Styl Życia

Dzięki rodzinie odnalazł powołanie. Jan Karczewski uważany jest za przyszłość kurpiowskiego folkloru

Styl Życia

Dzięki rodzinie odnalazł powołanie. Jan Karczewski uważany jest za przyszłość kurpiowskiego folkloru

Jan Karczewski to jeden z muzyków zespołu Podsybka Kurpiowska. Mimo młodego wieku, aktywnie działa i popularyzuje folklor swojego regionu. Jak przyznaje, wszystko co do tej pory udało mu się zrealizować, zawdzięcza pradziadkom, którzy dzielą się z nim historiami z przeszłości i tradycją.

Zespół folklorystyczny Podsybka Kurpiowska

Zespół składa się z 30 utalentowanych i zapalonych muzyków, którzy sami wyszukują od swoich babć, ciotek i starszych ludzi dawnych melodii oraz tekstów. Członkowie grupy pochodzą w różnych gmin, które dzieli prawie 80 kilometrów. Z tego względu muzycy spotykają się raz w tygodniu, a miejsce ich prób znajduje się dokładnie w połowie drogi, tuż przy rzece Narew. Jednym z członków zespołu jest Jan Karczewski - młody mężczyzna, któremu muzyka gra w sercu od dziecka.

Jan Karczewski - regionalista i animator kultury

Jednym z członków zespołu jest Jan Karczewski - młody i zasłużony animator kultury, muzykant, instruktor regionalista. Od dzieciństwa gra na akordeonie i harmonii, a także z sukcesem skupia wokół siebie innych młodych ludzi, którzy chcą śpiewać, grać i tańczyć na kurpiowską nutę. Muzyk debiutował już na scenie podczas Przeglądu Skrzypków i Harmonistów Kurpiowskie Granie w Lelisie. Grał i współtworzył kapelę Sobotnie Granie, z którą był na festiwalu w Kazimierzu. Przez tubylców uważany jest za przyszłość kurpiowskiego folkloru.

To granie i zainteresowanie folklorem bierze się z szacunku do dziadków i pradziadków. Mam to szczęście, że moi pradziadkowie żyją i dużo opowiadają. Zawsze to powtarzam, że to wszystko jest właśnie dzięki nim. Gdybym od nich tego nie usłyszał, myślę, że może poszedłbym w muzykę, a nie w folklor. Oni o tej tradycji pamiętali i nie wstydzą się tego

- powiedział Jan.

Muzyk uczy słów starych utworów nawet starszych od siebie członków zespołu.

- On potrafi znaleźć takie piosenki sprzed stu lat. Ja, jako starszy człowiek, się wzruszam. – powiedział Jan Sierzputowski, który śpiewa w zespole Podsybka Kurpiowska.

Podsybka Kurpiowska na scenie Dzień Dobry TVN

Choć grupa liczy 30 osób, na naszej scenie artyści zaprezentowali próbkę twórczości w okrojonym składzie. Dla naszych widzów zagrali: Jan Karczewski, Michał Orłowski, Dominik Koziatek. Zobaczcie wideo. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dawid Podsiadło odwiedzi cię w domu, jeśli wygrasz jego aukcję. Szalony pomysł muzyka na rzecz WOŚP

Kasia Cerekwicka o nowej płycie i pasji, na którą znalazła czas po 30-tce. "To było moje marzenie jeszcze przed muzyką"

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Reporter: Katarzyna Chętnik
Co sądzisz o tym artykule?
85
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0