Pijana i nieprzytomna 14-letnia dziewczynka znaleziona w parku. Sprawę wyjaśnia policja

pijana kobieta
pijana matka
Źródło: Basak Gurbuz Derman/Getty Images
Pijana i nieprzytomna 14-latka leżała w parku w Żorach (Śląskie). Nietrzeźwą dziewczynkę znalazł przechodzący tamtędy policjant po służbie. Nastolatka trafiła do szpitala. Trwa ustalanie, kto dostarczył jej alkohol.

Śląsk. Pijana 14-latka znaleziona w parku

Policjant z żorskiego wydziału ruchu drogowego w czasie wolnym od służby natknął się w parku na nietrzeźwą 14-latkę. Do zdarzenia doszło w niedzielę po południu, ale poinformowano o nim dopiero w poniedziałek.

Dziewczynka oddychała, jednak leżała zupełnie bezwładnie i nie można było nawiązać z nią kontaktu. Funkcjonariusz wezwał pogotowie i poinformował o zdarzeniu oficera dyżurnego. Załoga pogotowia przetransportowała dziecko do szpitala, gdzie otrzymało fachową pomoc.

Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach nastolatka spożywała alkohol i kto jej go dostarczył, ustala to żorska policja.

Dzieci a alkohol

Zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Najnowsze badania pokazują jednak, że ogromny odsetek młodych Polaków nie ma większych trudności z dostępem do alkoholu.

Statystyczny polski nastolatek przechodzi inicjację alkoholową w wieku około 12 lat. Jak wynika z badań CBOS – w przypadku aż 68 proc. za sytuację tę odpowiada osoba dorosła – na ogół jest to albo jeden z domowników, albo znajomych, którzy kupują lub częstują nieletniego napojem wyskokowym. Okazuje się jednak, że im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia.

Kultura picia w Polsce

W Polsce panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu, a jego nadużywanie postrzega się częściej jako coś zabawnego, aniżeli szkodliwego. Spożywanie alkoholu przy okazji ważnych uroczystości, spotkań towarzyskich czy nawet do obiadu oswaja dzieci z jego obecnością i modeluje ich przyszłe zachowania.

Jak zauważył Sylwester Soćko - terapeuta uzależnień, młodzież częstokroć mierzy się z licznymi problemami, z którymi nie potrafi samodzielnie sobie poradzić. Przykładem mogą być tu: stres, rywalizacja, czy presja - zarówno rówieśnicza, jak i ze strony dorosłych. Żeby nie myśleć o kłopotach, wielu nastolatków sięga po alkohol, który jest tani, łatwo dostępny i społecznie akceptowalny.

- Jako kraj i społeczeństwo akceptujemy alkohol, bardzo rzadko mówimy o nim w drastyczny sposób. O wiele częściej docierają do nas komunikaty, które kodują się nam w świadomości, że to nic strasznego, że to coś wesołego, kojarzy się z imprezą, że nawet, jak ktoś trochę przesadzi to raczej jest zabawny i pogodny - podkreślał specjalista w Dzień Dobry TVN.

Sposobem na opanowanie problemu spożywania napojów wyskokowych przez nastolatków może być jasne sprecyzowanie zasad i reguł dotyczących alkoholu oraz szczera rozmowa, w której rodzice przestrzegą ich przed skutkami i niebezpieczeństwami wynikającymi z jego nadużywania.

Pijane dzieci - jak im pomóc

Policjanci zwracają uwagę, że coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol i często potrzebują one natychmiastowej pomocy medycznej. Zachęcają rodziców tych dzieci do kontaktu z doradcami Pomarańczowej Linii - grupy osób zajmujących się profesjonalnie pomaganiem dzieciom i ich rodzicom w rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z eksperymentowaniem z alkoholem oraz innymi środkami zmieniającymi nastrój i zachowania. Numerem infolinii to 801 14 00 68.

śląska policja

Młodzi piją na potęgę, a dorośli na to pozwalają? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

To miał być prosty zabieg. "Weszłam do lekarza z dzieckiem, które chodziło, a wyszłam z rośliną"

Wypadki dzieci na wakacjach - co robić w kryzysowej sytuacji? "Zobaczyłam swoje dziecko całe zalane krwią"

Niedoszła panna młoda przebiegła ponad 600 km w sukni ślubnej. Zwróciła uwagę na poważny problem wielu kobiet

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!