Mieszkańcom Grabówki służyła do czasu wysiedlenia Rusinów. Po 1947 r. opuszczona i zapomniana świątynia zaczęła popadać w ruinę. 

Tymczasem zdaniem Kamila to ważny symbol dla regionu. - Od samego początku służyła dwóm obrządkom - unickiemu i rzymskokatolickiemu - powiedział. 

Także Helena Urbańczyk przyznaje, że świątynia to wyjątkowy przykład koegzystencji Polaków i Rusinów. Jest jak świadectwo wspólnej historii i kultury. Kamil podsumowuje to w prostych, acz dosadnych słowach: 

To nasze dziedzictwo

O tym, z czym musieli i muszą się mierzyć, by przywrócić świątyni dawną świetność dowiesz się z naszego reportażu wideo. 

Remont cerkwi można wesprzeć przekazując środki za pośrednictwem zbiórki zorganizowanej na zrzutka.pl.

Zobacz też: 

Przedszkolaki zaadoptowały 2-letniego słonika. "To lekcja empatii" 

Kierowca autobusu z artystyczną duszą. "Specjalizuję się w biżuterii dla motocyklistów"

"Polska ilustratorka", która podbija Mediolan. "Zrozumiałam, że muszę być tu, gdzie serce mody" 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0