Kwiaty niebezpieczne dla kotów często są bardzo piękne i okazałe, a w gruncie rzeczy mogą zawierać toksyny. Wśród nich jest wiele popularnych roślin, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Warto się dowiedzieć, jakie kwiaty są trujące dla kota.
Czy wszystkie rośliny są niebezpieczne dla kota?
Udomowione koty mają dość spokojne życie. Nie są narażone na wiele niebezpieczeństw, które czyhają na osobniki żyjące dziko. Nie muszą walczyć o terytorium, są mniej podatne na większość chorób i nie giną pod kołami samochodów. Jednakże koty są bardzo ciekawskimi zwierzętami i chętnie badają przedmioty znajdujące się w domu i jego otoczeniu.
Wyjątkowo interesujące są dla nich wszelkiego rodzaju rośliny, którym przyglądają się z dużym zaciekawieniem. Niestety, wiele z nich to kwiaty trujące dla kota. Należy bardzo na to uważać i podczas wybierania roślinnej dekoracji mieszkania sprawdzić, jakie gatunki mogą zagrażać zdrowiu i życiu małych futrzaków .
Oczywiście nie wszystkie kwiaty są szkodliwe dla kotów, ale wiele popularnych roślin może być dla nich bardzo niebezpiecznych. Niektórzy opiekunowie bagatelizują te ostrzeżenia, ale warto zachować szczególną ostrożność i najlepiej zrezygnować z niektórych ozdób. Umieszczanie kwiatów poza zasięgiem kotów nie jest rozwiązaniem problemu, ponieważ są to tylko pozornie bezpieczne miejsca.
Niebezpieczne kwiaty cięte dla kotów - na które uważać?
Z kwiatów ciętych niebezpieczne dla kotów są:
- tulipany,
- piwonie,
- konwalie,
- hortensje,
- chryzantemy,
- lilie (wszystkie gatunki),
- frezje,
- hortensje.
Najbardziej trujące rośliny dla kota
Miłośnicy kwiatów mogą mieć spory dylemat, ponieważ wiele szkodliwych dla futrzaków roślin to naprawdę piękne i okazałe gatunki, np. zamioculcas, który jest bardzo trujący dla kotów . Jest to roślina ozdobna, bardzo popularna i modna, często dawana jako prezent. Nie można dać się zwieść jej urodzie, ponieważ zawarte w niej toksyny stanowią poważne zagrożenie dla pupili. Jeśli chodzi o inne kwiaty doniczkowe trujące dla kota , to warto wiedzieć, że szkodliwe mogą być nie tylko liście, ale również łodygi oraz soki. Czasem wystarczy jedno skubnięcie, aby zwierzę się zatruło. Bywa, że nawet picie wody z podstawki może poważnie zaszkodzić milusińskim.
W okresie Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota . Ten popularny kwiat doniczkowy zawiera niebezpieczne toksyny, ale w niewielkich ilościach. Niemniej jednak zawsze warto zachować ostrożność. Lista roślin doniczkowych trujących dla kota jest bardzo długa, a spośród najpopularniejszych gatunków szczególną uwagę należy zwrócić na takie rośliny jak filodendron, sansewieria, aloes, skrzydłokwiat, diffenbachia, fikus, dracena, pelargonia, bluszcz, fiołek alpejski, amarylis, hiacynty oraz lilie.
Przy tej okazji pojawia się również pytanie, czy cyprys i storczyki są trujące dla kotów . Storczyki nie są trujące dla kota, ale cyprys, stanowi zagrożenie dla kociego zdrowia i życia.
Objawy zatruć roślinami szkodliwymi dla kota
Zatrucia roślinami niebezpiecznymi dla kota objawiają się dość szybko. Ich przebieg bywa bardzo ciężki, więc należy natychmiast interweniować. Zwierzęta bardzo źle znoszą cierpienie i ból towarzyszące zatruciom, dlatego nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych symptomów.
Nasilenie objawów zależy od tego, co i w jakiej ilości zostanie zjedzone przez futrzaka. Warto wspomnieć, że w roślinach trujących dla kota znajdują się różnorodne alkaloidy oraz substancje drażniące, stanowiące poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Najbardziej typowe objawy zatruć to ślinotok i wymioty, będące skutkiem podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego. W wydzielinach oraz kale często występują również ślady krwi. Futrzaki, które zatrują się kwiatami szkodliwymi dla kota, nie mają apetytu, a ich pyszczek jest wyraźnie zaczerwieniony.
Pozostałymi objawami mogą być:
- drgawki,
- bóle brzucha,
- zwiotczenie mięśni,
- zaburzenie rytmu serca,
- dezorientacja,
- obrzmiały język,
- biegunka,
- kłopoty z oddychaniem,
- zaburzenia równowagi,
- jasny kolor dziąseł i języka,
- agresywność,
- trudności w połykaniu,
- a nawet śpiączka.
Kiedy opiekunowie zaobserwują te symptomy, powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Zobacz także:
- Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i dzieci. "Nawet zjedzenie małego listka może być śmiertelne"
- Uwaga na te rośliny. Są trujące dla psów i kotów. "Jak sobie urwiemy, to widać mleczko"
- Czy dracena jest trująca dla kota? Podstawowe informacje
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Olivia ZZ / Getty Images