Włosy

Kanzashi – dekoracje z japońskiej wstążki. Jak je zrobić?

japonka się stroi

Fot. xavierarnau / Getty Images

Włosy

Kanzashi – dekoracje z japońskiej wstążki. Jak je zrobić?

japonka się stroi

Fot. xavierarnau / Getty Images

Kanzashi to wykonane z materiału japońskie ozdoby. Własnoręczne dekoracje są bardzo proste w przygotowaniu – wystarczy odrobina cierpliwości i kilka niezbędnych materiałów. Sprawdź, jakie dekoracje możesz wykonać samodzielnie w domu.

Japońska sztuka kanzashi to doskonały pomysł na wykonanie ozdób i dekoracji z materiału, który stanowi zarazem świetną alternatywę dla origami. Sprawdź jak zrobić kwiaty kanzashi oraz inne elementy dekoracyjne.

Więcej:

Kwiaty kanzashi – krok po kroku

Jedną z dekoracji, jaką możesz samodzielnie wykonać, są kwiaty kanzashi. Jak zrobić taką ozdobę? To bardzo proste. Do wykonania potrzebujesz wstążki kanzashi o kształcie kwadratu w dwóch wybranych kolorach. Złóż kwadrat na pół w jednym kolorze, a następnie kolejny w ten sam sposób. Przyłóż jeden złożony kwadrat do drugiego, a końce przekłuj i zabezpiecz szpilką, tak aby wyznaczyć połowę trójkąta. Teraz lewą część złóż do środka w taki sposób, aby krawędź znalazła się na samej końcówce trójkąta, tak samo zrób z drugą, prawą stroną. Lekko rozszerz środek i wyciągnij szpilkę. Końcówkę w kształcie trójkąta obetnij nożyczkami i podpal zapalniczką. Możesz także użyć kleju. Teraz obetnij krótszą krawędź nożyczkami i lekko rozszerz materiał. Kolejną krawędź podpal zapalniczką lub użyj kleju do połączenia poszczególnych warstw. Rozszerz materiał tak, aby był widoczny płatek kwiatka. W taki sam sposób wykonaj kolejne płatki. Z 10 kwadratów powinno wyjść 5 płatków, które wystarczą do zrobienia jednego kwiatka. Ułóż kwiatki obok siebie i złącz za pomocą kleju na gorąco lub specjalnego preparatu do materiału. Środek kwiatka możesz ozdobić np. perełką bądź materiałem w innym kolorze. Kwiaty ze wstążki kanzashi mogą być świetną dekoracją do powieszenia np. na firance czy gałązce. Z wielu elementów możesz wykonać cały bukiet kanzashi.

Jak zrobić bombki kanzashi krok po kroku?

Bombki ze wstążki kanzashi to ciekawa ozdoba świąteczna , którą możesz wykonać samodzielnie , korzystając z japońskiej wstążki.

Podstawą do stworzenia bombek kanzashi jest styropianowa kula. Średnica może być mniejsza, np. koło 6 centymetrów, ale też większa – około 10 centymetrów. Do stworzenia dekoracji przydadzą Ci się także szpilki.

Wstążkę przygotuj sobie w odcinkach, które mogą mieć około 6 centymetrów. Przyda Ci się także jeden mniejszy kwadrat. Przypnij go szpilkami na samym środku bombki. Będzie to początek dekoracji. Wstążki możesz przygotować w dwóch lub więcej kolorach. Złóż jeden odcinek w taki sposób, aby stworzyć rożek, czyli trójkąt z wystającymi dwoma równymi bokami. Przypomnij go szpilkami tak, aby wystający koniec znajdował się na samym środku przypiętego wcześniej kwadratu. Kolejny złożony trójkąt ułóż obok przypiętego już rożka, ostrą krawędzią do środka. W ten sposób ułóż cztery trójkąty – ostrymi krawędziami skierowanymi do środka kwadratu. Kolejną warstwę trójkątów nakładaj pod wcześniejszą. Najlepiej, aby ilość trójkątów była taka sama, a ostre zakończenie znajdowało się pomiędzy jednym a drugim trójkątem poprzedniej warstwy. W taki sam sposób nakładaj kolejne warstwy. Możesz bawić się kolorami, aby stworzyć niepowtarzalną dekorację. W momencie, kiedy znajdziesz się na końcu styropianowej kuli, pozostanie pusty kwadrat – możesz go zapełnić kwadratowym materiałem w takim samym kolorze. Jeżeli chcesz powiesić swoją bombkę, możesz przełożyć ją wąską, dekoracyjną wstążką i zrobić kokardę.

W taki sam sposób możesz udekorować pisanki kanzashi. Skorzystaj z wiosennych kolorów takich jak zieleń, żółć czy czerwień. W przypadku jajka możesz użyć drobniejszych prostokątów o długości np. 4–5 centymetrów. Im mniejsze odcinki, tym drobniejsze będą trójkąty. Jajka kanzashi możesz powiesić na gałązkach lub ułożyć w szklanym wazonie.

Co jeszcze możesz wykonać z kanzashi? Instrukcja

Atrakcyjną dekoracją w domu są także aniołki kanzashi . Możesz zrobić je podobną techniką, jak bombkę. Do ich wykonania potrzebne będą jedynie: styropianowy stożek, mniejsza kulka, która będzie głową aniołka oraz wstążki w białym kolorze. Przyda Ci się także dekoracyjny tiul do wykonania sukienki i wąska tasiemka w białym kolorze. Górę aniołka udekorujesz cekinami.

Połowę stożka, licząc od dołu, pokryj taśmą złożoną w kształt trójkąta. Będzie to baza aniołka. W połowie umieść tasiemkę w białym kolorze, a na niej dekoracyjny tiul. Przyczep go za pomocą szpilek. Nad sukienką umieść cekiny, jeden obok drugiego, tworząc w ten sposób biały gorset. Przyda Ci się do tego klej. Do kulki styropianowej włóż wykałaczkę lub zapałkę, a drugą stronę umieść w stożku. W ten sposób zrobisz główkę, którą możesz udekorować pisakiem (zrobić oczy, nos oraz usta). Włosy wykonasz z tiulu lub sznurka. Stożek możesz wypełnić także trójkątami ze wstążki w kolorze zielonym, od góry aż do samego dołu. W ten sposób możesz w prosty sposób samodzielnie stworzyć świąteczne dekoracje.


Zobacz film: Faceci vs. długie włosy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0