Rock Steady Boxing, sport dla seniorów chorujących na Parkinsona. "Ćwiczenia mi pomagają. Jestem zachwycona"

Kto pokona Parkinsona? MY! Rock Steady Boxing
15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.

Aktywność fizyczna pomaga walczyć z Parkinsonem

Aktywność fizyczna jest ważna dla każdej starszej osoby, ale w szczególności dla tych osób, które walczą z Parkinsonem. Z tego względu Wojciech Wiertel zorganizował zajęcia dla chorych seniorów nazywane - Rock Steady Boxing. Treningi są darmowe i odbywają się w sekcji kickboxingu AZS AWF na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

- Zajęcia prowadzę według amerykańskiej metody, której zadaniem jest pomaganie chorym na Parkinsona. Boks został wybrany przez Amerykanów na podstawie porównania 60 dyscyplin olimpijskich pod różnym kątem: wytrzymałości, szybkości, siły itd. Okazało się, że boks jest taką dyscypliną, która angażuje najwięcej ludzkich zmysłów. Zmusza nas do największego wysiłku – powiedział trener.

Jak wyglądają zajęcia? Trener powiedział, że nie różnią się od tradycyjnego treningu boksu. Oczywiście uczestnicy nie rozgrywają sparingów, boksują w rękawice trenerów, w worki oraz ćwiczą z różnymi przyrządami.

Aktywny senior

Pani Lidka Wiśniewska boks trenuje już od 2 lat. Jak przyznała, sport pomaga jej uporać się z chorobą, wpływa na stabilizację i równowagę. Jak trafiła na treningi? - Przypadków nie ma. Spotkałam na rehabilitacji panią Karolinę, okazało się, że to córka pana Wojciecha. Od razu podała mi adres i kazała wybrać się na zajęcia - opowiedziała. Początkowo kobieta miała obawy związane z uprawianiem tej dyscypliny sportu. Dziś nie żałuje, że spróbowała.

- Bardzo mi się to podoba, a ćwiczenia bardzo mi pomagają. Teraz jestem zachwycona, nie wyobrażam sobie nie pójść tam i nie spotkać się z całą grupą – dodała kobieta.

Trener zapewnił, że wszelkie ćwiczenia dostosowane są do możliwości uczestników. Na treningu bowiem pojawiają się seniorzy z różnymi problemami. Natężenie zdań jest więc indywidualnie dobierane.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

Czternasta emerytura. Kwoty brutto i netto. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze?

Neurologiczne powikłania po COVID-19. "U pacjentów może rozwinąć się depresja, choroba Parkinsona i utrata pamięci"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości