Kabała – czym jest ta czerwona nitka? Poznaj jej historię - skąd się wzięła i dlaczego ją noszono?

Czasem na ich dłoniach można zauważyć czerwoną cienką nitkę. Można ją zauważyć na ręce Madonny, Kayah, Magdy Gessler. Czym jest kabała? Ideologią, religią, sposobem życia, oświeceniem, filozofią czy wiedzą mistyczną? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział Piotr Bartosiewicz z Towarzystwa Kabalistycznego. Towarzyszył mu Jacek Wasilewski - socjolog i antropolog.

Ludzie, nie tylko głęboko wierzący, chcą często przeżyć mistyczne doświadczenie. Właśnie dlatego tak popularna w ostatnich latach okazuje się kabała. Okrywana tajemnicą część judaistycznych nauk wzbudza zainteresowanie rozmaitych osób, w tym celebrytów, którzy chętnie opowiadają o szczegółach swojego praktykowania kabały. Czerwona nitka zawiązana na nadgarstku symbolizuje nie tylko ich chęć zgłębienia duchowej wiedzy, ale i staje się ochronnym talizmanem.

Co to jest kabała? Kabała a chrześcijaństwo

Prawdziwa mistyczna kabała, a nie ruch, któremu ulega się obecnie dla mody, wywodzi się z tradycji żydowskiej , a dopiero z czasem przeniosła się też w pewnym stopniu do środowiska chrześcijańskiego. Samo słowo „ kabała” pochodzi z języka hebrajskiego – oznacza tyle, co „przyjmować”, „otrzymywać”, jak również „wiedza” i „tradycja”. Pojawiła się na terenie Europy już w XII wieku. Opierała się głównie na przesłankach pochodzących z Księgi Stworzenia (księga ta prawdopodobnie powstała w Babilonie lub w Palestynie gdzieś między III a VI wiekiem).

Astrologia i ezoteryka

Horoskop na Chiński Nowy Rok. Co nas czeka w Roku Smoka?
Źródło: Kinga Dyczewska / Dzień Dobry TVN
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice

Z nauk kabalistycznych dało się wyróżnić także kabałę praktyczną . Wiązała się z nią produkcja talizmanów, zapisywanie imienia Boga na rozmaite sposoby, posługiwanie się przekleństwami oraz zaklęciami, a także imionami aniołów. To powodowało, że wielu praktykujących kabalistów utożsamiało kabałę jedynie z czystą magią . W niektórych podaniach można przeczytać, że także król Władysław Jagiełło niejednokrotnie gościł na swoim dworze kabalistów odprawiających magiczne rytuały opierające się na wizjach, które odczytywali z kryształu.

Za jednego z najznamienitszych mistrzów kabały uznaje się Izaaka Lurię Aszkenaziego (kabała luriańska). Nie chcąc, by tajemna wiedza, jaką przekazywał, trafiła w niepowołane ręce, swoje nauki wykładał tylko ustnie. Nigdzie nie zapisywał swoich słów, a zrobił to dopiero ceniony przez niego uczeń, Chaim Vital. Jego dzieło tylko przez pewien czas było zakazane. Obecnie o definicji słowa „kabała” oraz czym jest ta nauka może się dowiedzieć praktycznie każdy.

Kabała – symbole, które wykorzystuje

W kabale świat zostaje postrzegany jako symbol . Zdaniem kabalistów całą rzeczywistość utworzyła Siła Wyższa, którą określa się jako Ostateczną Próżnię. Za sprawą Siły Wyższej może wyrazić się Nieskończone Promieniowanie. Bardzo istotną rolę w kabale odgrywa Drzewo Życia . Kabała wyraża w ten sposób klasyfikację wszystkiego, co istnieje we wszechświecie. Składa się z dziesięciu emanacji boskiego światła zwanych sefirami . Są to: Keter (Korona), Chochma (Mądrość), Bina (Zrozumienie), Chesed (Łaska), Gewura (Srogość), Tiferet (Piękno), Necach (Zwycięstwo), Hod (Chwała), Jesod (Fundament) oraz Malchut (Królestwo).

Kabała a czerwona nitka – co oznacza?

Czerwona nitka na nadgarstku to również jeden z symboli, które współcześni wiążą z kabałą. Uważana jest za talizman ochronny, który nosi się, by uniknąć mocy „złego oka” oraz wszelkich innych nieszczęść. Przez wiele setek przypisywano jej magiczne właściwości. Najpierw owija się ją wokół grobu wielkiej pramatki Racheli, a następnie tnie się na kawałki, by każdy mógł mieć jeden przy sobie. Jak wiązać czerwoną nitkę? Koniecznie na lewym nadgarstku! Tradycyjni kabaliści nie ufają temu przekonaniu, trudno też usłyszeć o noszeniu czerwonej nitki w wygłaszanych przez nich naukach.

Czym zajmuje się kabała?

Celem kabały jest przede wszystkim zrozumienie nie tylko samego siebie, ale mechanizmu, który rządzi wszechświatem. Osoby wykładające na spotkaniach kabalistów przekonują jednak, że zdobywanie takiej wiedzy nie jest powodem do wywyższania się nad innymi, „zwykłymi” ludźmi. Ci, którzy chcą uczestniczyć w kabale, powinni dążyć do zrozumienia wiary oraz skupieniu się na emocjach, jakie towarzyszą kontaktowi z rzeczami nadprzyrodzonymi. Muszą też wykonywać rozmaite rytuały oraz postępować zgodnie z tym, co zostało zapisane w świętych księgach. Dla mistyków kabała to niezwykle rozbudowana nauka, która ma udzielić człowiekowi odpowiedzi na pytanie o jego naturę oraz naturę Stwórcy oraz kosmosu.

Kabała to także liczby . Wiąże się ona bezpośrednio z gematrią, czyli specyficznym czytaniu boskiego języka. Hebrajskie litery odpowiadają liczbom. W myśl tego twierdzenia, czytane słowa należy przekształcać w liczby. W konsekwencji, gdy uzyska się konkretne wartości liczbowe, można dotrzeć do najgłębszego sensu przekazu.

Kabaliści wierni mistycznej tradycji żydowskiej uważają „pop-kabałę” czyli zjawisko, które wystąpiło obecnie w środowiskach celebryckich jako przejaw mody, za profanację oraz nadużywanie symboli rozumianych wyłącznie przez osoby studiujące święte teksty. Ci, którzy nie wiedzą, co to jest kabała mistyczna , nie powinni ich zdaniem w ogóle angażować się w ich naukę.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości