Styl Życia

Przyjęła 3 tysiące porodów w Auschwitz. Oto niezwykła historia położnej Stanisławy Leszczyńskiej

"Niezwykła historia Stanisławy Leszczyńskiej"

Styl Życia

Przyjęła 3 tysiące porodów w Auschwitz. Oto niezwykła historia położnej Stanisławy Leszczyńskiej

"Niezwykła historia Stanisławy Leszczyńskiej"

W ogromie cierpienia niosła pomoc i dobro. Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3 tysiące porodów w obozie koncentracyjnym. Teraz powstaje o niej film, a reżyserką jest jej cioteczna wnuczka - Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej.

Cud w obozie śmierci

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska za pomoc osadzonym w łódzkim getcie została aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam została położną. Była zmuszona odbierać porody w nieludzkich warunkach. Nowo narodzone dzieci zawijała w brudne, pełne wszy koce, albo w mokry papier. Tylko to miała. Mimo to, nie straciła ani jednego z ponad trzech tysięcy porodów.

Porody odbywały się bez żadnych, najmniejszych komplikacji, bez żadnych powikłań

- tłumaczy Maria Stachurska.

Stanisława była bohaterką, ale jak mówi jej cioteczna wnuczka, nigdy o bohaterstwie nie myślała. Wykonywała to, co do niej, jako do położnej należało. W Auschwitz niemowlęta, zaraz po urodzeniu kazano topić. Stanisława Leszczyńska się temu sprzeciwiła, wiedząc, że naraża swoje życie.

Ona nigdy nie robiła nic, co byłoby sprzeczne z jej sumieniem

- dodaje reżyserka.

"Położna" - film o bohaterce

Ta niezwykła historia nie może zostać zapomniana. Dlatego Maria Stachurska zdecydowała się nakręcić film o swojej niezwykłej ciotecznej babci. Realizacja trwała 2,5 roku. Na film składają się zarówno sceny fabularyzowane, jak i dokumentalne. Ma on charakter biograficzny. „Położna” będzie miała swoją premierę podczas zbliżającego się 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (w tym roku festiwal w wersji on line - będzie trwał od 31 maja do 7 czerwca 2020 r.).  

Fotosy z filmu "Położna", reż. Maria Stachurska, materiały producenta. 

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0