Arnold Schwarzenegger przyjechał do Polski, by zwiedzić były niemiecki obóz zagłady Auschwitz i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Aktor nie krył emocji związanych z wizytą w tych miejscach.
Dariusz Wiaderek był więźniem Auschwitz-Birkenau i Neuengamme koło Hamburga. Jego syn Sławomir Wiaderek nie tak dawno otrzymał zdjęcia i dokumenty ojca. Jak wyglądało życie w niemieckim obozie koncentracyjnym?
Historia Lidii Maksymowicz jest niezwykle poruszająca. To ona była najdłużej żyjącym dzieckiem w Auschwitz-Birkenau. Spędziła tam 13 miesięcy. Jak udało jej się przeżyć w miejscu, w którym zginęło aż 200 tys. dzieci? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN i opisała w książce "Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić".
W Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się uroczysta premiera filmu "Położona" w reżyserii Marii Stachurskiej, prywatnie mamy Anny Lewandowskiej. Wśród zaproszonych gości można było wypatrzeć popularną trenerkę, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz arcybiskupa Grzegorza Rysia.
27 stycznia 2021 r. przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Z powodu pandemii obchody odbędą się tylko online. W uroczystości wezmą udział m.in. byłe więźniarki Auschwitz – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch, prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji.
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie tam trafiły Anne Frank i Eva Schloss. Tylko jedna z nich przeżyła. Anne została przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus, a Eva potrzebowała 40 lat, by rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami.
Stanisława Leszczyńska odebrała w obozie w Auschwitz 3 tys. porodów. Kobiety rodziły w niewyobrażalnie trudnych warunkach, mimo to nie straciła żadnego dziecka. Dla reżyserki Marii Stachurskiej heroiczna akuszerka była po prostu ciocią Stasią. Jej losy przedstawiła w swoim dokumentalnym filmie pt. "Położna"
84 lata temu Niemcy przeprowadzili pierwszą deportację Polaków do obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz. Aby upamiętnić to wydarzenie, 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W ogromie cierpienia niosła pomoc i dobro. Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3 tysiące porodów w obozie koncentracyjnym. Teraz powstaje o niej film, a reżyserką jest jej cioteczna wnuczka - Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej.
W trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej w bloku piątym obozu Auschwitz-Birkenau odkryto, że jeden z kubków ma podwójne dno, a w nim ukrytą biżuterię. Wybrał się tam dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan, aby przyjrzeć się znalezisku. Dowiedział się również, jak wyglądała procedura przeszukiwania osób przywiezionych do obozu i jakie inne ukryte przedmioty znaleźli po latach historycy.