19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję "Żonkile". Na Instagramie polskie gwiazdy opublikowały zdjęcia z żółtymi kwiatkami. Wśród nich są między innymi Katarzyna Zielińska, Kayah, Anna Kalczyńska oraz Antoni Królikowski.
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W poniedziałek (19.04) obchodzona jest 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dokładnie 19 kwietnia 1943 roku po miesiącach głodu, chorób i deportacji, ludność żydowska sprzeciwiła się i doszło do buntu. Powstanie trwało prawie miesiąc. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym.
Z okazji kolejnej rocznicy tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ponownie zorganizowało akcję "Żonkile". W 2021 roku poświęcona jest ona kobietom. Ponadto, w celu zachowania wszelkich środków ostrożności, wydarzenia przeniesione zostały do sieci.
Ambasadorzy akcji "Żonkile 2021"
Każdego roku do akcji Żonkile przyłącza się wiele gwiazd oraz osób publicznych. Tym razem ambasadorami zostali m.in. Katarzyna Zielińska, Bartosz Bielenia i Magdalena Boczarska, Mariusz Szczygieł i Kayah. Na Instagramie od rana pojawia się coraz więcej zdjęć gwiazd pozujących z żółtym kwiatem. Żonkil jest bowiem symbolem szacunku oraz szerzenia wiedzy na temat powstania.
Katarzyna Zielińska opatrzyła swój post następującym opisem:
- W dzisiejszych czasach na każdym kroku spotykamy się z przejawami dyskryminacji. Dlatego tak ważne dla mnie, dla moich najbliższych jest pamięć o tym co się wydarzyło 78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku – czytamy.
Pamięć powstańców uczcili także Antoni Królikowski wraz z mamą, Małgorzatą Królikowską. Aktor opublikował w sieci rodzinne zdjęcie z żółtym kwiatem. O ważnej rocznicy nie zapomnieli także Karolina Gorczyca, Paweł Małaszyński oraz nasza prowadząca, Anna Kalczyńska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN napisała:
To Powstanie było z góry przegrane. Oni to wiedzieli. To Powstanie nie było walką. Było krzykiem rozpaczy i wołaniem o godność, o pamięć świata. Nie mieli nadziei i byli bez szans. Walczyli tylko o śmierć na swoich zasadach . A jednak, w pierwszych dniach Powstania na dachu jednego z budynków w Gettcie zawisły dwie flagi: żydowska, biało-niebieska i polska, biało-czerwona. Za godność Waszą i naszą. Pamiętajmy o nich. Wspominajmy. Tyle możemy im dać
Żółty żonkil jako symbol zbiorowej pamięci
Zobacz także:
Rodzina Etgara Kereta żyła w warszawskim getcie
"Kto napisze naszą historię" Niesamowity film o warszawskim getcie
Autor: Nastazja Bloch