Edward Rinke. By przeżyć, walczył na pięści w obozie koncentracyjnym

Edward Rinke przed wojną należał do czołowych polskich bokserów. Jego losy nadają się na filmowy scenariusz. Karierę sportową przerwała Rinkemu II Wojna Światowa. Bokser, by przeżyć walczył na pięści w obozie koncentracyjnym... Jego niezwykłą historię w studiu Dzień dobry TVN opowiedziała wnuczka Anna Rucińska-Miks. Autorką reportażu jest Bianka Zalewska.

Ukochany dziadek

Anna Rucińska-Miks, wnuczka legendarnego boksera napisała list do redakcji Dzień dobry TVN, w którym opisała niezwykłą historię swojego dziadka. Impulsem był reportaż o braciach Fedorońko. Marzeniem Pani Ani było, by o losach jej dziadka usłyszało jak największe grono ludzi.

Zobacz też: Wasze #HistorieNieznane w #DzieńDobryTVN! Zgłoś je do programu używając hashtagów! >>>

A historia Edwarda Rinkego jest tak niezwykła, że nadaje się na scenariusz hollywoodzkiego filmu. Co ciekawe podobno były nawet takie próby. Pani Anna dowiedziała się, że kiedy obóz koncentracyjny, w którym przebywał jej dziadek został wyzwolony przez Amerykanów, Rinke otrzymał propozycję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Bokser nie zdecydował się na emigrację.

Kiedy Anna Rucińska-Miks zbierała materiały o dziadku, odezwało się do niej mnóstwo osób. Okazało się, że kilka lat temu powstała nawet praca dyplomowa dotycząca Edwarda Rinkego. Dziadek Pani Anny nie było osobą wylewną, o jego trudnych przeżyciach z czasów wojny wnuczka dowiedziała się od swojej mamy oraz osób, które znały Edwarda Rinkego.

Kim był Edward Rinke?

Edward Rinke urodził się 5 stycznia 1917 roku w Bydgoszczy. Zmarł 10 lipca 1999 roku. Przed wojną należał do czołowych polskich bokserów. Jego karierę sportową przerwała wojna. Został aresztowany przez gestapo 1940 roku pod zarzutem udziału w wydarzeniach „krwawej niedzieli”. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen trafił w 1943 roku. Bydgoszczanin by przeżyć w obozie nadal walczył na pięści.

Jak dowiedziała się Pani Anna, jej dziadek stał już w kolejce do komory gazowej. Jednak ktoś doszukał się informacji, że Rinke to bokser.

Ktoś go z tej komory wyciągnął i powiedział wygrasz walkę to przeżyjesz. W obozie stoczył 8 walk, jedną zremisował.

W Mauthausen pozostał aż do wyzwolenia obozu przez Amerykanów.

>>>Historie nieznane. Opowiedz nam swoją rodzinną historię!<<<

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!