Mięsożerne bakterie w wodach Bałtyku. Są szczególnie groźne dla jednej grupy osób

Ludzie na plaży, Bałtyk
Grazyna Myslinska/EyeEm/GettyImages
Nie tylko sinice, ale także przecinkowce z rodzaju Vibrio można znaleźć w Bałtyku. Przed tymi ostatnimi przestrzegają władze Niemiec. Bakterie pojawiły się w wodach przybrzeżnych morza i mogą być groźne dla zdrowia.

Przecinkowce - co to jest

Przecinkowce to mięsożerne bakterie, które występują w wodach stref tropikalnych, jednak kilka lat temu zaobserwowano je również w Morzu Bałtyckim. Ostatnio przestrzegały przed nimi władze niemieckiego landu, Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

- W Bałtyku trzeba liczyć się ze zwiększonym występowaniem przecinkowców, które mogą powodować poważne infekcje – poinformował w piątek, 2 lipca, Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) w Rostocku.

Według danych zebranych przez bakteriologa dra Craiga Baker-Austina z Centre for Environment, Fisheries and Aquaculture Science (Cefas), który prowadzi badania nad tymi bakteriami, rozwijają się one, kiedy temperatura na powierzchni wody przekracza 18 st. C. Na rozwój przecinkowców mają również wpływ: zasolenie, obfitość zooplanktonu i gęstość zaludnienia.

Przecinkowce - objawy zakażenia

Bakterie te mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego, stanów zapalnych żołądka, zapalenia jelit i tkanki łącznej. Przecinkowce z rodzaju Vibiro są szczególnie niebezpieczne dla osób z obniżonym systemem odpornościowym (m.in. dla dzieci, seniorów oraz osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami) i mogą doprowadzić nawet do stanów zagrażających życiu. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, śmiertelność w przypadku zakażenia wynosi ok. 25 proc. "Jeśli dojdzie do rozwoju sepsy, śmiertelność wzrasta do 50 proc. Większość pacjentów, u których doszło do rozwoju posocznicy, umiera zwykle w ciągu 48 godzin od zakażenia" - czytamy.

- Jeśli kąpiący się należą do tych grup ryzyka i mają skaleczenia, powinni unikać kontaktu z wodą morską lub słonawą – przestrzega niemiecki urząd. Bakteriami można zarazić się także jedząc skażone owoce morza oraz przez połknięcie wody.

Objawy zakażenia to wodnista biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka, dreszcze oraz silne zaczerwienienie skóry.

Przecinkowce nazywane są bakteriami mięsożernymi, ponieważ niszczą tkanki, w tym mięśnie, wywołując zmiany martwicze, rozpadowe. - Najczęściej są to martwicze zmiany powięzi, ale także mięśni - powiedziała dla onet.pl prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz, specjalista w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej

Przecinkowce - leczenie

Jak napisano w portalu poradnikzdrowie.pl "nie ustalono optymalnej metody leczenia zakażenia przecinkowcami. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) i Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają podawać pacjentom m.in. antybiotyki z grupy chinolonów".

Zobacz wideo: "Bałtyk potrzebuje naszej pomocy". Nocna akcja WWF Polska w Warszawie

>>> Zobacz także:

Polskie gwiazdy na wakacjach. Jeden kraj szczególnie przypadł im do gustu

Drożyzna nad morzem to mit? Mielno rozpoczyna akcję "Odkłamujemy Bałtyk"

Jak bezpiecznie chodzić z dzieckiem po górach? "Nastawmy się raczej na spacer i spokojną wędrówkę"

Autor: Iza Dorf

Źródło: Deutsche Welle/onet.pl/poradnikzdrowie.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości